بررسي دلايل اصلي ايست قلبي در ورزشکاران و جوانان
شماره خبر : 124918
کاپيتان تيم فوتبال پرسپوليس در شرايطي بامداد پنجشنبه به علت ايست قلبي و در سن 30 سالگي درگذشت که در سال‌هاي اخير نمونه‌هاي چنين مرگ‌هايي کم تعداد نبوده و نگراني‌ها را در جامعه افزايش داده است.

هادي نوروزي بازيکن آرام و کم حاشيه تيم فوتبال پرسپوليس که ورزش را در دو رشته کشتي و فوتبال به صورت حرفه اي دنبال کرد و به بازوبند کاپيتاني تيم پرطرفدار پرسپوليس نيز رسيده بود، بامداد روز پنجشنبه به علت ايست قلبي درگذشت.

در اين مورد عنوان شد نوروزي در خواب دچار ايست قلبي شده و قبل از اينکه به بيمارستان برسد از دنيا رفته است. پزشکان بيمارستان نيز عنوان کردند زماني که وي را به اورژانس منتقل کردند علائم حياتي نداشته است.

اين اتفاق تلخ در شرايطي رخ داد که مرگ جوانان بر اثر ايست قلبي در سالهاي اخير رشد چشمگيري داشته اما تاکنون دليل مشخصي براي رخ دادن اين مرگ هاي باورنکردني عنوان نشده است.

علت مرگ هادي نوروزي چه بود؟
احمد باقري مقدم، متخصص طب ورزشي در پاسخ به اين پرسش که دليل مرگ کاپيتان تيم فوتبال پرسپوليس چه بود مي گويد: اگر فوت ايشان در بيمارستان اتفاق مي افتاد مي توانستيم درباره علت اصلي مرگ صحبت کنيم. زيرا زماني که فرد در بيمارستان علايم حياتي داشته باشد و پس از رسيدن به بيمارستان فوت کند، بررسي هاي پزشکي انجام مي شود و علت مرگ توسط متخصص مشخص مي شود. اما در چنين مواردي که مرگ قبل از انتقال به بيمارستان اتفاق مي افتد، حتما بايد پزشکي قانوني بررسي هاي لازم را انجام داده و علت اصلي مرگ را تشخيص دهد. اين موضوع درباره همه افراد انجام مي‌شود و پزشکي قانوني بايد بررسي هاي لازم را انجام دهد.

چرا ورزشکاران دچار ايست قلبي مي شوند؟
دکتر باقري در پاسخ به اين پرسش که چرا ورزشکاران هم دچار ايست قلبي مي شوند در حالي که تصور اين است که آنها به خاطر انجام ورزش و فيزيک مناسب نبايد مشکلي داشته باشند مي گويد: بررسي هايي که انجام شده نشان مي دهد شايع ترين علت مرگ ناگهاني در ورزشکاران که بسيار هم مورد توجه است، مرگ بر اثر بيماري هاي قلبي است. مشکلاتي از قبيل کارديوميوپاتي عضلاني قلب(افزايش حجم عضلات قلب)، تنگي عروق کرونر، ضربات مستقيم به قفسه سينه و ناهنجاري هاي عروقي از جمله مهم ترين دلايل مرگ ناگهاني در ورزشکاران است.

وي در ادامه توضيحاتش در اين مورد خاطرنشان کرد: مشکل کارديوميوپاتي قلب (افزايش حجم و ضخيم شدن ماهيچه هاي قلب) که مهم ترين علت مرگ ناگهاني در ورزشکاران محسوب مي شود يک مشکل ژنتيکي و مادرزادي است. به اين معني که فرد به طور ژنتيکي مستعد اين بيماري است و در طول زمان عضلات قلب افزايش حجم پيدا مي کند اما هيچ علايمي از خود بروز نمي دهد و به يکباره به صورت مرگ ناگهاني خود را نشان مي دهد.

اين پزشک متخصص درباره دلايل مرگ نوروزي نيز مي گويد: درخصوص مرحوم نوروزي نمي توان قبل از بررسي پزشکي اظهارنظر قطعي کرد که ايشان مشکل قلبي را به صورت ژنتيکي داشته يا خير و بايد منتظر اطلاعات تکميلي پزشکي بود.

چرا جوانان سکته قلبي مي کنند؟
دکتر موژان نادري درباره دلايل سکته قلبي جوانان زير 35 سال به الو دکتر مي گويد: اولين دليلي که مي توان آن را درنظر گرفت فاکتور هاي ژنتيکي است. اگر افرادي در خانواده با سابقه حمله ي قلبي و بيماري هاي قلبي عروقي وجود داشته باشد،احتمال بروز اين گونه بيماري ها در ديگر افراد خانواده هم افزايش پيدا مي کند. ديواره ي شريان هاي قلبي در اين افراد که سابقه ي وراثتي حملات قلبي را دارند،مستعد جذب چربي هستند و اين موضوع ارتباطي به ورزشکار بودن يا نبودن هم ندارد. چربي خون اين افراد معمولا بالاست و جداره ي رگ هاي قلبي شان به مرور نازک مي شود.

دکتر نادري خاطرنشان کرد: اکثرا افراد جواني که دچار حمله ي قلبي مي شوند،در ناحيه ي قفسه ي سينه دردهاي خفيفي را احساس مي کنند و حتي در صورت مراجعه به پزشک نمي توان نارسايي قلبي را تشخيص داد بلکه فقط با آزمايشات تخصصي تر مي توان از بروز حمله ي قلبي جلوگيري کرد.

اين پزشک متخصص مصرف همزمان داروهاي آمفتامين يا برخي محرک ها به همراه الکل را نيز يکي از عوامل ايجاد آريتمي قلبي و در نهايت سکته ي ناگهاني در جوانان مي داند و اضافه مي کند: علت ديگري که سکته قلبي جوانان را به همراه دارد و باعث به کما رفتن آنها مي شود قند خون بالا در اين افراد است. در اين گونه موارد شخص را بايد هر چه سريع تر به بيمارستان رساند. گرفتگي رگ را بايد قبل از بروز سکته پيگيري و درمان کرد و عملا اين گرفتگي ها بعد از سکته امکان درمان ندارند و قلب قابليت احيا پذيري اش را از دست مي دهد.

منشا اصلي بيماري قلبي مادرزادي است
اين اظهار نظرهاي در حالي است که دکتر آتوسامصطفوي متخصص قلب و عروق و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در مورد ايست قلبي در ورزشکاران جوان، به خصوص هادي نوروزي به خبرنگار الو دکتر مي گويد: اصولا بيشتر سکته هاي قلبي که در ورزشکاران رخ مي دهد، منشا اصلي بيماري قلبي مادرزادي است؛ ممکن است ماهيچه قلب کلفت باشد و اين مي تواند يکي از دلايل بروز سکته قلبي در جوانان باشد.

دليل اصلي ايست قلبي در جوانان
عضو هئيت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اين مطلب که برخي از اختلالات در کانال هاي يوني( مثل سندرم هاي مختلف در کانال هاي يوني شان ايراد داشته باشد) مي توانند باعث بروز اين اتفاق يعني ايست قلب بشوند، به الو دکتر مي گويد: البته گاهي اوقات اختلال يوني در نوار قلب نشان داده مي شود و گاهي اوقات نشان داده نمي شود. در مورد آقاي هادي نوروزي کاپيتان تيم پرسپوليس بايد اين علائم بررسي شود که آيا سابقه مشکلات قلبي در خانواده شان وجود داشته است يا نه؟ گاهي اوقات دچار درد سينه مي شدند ؟ چشمانشان سياهي مي رفته و دچار سرگيجه در بعضي مواقع مي شده اند يا نه؟ پاسخ به اين سوالات تاحدودي مي تواند در شرح حال کمک کند. البته در مورد تشخيص علت مرگ آقاي هادي نوروزي بايد اتوکسي انجام شود تا علت اصلي ايست قلبي مشخص شود. بااين حال ايست قلبي در جواناني که سابقه مشکلات قلبي دارند، امري شايع است.

علت مرگ هادي نوروزي چه بود؟
دکتر هدايت داريوش، متخصص قلب و عروق نيز با اشاره به درگذشت ناگهاني هادي نوروزي درباره علت سکته هاي قلبي در جوانان به خبرنگار الو دکتر مي گويد: بيشترين علت ايست قلبي، ضخامت ديواره عضله قلب در ورزشکاران است. البته علت هاي ديگري مثل بيماري هاي نهفته عروق قلب مي توانند باعث ايست قلبي بشوند. در مورد هادي نوروزي هنوز علت اصلي مشخص نشده است. اما ضخيم شدن ديواره قلب اصلي ترين علت است که مي تواند يا مادرزادي باشد، يا براثر ورزش و تمرينات اين ديواره ضخيم شده باشد که البته با انجام اکو مشخص مي شود که اين مشکل مادرزادي است يا ناشي از عوامل ديگر مثل تمرينات ورزشي است. گاهي اوقات استرس زمينه ساز ايست قلبي است، البته علت نيست، بلکه زمينه را براي ايست قلبي آماده سازي مي کند. 

erotic stories images violent sex tolobel.com sex change stories
bdsm gay boy sex stories myjustliving.com golden showers sex stories
discount pharmacy promo codes walgreens pet rx coupons
diprolene 0.05% blog.tgworkshop.net amoxicillin
ارسال در: جمعه 10 مهر ساعت 12:55 (1394/7/10)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن