90/ سه رنگِ زلاتان؛ بخش اول: يوونتوس
شماره خبر : 138225
آگوست 2004 بود و اوج فصل نقل و انتقالات تابستاني. زماني براي فشار و تعجيل در سراسر اروپا، چون باشگاه ها با اميد به خدمت گرفتن بازيکنان تاثيرگذار که مي توانند آنها را به قهرماني برسند، بازار را جارو مي کنند.

 

محمد محمدخاني-نويسنده مهمان

سوئدي مغرور فرياد مي زند: «مي خواهم از اينجا بروم»‌ رايولا :‌ «در اين صورت مي تواني به يوونتوس بروي»!

بعد از رگبار حرف هاي توهين آميز، مينو رايولا با کلمه اي جادويي، توجه زلاتان ابراهيموويچ را به خود جلب کرد: يوونتوس!

آگوست 2004 بود و اوج فصل نقل و انتقالات تابستاني. زماني براي فشار و تعجيل در سراسر اروپا، چون باشگاه ها با اميد به خدمت گرفتن بازيکنان تاثيرگذار که مي توانند آنها را به قهرماني برسند، بازار را جارو مي کنند. زلاتان زير نظر کومان در آژاکس آمستردام، همين حالا هم ستاره شناخته شده اي بود و مورد تحسين درصد قابل توجهي قرار داشت. در اواسط ماه آگوست، دشمناني آشنا در جريان يک بازي دوستانه به مصاف هم رفتند و سوئد قصد داشت انتقام حذفِ يورو 2004 را از هلند بگيرد. با گرفتن توپ در آستانه محوطه جريمه، ايبرا توسط 4 بازيکن هلندي که يکي از آنها هم تيمي اش رافائل فن در فارت بود، احاطه شد. با ساختن راه خود در ميان هجوم بازيکنان حريف، زلاتان ماتياس يانسن را ديد که کسي او را نگرفته بود و يانسن در نهايت سوئد را از حريف پيش انداخت. در بک گراند همان صحنه، رافا فن در فارت، به خاطر زلاتان، لگامنت قوزک پايش را پاره شده مي ديد و در حال رنج کشيدن بود!

ستاره هاي کومان پس از اين اتفاق با هم درگير شدند. زلاتان خود را مقصر نمي دانست و فن در فارت هيچ کدام از صحبت هاي وي را قبول نداشت. اين اتفاق تمامي برنامه هاي کومان براي استفاده از 2 بازيکن براي فصل آتي را به هم ريخت. هواداران به طور واضحي سمت ستاره طلايي خود، فن درفارت را گرفتند. طرفداران آژاکس اقدام زلاتان را شيطاني خواندند اما همه چيز در تاريخ 22 آگوست 2004 ، زماني که شعبده زلاتان در آمستردام آرنا رخ داد، فراموش شد. سرگيجه هاي حاصل از حواشي، معمولا به سراغ هر بازيکن معمولي اي مي آيد اما زلاتان يک بازيکن عادي نبود. او زير نظارت شديد و فشار بالا، مي درخشد و در نتيجه همان درگيري، باشگاه براداي هلند، آخرين قرباني ايبرا لقب گرفت. او با دريبل هايي که به نظر مي رسيد هر 11 بازيکن حريف را پشت سر گذاشته است، ياد و خاطره ديه‌گو مارادونا را با به ثمر رساندن گلي فوق العاده، در آمستردام زنده کرد.

در همان شب، ابراهيموويچ و رايولا در مراسم گالاي هلندي در آمستردام شرکت کردند تا در کنار بهترين بازيکن ليگ و هم تيمي خود، يعني ماکسول باشند. به جاي لذت بردن از مراسم، رايولا به طور وحشتناکي تلاش کرد زلاتان را به ايتاليا ببرد. بعد از استرسي زياد و درخواست هاي سنگين ستاره سوئدي، در نهايت اين انتقال عملي شد. با انتقالي 16 ميليون يورويي به يوونتوس، زلاتان ابراهيموويچ چيزهاي زيادي براي ثابت کردن در ايتاليا داشت. خيلي از افراد، سنگيني پوشيدن پيراهن سياه و سفيد يوونتوس را حس مي کنند، اگرچه زلاتان اين فشار را با مشخص کردن محدوده اش، کنترل کرد. خودنمايي و اعتماد به نفس زيادي که زلاتان همواره از خود نشان مي داد، همان چيزي بود که وي را از گروه هاي خلاف کار مالموي سوئد، نجات داده بود.

سرمربي وقت يوونتوس، فابيو کاپلو، همواره به سختگيري و کنترل شديد بازيکنان شهرت دارد. بي جهت نيست که زلاتان وي را در کتابش، “Il Sergente di Ferro”، مي خواند. کاپلو، زلاتان را از يک معمار به يک تمام کننده خشن تبديل کرد. روي زمين، فوتبالِ ابراهيموويچ به فوتبال ايتاليا مي خورد اما با اين حال وضعيت افراطي وي دست نخورده باقي ماند. زلاتان به ساز خود مي رقصد. او همه کار را به روش خودش انجام مي دهد و برايش اهميتي ندارد چه کسي در اين راه حس کند مورد توهين قرار گرفته است! در ابتداي حضورش در سري آ، وي حس نمي کرد که يادگرفتن ايتاليايي لازم است، نه به خاطر اينکه فکر مي کرد تاثيري در تطابقش با شرايط ندارد، بلکه به خاطر اينکه مي خواست آن را در زمين فوتبال ياد بگيرد و همه چيز طبيعي باشد.

در تاريخ 12 سپتامبر 2004، زلاتان ابراهيموويچ اولين بازي اش را براي يوونتوس انجام داد. وي بازي را از نيمکت آغاز کرد و بين دو نيمه جاي بازيکنِ وقت اروپا و صاحب توپ طلا، يعني پاول ندود، ديگر موکل مينو رايولا به زمين رفت. براي کاپلو، زلاتان با قد 195 سانتيمتري و وزن 185پوندي، کاملا خصوصيات لازم براي بازي کردن در فوتبال ايتاليا را داشت. ستاره سوئدي در دقيقه 69همان بازي، با کنترل چند مدافع برشا، اولين گلش را به ثمر رساند. با درخشش در چند بازي، کاپلو تصميم غيرمنتظره و نه چندان محبوبي گرفت و ايل پينتوريکو، الساندرو دل پيرو را نيمکت نشين کرد. در اکثر اوقات، نيمکت نشين کردن نماد باشگاه مي تواند موجب خشم تيفوسي ها شود اما اين بار شرايط براي ستاره سابق آژاکس خوب پيش رفت و فرياد ايبرا ايبرا، بر آسمانِ تورين طنين انداز شد. عملکرد بالا و پايين زلاتان در ايتاليا، قلب طرفداران يوونتوس را تسخير کرد، با اين حال وي با عدم گلزني در ? بازي پياپي، کمي دچار حس ناامني در ترکيب شد.

شخصيت کاپلو، بيش از حد اعتماد به نفس داشتن را پس مي زند. او بازيکنان را مي سازد و در عين حال به سرعت به زمين مي زند. کاپلو اين کار را براي اين انجام مي دهد که به همه اطمينان دهد بايد مغرور نشوند، هميشه گرسنه بمانند و از وضعيت ناراضي باشند. ابراهيموويچ بازيکني نيست که براي مدتي طولاني نيمکت نشين شود. کاپلو مي توانست به آساني دل پيرو را در اين زمان به ترکيب برگرداند اما به جاي اين کار، سعي کرد درسي به زلاتان بدهد. او به ايبرا گفت تو من را ياد بازيکني مي اندازي که قبلا در ميلان داشتم. سرمربي ايتاليايي که دو بار هدايت روسونري را بر عهده گرفته بود، از مارکو فان باستن براي ستاره جوانش گفت: “تو فان باستن جديد نيستي. تو بايد استايل خودت را پيدا کني! حرکات فان باستن را مطالعه و هضم کن! از آنها ياد بگير!”

از اواسط ژانويه تا اوايل مارس، زلاتان تنها يک بار گلزني کرد. براي شکستن اين حالت وحشتناک، ايبرا از عصبانيتش در جهت روشن کردن جرقه رقابت يوونتوس با ميلان براي قهرماني در اسکودتو استفاده کرد. او در اواخر فصل 05-2004 طي 8 روز، 5 بار گلزني کرد. دو گل در برابر فيورنتيناي دينو زوف و 3 گل برابر برشا به ثمر رسيد. خبر بد براي يوونتوس اين بود که بيانکونري در جمع 8 تيم پاياني ليگ قهرمانان اروپا، مغلوب ليورپول شد. با اين حال، بانوي پير رقابت را براي بردن يک سري آ ي ديگر در اختيار گرفت. ورزشگاه سن سيرو در 18 مي 2005، به مکاني براي تعيين قهرمان تبديل شد. درخواست بخشش 3 جلسه محروميت زلاتان به خاطر ضربه اي که به ايوان کوردوباي اينتري ها زده بود، مورد موافقت قرار نگرفت و يوونتوس بايد بدون او در اين بازي حاضر مي شد.

در آن زمان ميلان، پادشاه اروپا در نظر گرفته مي شد. آنها دو سال قبل، يوونتوس را در فينال ليگ قهرمانان اروپا شکست داده بودند و در آستانه يک فينال ديگر در استانبول با ليورپول بودند. با اين وجود و حتي با داشتن ستاره هايي مثل دارنده توپ طلاي 2004، آندري شوچنکو، پائولو مالديني، کاکا و پيپو اينزاگي در ترکيب، يوونتوس به لطف ديويد ترزگه، برنده بازي شد. در ادامه، با پيروزي 2-0 در برابر پارما به همراه از دست دادن امتياز توسط ميلان در اواخر ماه مي، يوونتوس قهرمان ايتاليا شد. در اولين فصل در سري آ، زلاتان ابراهيموويچ، کار را با به ثمر رساندن 16 گل به ثمر رساند تا همه را تحت تاثير قرار بدهد.

براي فصل بعد، زلاتان و رايولا از باشگاه خواستند که قرارداد ستاره سوئدي تمديد شود. با اينکه ايبرا با به ثمر رساندن 10 گل در 47 بازي در همه بازي هاي فصل، قرباني افتي مقطعي شده بود و يوونتوس باز هم نتوانست قهرمان اروپا شود،  زلاتان، تورين و يوونتوس را خانه خود مي دانست. بعد از کسب دومين قهرماني پياپي، لوچانو موجي و يوونتوس براي حفاظت از آينده زلاتان، از مذاکرات بر سر تمديد قرارداد اين بازيکن خودداري کردند، زيرا باشگاه درگير رسوايي کالچوپولي شد که چند باشگاه سري آ را تحت تاثير قرار داد(يوونتوس، ميلان، فيورنتينا، لاتزيو و رجينا). يوونتوس با ضربه اي تقريبا مرگبار مواجه شد. جايگاه اين تيم در ليگ قهرمانان پاک شد، دو قهرماني اين تيم در ايتاليا پس گرفته شد و آنها با کسر 9 امتياز، بايد فصل را در سري بي آغاز مي کردند.

بسياري از ستارگانِ وقت دنيا با ترس از آينده خود، تصميم گرفتند پس از اعلام اين حکم باشگاه را ترک کنند. مدافعان ليليان تورام و جانلوکا زامبروتا به بارسلونا رفتند. فابيو کاناوارو که با زلاتان به يوونتوس آمده بود، به همراه امرسون به رئال مادريد رفت. پاتريک ويرا هم به روبرتو مانچيني در اينتر پيوست. ترکيبِ برنده يوونتوس به ناگهان به مقدار قابل توجهي خالي شد و تنها بازيکناني مثل جانلوييجي بوفون، الساندرو دل پيرو، پاول ندود، مائورو کامورانزي و داويد ترزگه تصميم گرفتند زير نظر سرمربي جديد، ديديه دشام، با بيانکونري به دسته دوم بروند. اقدامات بعدي و شجاعانه براي متقاعد کردن زلاتان براي ماندن در نهايت ناکام ماند.

تلفن همراه مينو رايولا شروع به زنگ زدن کرد و ماسيمو موراتي، مالک سابق اينتر و سيلويو برلوسکوني، مالک ميلان خواهان به خدمت گرفتن زلاتان شدند. مهاجم سوئدي که کاملا از واقعيت بازي کردن در سري بي دلسرد شده بود، تنها در تمرينات يوونتوس شرکت مي کرد و از حضور در بازي ها سرباز زد. اخيرا در کتاب بيوگرافي “من زلاتان هستم”، ايبرا فاش کرد که يک بار وقتي قبل از سفر يوونتوس براي انجام يک بازي خارج از خانه، دشام او را در رختکن و با پلي استيشنش مي بيند، به شدت عصباني مي شود. عدم قطعيت و اضطراب، در نهايت کار خودش را کرد و قبل از اينکه آريدو برايدا و سيلويو برلوسکوني با ميلان بتوانند بازيکن را به اردوگاه خود بکشند، زلاتان پيشنهاد مارکو برانکا، مدير وقت اينتر را پذيرفت و در نهايت با انتقالي 27 ميليون يورويي راهي نراتزوري شد.

زلاتان ابراهيموويچ، با جدايي زودتر از موعد از يوونتوس به خاطر ابهام در مورد آينده اش، آماده ماجراجويي جديدش در ايتاليا شد.

 

 

 

 

ارسال در:
اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن