در زمان آلودگي هوا چه غذاهايي بخوريم؟
شماره خبر : 127570
به گفته يک متخصص تغذيه، رژيم درماني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي دانشگاه تهران، خوردن سيب، کدو تنبل، کاهو و کلم بروکلي در خنثي کردن اثرات مضر راديکال‌هاي آزاد ناشي از آلودگي‌هاي هوا بسيار تاثيرگذار است.

دکتر کوروش جعفريان در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: اگر از نظر بعد علمي بخواهيم به بحث آلاينده‌هاي محيطي بپردازيم و اينکه انجام فعاليت‌هاي ورزشي در چنين شرايط خاصي توصيه مي‌شود يا خير،‌ بايد بگويم چون بعد از انجام فعاليت‌هاي فيزيکي، ميزان تنفس افزايش پيدا مي‌کند و آلودگي زيادي را وارد سيستم گوارشي مي‌کنيم، در نتيجه بهتر است هنگام آلودگي هوا از انجام هر گونه فعاليت ورزشي امتناع کنيم. حتي به اعتقاد من، برگزاري ليگ برتر فوتبال در چنين شرايطي به صلاح نيست و سلامتي ورزشکاران را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد. البته بهتر است در اين شرايط آب و هوايي فعاليت‌هاي ورزشي در محيط‌هاي سربسته انجام شود.

وي گفت: اگر به هر دليلي ناچار هستيد وارد محيط‌هاي آلوده شويد، از خوردن لبنيات و بويژه شير غافل نمانيد تا آلودگي‌هايي که وارد سيستم گوارش شدند، وارد خون نشوند. زيرا لبنيات و همچنين ميوه‌ها و سبزيجات‌ به دليل داشتن فيبر باعث دفع سريع اين آلاينده‌ها از سيستم گوارشي مي‌شوند.

جعفريان خاطرنشان کرد: ميوه‌ها، سبزيجات، غلات و مواد غذايي که حاوي ويتامين‌هاي E هستند، به دليل داشتن ترکيبات آنتي اکسيدان، در خنثي کردن اثرات مضر راديکال‌هاي آزاد ناشي از آلودگي‌هاي هوا و دفع آلاينده‌هاي محيطي در سيستم گواشي نقش بسيار موثر و کمک کننده‌اي دارند.

اين متخصص تغذيه همچنين توصيه کرد: سبزيجات تيره از جمله کلم بروکلي، کلم، کاهو، اسفناج و سبزيجات رنگي مثل هويج و کدو تنبل به دليل داشتن فيبر بالا و برخوردار بودن از ويتامين C و E در دفع آلاينده‌هاي محيطي تاثير چشمگيري دارند. بنابراين توصيه مي‌شود هنگام آلودگي هوا از مصرف اين مواد در برنامه غذايي کوتاهي نکنيد.

جعفريان از ديگر مواد غذايي که در کاهش آلودگي هوا نقش دارند به سيب، گوجه فرنگي، سير و پياز به خاطر اينکه خاصيت آنتي اکسيدان دارند و همچنين انواع ماهي‌ها بويژه ماهي آزاد که در بهبود دستگاه تنفس و از بين بردن آلاينده‌هاي محيطي از دستگاه گوارشي موثر هستند، اشاره کرد.

وي در پايان گفت: زماني که آلودگي هوا به شرايط بحراني مي‌رسد، حدالامکان از خوردن فست‌فودها پرهيز کنيد زيرا فست فود يکي از عوامل موثر در افزايش اکسيدان و مانعي براي دفع آلاينده‌هاي محيطي موجود در سيستم گوارشي هستند.

medication discount coupons walgreens prints coupon code pharmacy discount code
walgreens printing coupons blogs.visendo.com coupon codes for walgreens photo
cvs 30 off coupon click cvs 30 off coupon printable
cialis pill blog.coepd.com celebrex pill
ارسال در: جمعه 11 دي ساعت 06:00 (1394/10/11)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن