90/ موناکو؛ از اسباب بازي بيليونرها تا معدن استعدادها
شماره خبر : 138127
در آن عصر، حدود هزارنفر از هواداران متعصب موناکو در تالار جمع شده بودند تا به صحبت‌هاي واسيليف که توسط لئوناردو ژارديم(سرمربي تيم) و جرمي تولالان (کاپيتان وقت) همراهي مي‌شد، گوش فرا دهند.

 

علي شعباني-نويسنده مهمان

در آن عصر، حدود هزارنفر از هواداران متعصب موناکو در تالار جمع شده بودند تا به صحبت‌هاي واسيليف که توسط لئوناردو ژارديم(سرمربي تيم) و جرمي تولالان (کاپيتان وقت) همراهي مي‌شد، گوش فرا دهند. در طي دو تابستان قبل، آن هواداران در بطن يکي از بلندپروازانه‌ترين پروژه‌هاي فوتبال اروپا بودند؛ پروژه‌اي که به نظر ديگر شکست خورده بود. موناکو صدها ميليون دلار براي به خدمت گرفتن برخي از درخشان‌ترين ستاره‌هاي فوتبال جهان هزينه کرده بود و اکنون همگي آن‌ها مختار بودند تا تيم را ترک کنند.

خامس رودريگز در سال ???? به رئال مادريد رفت،‌يک سال بعد، يانيک فريرا کاراسکو به او در مادريد ـ هرچند در تيم رقيب ـ پيوست،  رادامل فالکائو ابتدا به منچستريونايتد و سپس چلسي رفت، جفري کوندوگبيا نيز تيم را به مقصد اينترميلان ترک کرد.

و درست در آستانه آن ديدار و تنها چند روز پيش‌ از شروع فصل، آنتوني مارسيال، مهاجم جوان و خوش آتيه فرانسوي به منچستريونايتد فروخته شد. در طي ?? ماه، موناکو از يک بوتيک لاکچري به يک حراجي خياباني تبديل شده بود. هواداران پاسخي مي‌خواستند.

واسيليف از آن روزها چنين مي‌گويد: «آن‌ها بسيار عصباني بودند. ما آن تابستان تعداد زيادي جدايي داشتيم. آن‌ها مي‌خواستند کسي بيايد و توضيحي دهد.» در طي چند ساعت بعدي، ابتدا روي استيج و سپس طي مراسم شام، واسيليف اين کار را براي آن‌ها انجام داد.

شب «سختي» بود. سايت هواداري موناکو، Planete ASM، ظريفانه گفتگوي آن شب را «آزاد، صادقانه و به دور از تابو» توصيف کرد.

واسيليف محتواي حرف‌هاي آن شب را اين‌گونه وصف کرد: «زمانش نبود که مخفي شوي. تصميم گرفتم که بروم و بگويم راه ديگري نداشتيم. از آن‌ها پرسيدم: “دوست داريد که دوباره به دسته دو برگرديم؟” گفتم که سخت خواهد بود اما حالا راه ما اين است».

« سخت بود، بله. اما در آخر از من درخواست کردند که با آن‌ها عکس بگيرم. آن شب، نقطه عطفي بود».

تغييرات گسترده اين چند سال در بازي مقابل منچسترسيتي در ليگ قهرمانان به وضوح ديده مي‌شد. زرق و برقي که در تار و پود باشگاه تنيده شده، به سادگي محو نمي‌شود. بخشي از سهام باشگاه موناکو همچنان در اختيار خانواده سلطنتي است.  بازيکنان باشگاه، طبق تاريخچه رسمي محبوب همه، لباسي را در هر بازي به تن مي‌کنند که از پرنسس گريس - گريس کلي، بازيگر اسبق مشهور هاليوود و ملکه محبوب موناکو. م -  الهام گرفته شده است؛ ورزشگاه خانگي‌اش ـ استاده لويي دوم ـ بين دو لنگرگاه واقع شده است که محل آرام گرفتن قايق‌هاي تفريحي است. موناکو هنوز و براي هميشه تيمي است که در زمين بازي بيليونرها باقي خواهد ماند.

از آن شب پرماجرا در تالار گريمالدي اما، موناکو هويتش به عنوان بازيچه بيليونرها را کاملا کنار گذاشت. هويتي که طي چند سال گذشته توسط ديميتري ريبولوفلف، با خرج‌هايي که حتي با استانداردهاي سال‌هاي اخير فوتبال اروپا نيز سنگين بود، تقويت شده بود.

ريبولوفلف روس، که ثروت هنگفتش را از صنعت پتروشيمي به دست آورده است، باشگاه را در سال ???? وقتي موناکو در دسته دوم فوتبال فرانسه جا خوش کرده بود، خريد.

تور کريستين کارلسن، که از سال ???? به عنوان مدير ورزشي باشگاه فعاليت مي‌کند در خصوص انگيزه ريبولوفلف مي‌گويد: «حتي آن موقع، او چندين بار به من گفت که انگيزه‌اش قهرماني در ليگ قهرمانان است».

ريبولوفلف خرج فراواني در سيستم استعداديابي باشگاه کرد و مربي صاحب‌نامي ـ کلوديو رانيري ـ را به خدمت گرفت. ريبولوفلف چندين بازيکن، از جمله معروف‌ترين آن‌ها، نوجوان آرژانتيني لوکاس اوکامپوس را به خدمت گرفت. خريدهايي که بر محور عقيده ريبولوفلف مبني بر «به خدمت گرفتن آينده‌دارترين نوجواني در جهان که قابل خريد است»، استوار بود.

فعاليت مهم‌تر ريبولوفلف به عقيده کارلسن، برقراري ارتباط با خورخه مندز، بزرگترين ايجنت فوتبال در جهان بود. اين رابطه وقتي که موناکو در سال ???? به دسته اول صعود کرد نقش خود را نشان داد. موناکو چندين بازيکن خريداري کرد که سه خريد گران‌قيمتش، رودريگز، فالکائو و ژوائو مويتينيو، هر سه بازيکن مندز بودند.

موناکو براي مدتي خطرناک‌ترين باشگاه در ميان باشگاه‌هاي تازه به دوران رسيده اروپا به نظر مي‌آمد. آن‌ها راه چلسي، سيتي و پاري‌سن ژرمن را در پيش گرفته بودند. چهار سال گذشته است و حالا، تنها شبحي از آن دوران باقي مانده است: موتينيو و فالکائو که به تازگي به تيم برگشته است تنها بازماندگان آن دوران‌اند. تيمي که اکنون در آن بازي مي‌کنند، درست نقطه عکس تيمي است که به آن پيوسته بودند.

تيم ژارديم حول استعدادهاي جوان شکل گرفته است: واسيليف با افتخار اعلام مي‌کند که موناکو حالا از لحاظ مالي مستقل و پايدار است. کارلسن مي‌گويد ريبولوفلف همواره «علاقه‌مند خريد بازيکنان از سنين مشخص، از مکان‌هاي مشخص بود تا بتوانند به تيم در بازار نقل‌و‌انتقالات کمک کنند» حتي وقتي که ستاره مي‌خريد. حالا آن بازيکنان، بازيکنان حريص و آينده‌دار، تنها بازيکنان مورد توجه موناکو را تشکيل مي‌دهند.نتيجه چشم‌گير بوده است. موناکو در مرحله حذفي ليگ قهرمانان حاضر است و حتي به شکلي شگفت‌آورتر بر صدر جدول ليگ يک تکيه زده است. رتبه‌اي که بسياري انتظار داشتند به راحتي آب خوردن در اختيار پاري‌سن ژرمن باشد. موناکو حدي از موفقيت را با بازيکنان جوان خود تجربه مي‌کند که پيش‌تر موفق به کسب آن، با ستاره‌ها نشده بود.

اما همان‌طور که واسيليف اشاره مي‌کند، اين تغيير «جزو برنامه نبوده است.» موناکو هميشه مي‌خواست که تغيير کند اما «نه به اين سرعت».

اما زماني که گردهمايي در گريمالدي به وقوع پيوست، بر باشگاه آشکار شده بود که راه ديگري وجود ندارد. واسيليف به بخشي از اشتباهاتي که او و ريبولوفلف مرتکب شدند اعتراف مي‌کند: آن‌ها انتظار داشتند که بازيکنان بزرگ، هوادار و اسپانسر جذب کنند، اما اين اتفاق نيفتاد. قراردادهاي تجاري به سرعت فرا نرسيدند و سکوهاي خالي معروف «استاده لويي» شلوغ‌تر نشد. درآمد باشگاه هيچ‌گاه نمي‌توانست به پاي خرج آن برسد.همچنين، سالي که ولخرجي‌هاي موناکو فوتبال اروپا را بهت‌زده کرده بود، همان سالي بود که قوانين فير پلي يوفا کم کم شروع به گزيدن تيم‌ها کرد.

در پايان آن فصل، سيتي و پي اس جي جريمه و به خاطر نقض قوانين از فعاليت در پنجره نقل‌و‌انتقالات محروم شدند. واسيليف نيز به نيون، مقر يوفا در کشور سوييس، احضار شد و از او در مورد وضعيت مالي باشگاه سوال شد. موناکو نيز با جريمه‌هاي سختي روبرو شد.

واسيليف از وضعيت آن روز‌ها مي‌گويد: «وقتي ما کار خود را آغاز کرديم، قوانين فير پلي مالي وجود داشت اما اجرايي نشده بود. هيچ‌کس واقعا نمي‌دانست عزم اجرايي شدنش چقدر واقعي است».

وقتي روشن شد که خطر در نزديکي است، موناکو فهميد که بايد رويه خود را عوض کند. ريبولوفلف خرج‌هايش را در سال ???? کمتر کرد و حتي رودريگز را به فروش رساند. با پايان سال ????، تعداد زيادي از ستاره‌ها تيم را ترک کرده بودند.

براي روشن شدن بهتر موضوع، بايد اشاره کرد که موناکو مي‌توانست از قوانين پيروي نکند، قوانيني که پس از آن سهل‌گيرانه‌تر شد. همان‌طور که واسيليف اشاره مي‌کند، قوانين هنوز هم وجود دارند اما حالا بيشتر شبيه دستورالعمل پيشنهادي هستند. اگر موناکو پافشاري مي‌کرد و جريمه را مي‌پذيرفت، همان‌طور که منچسترسيتي و پاري‌سن ژرمن پذيرفتند، ممکن بود هنوز ستارگانش را در اختيار داشته باشد.

واسيليف تأسف خود را از اين موضوع بيان مي‌کند: «ما راه سختي را پيموديم تا مطابق با قوانين رفتار کنيم. برخي ديگر از باشگاه‌ها مسئله  را کمتر جدي گرفتند و با اين حال قسر در رفتند.» کلمه بهتر اما مي‌تواند تصادف خوش‌يمن باشد. «در نهايت اين مسئله اتفاق خوبي براي ما بود. اين يکي از دلايلي بود که ما را وادار به تحول کرد و ما مدل مناسب خود را يافتيم».

موناکو که با کمي شانس به اين راه وارد شده است اکنون تيمي پر از استعدادهاي درخشان دارد و به شهرتش به عنوان محلي ايده‌آل براي استعدادهاي جوان روز‌ به روز افزوده مي‌شود. تابستان گذشته «جبرييل سيديبه » دفاع راست جوان فرانسوي، در دوراهي موناکو و آرسنال، دومي را تيم مناسب‌تري براي پيشرفتش تشخيص داد و به اين تيم پيوست.

«او مي‌داند اگر اينجا بدرخشد، قادر خواهد بود به هر تيمي که مي‌خواهد برود».

موناکو جايگاهش را مي‌شناسد و مي‌داند دير يا زود بايد به برخي از جوجه‌هايش اجازه خروج از آشيانه را دهد. اما تنها زماني که شرايط مناسب باشد. براي مثال پيشنهاد ?? ميليون دلاري تيانجين کوانجين چين در ژانويه براي فالکائو رد شد. واسيليف ضمن اشاره به اين موضوع مي‌افزايد: «در نهايت ما يک باشگاه فروشنده هستيم اما اگر نخواهيم، مجبور نيستيم کسي را به فروش برسانيم».

اين همان طرحي بود که واسيليف آن شب در تالار گريمالدي مطرح کرد: طرحي که باشگاه را به راهي متفاوت رهنمون ساخت اما ممکن است در نهايت به همان مقصد ختم شود.

 

ارسال در:
اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن