مشکل ليورپول مقابل تيم‌هاي پايين جدول
شماره خبر : 138313
واقعا جاي تعجب نداشت که ليورپول هفته‌يِ پيش آرسنال را شکست دهد. ليورپول اين فصل بهترين نمايش‌هايش را مقابلِ تيم‌هايِ بالاي جدول داشته و سه پيروزيِ اخيرش در ليگ را مقابلِ منچستر سيتي، تاتنهام و آرسنال کسب کرده.

مشکل ليورپول مقابل تيم‌هاي پايين جدول

واقعا جاي تعجب نداشت که ليورپول هفته‌يِ پيش آرسنال را شکست دهد. ليورپول اين فصل بهترين نمايش‌هايش را مقابلِ تيم‌هايِ بالاي جدول داشته و سه پيروزيِ اخيرش در ليگ را مقابلِ منچستر سيتي، تاتنهام و آرسنال کسب کرده. در واقع شاگردانِ يورگن کلوپ تا اين مقطع از فصل برابرِ تيم‌هايِ نيمه‌يِ بالايِ جدولِ ليگ برتر هشت بار به پيروزي و پنج بار به تساوي رسيده‌اند و حتي يک بار هم شکست نخورده‌اند.

مشکلِ ليورپول اما بردنِ تيم‌هايِ پايين جدول است. قرمزهايِ مرسي سايد در سالِ 2017 به هال سيتي، سوانزي و لستر سيتي در ليگ باخته‌اند و در جام حذفي هم در آنفيلد مقابلِ پليموس به تساويِ بدونِ گل رسيدند و بعد در همين تورنمنت در خانه به دست ولوز حذف شدند.

به خاطرِ همين آمار است که ليورپولي‌ها نگرانِ بازي امروز تيم‌شان مقابلِ برنلي هستند، تيمي که اين فصل حتي يک بازي را هم خارج از خانه نبرده، اما در هفته‌يِ دوم در ترف مور ليورپول را 0-2 شکست داده است. شاگردانِ شون دايش دقيقا از جنس تيم‌هايي هستند که مي‌توانند براي تيمِ کلوپ دردسرساز شوند. اما واقعا مشکلِ ليورپول چيست؟

اين داستان از دورانِ کلوپ شروع نشده و در دورانِ برندان راجرز هم سابقه داشته. راجرز در آخرين فصلي که به صورت کامل مربيِ ليورپول بود آمارِ امتيازاتش در تقابلِ با هشت تيمِ بالايِ جدول بهتر از آمارش مقابلِ 12 تيمِ ديگر بود.

اما خودِ کلوپ هم پيش از پيوستن به ليورپول دقيقا با چنين مشکلي روبرو بود. در دو فصلي که کلوپ با بوروسيا دورتموند قهرمانِ بوندسليگا شد، شش شکست از مجموعِ هشت شکستش مقابلِ تيم‌هايي بود که در پايانِ فصل در نيمه‌يِ پايينِ جدول قرار گرفتند. کلوپ در آخرين فصلش در وست‌فالن هم کارش با پيروزي مقابلِ بايرن مونيخ در سوپر کاپِ آلمان شروع کرد و در طولِ فصل مقابلِ آرسنال و شالکه هم به پيروزي رسيد. اما شش شکست مقابلِ تيم‌هايِ نيمه‌يِ پايينِ جدول باعث شده بود تا تيمِ خودش هم تا اواخر فوريه در همين منطقه به سر ببرد.

بدين ترتيب جاي تعجب ندارد وقتي از کنارِ هم قرار دادنِ کلوپ و ليورپول چنين نتيجه‌اي حاصل مي‌شود. اينجا مسئله‌يِ سبک بازي در ميان است. سبکي که کلوپ و ليورپول اجرا مي‌کنند، با پرسِ بالا و فوتبالِ واکنشي و ضد حمله‌اي، برايِ مقابله با تيم‌هايي که دوست دارند از خط دفاعي بازيسازي کنند و با عمق زياد دفاع مي‌کنند و فضايِ خالي به حريف مي‌دهند ايده‌آل است. اما اين سبک مقابلِ تيم‌هايي که با عمق کم دفاع مي‌کنند و 10 نفره پشت توپ قرار مي‌گيرند به مشکل بر مي‌خورد.

برنلي در پيروزيِ 0-2 در ترف مور مقابلِ ليورپول فقط 19 درصد مالکيت توپ داشت. براي پيروزي در چنين بازي‌هايي نياز به پاس‌هايِ عمقي از عقبِ زمين، مهاجمِ هدف درونِ باکسِ حريف و مدافعيني که بتوانند مقابلِ ضدحمله‌ها واکنش مناسب نشان دهند است، و ليورپول هيچکدام از اين سه عامل را ندارد.

کلوپ البته اين فصل از اين منظر که فقط 12 بار موقعيتِ استفاده‌يِ همزمان از جوئل ماتيپ و دژان لوورن را داشته بدشانس بوده. ليورپول در اين 12 بازي تنها 10 گل خورده و در بازي‌هايي در ليگ که اين زوج را در قلب خط دفاعي‌اش داشته بدون شکست بوده است.

نکته‌ مهم ديگر در نفرات ليورپول نقشِ حياتي ساديو مانه در نتايجِ اين فصل بوده. مانه در شکستِ اول فصل مقابلِ برنلي به دليلِ مصدوميت غايب بود، در شکستِ 3-4 مقابلِ بورنموث وقتي ليورپول 1-2 پيش بود از زمين بيرون رفت و تقريبا تمامِ ژانويه را که در آن تيمش حتي يک پيروزي هم به دست نياورد از دست داد.

مانه اين فصل با 12 گل بهترين گلزنِ ليورپول بوده، اما تيمِ کلوپ نياز به چيزي بيش از اين دارد. ليورپول برايِ پيروزي مقابلِ تيم‌هايي که با عمقِ کم و تعداد بالا دفاع مي‌کنند نياز به مهاجميني از جنسِ ديگو کاستا، سرخيو آگوئرو، هري کين يا زلاتان ابراهيموويچ دارد، مهاجميني که مي‌توانند در فضايِ کم دروازه‌يِ حريفان را باز کنند. کلوپ اين مشکل را هم در دورتموند تجربه کرده بود و تيمش بعد از از دست دادنِ رابرت لواندوفسکي ديگر هرگز قدرت سابق را نداشت. پس خريدنِ يک مهاجمِ هدف در تابستان بايد هدفِ اصليِ کلوپ در بازار نقل و انتقالات باشد.

نکته ديگري که جيمي کرگر اين هفته به آن  اشاره کرد اين بود که کلوپ در بازي مقابلِ تيم‌هايِ کوچک‌تر و ضعيف‌تر نبايد از جردن هندرسون و امره جان به شکلِ همزمان در ترکيبِ اصلي‌اش استفاده کند، چون سرعتِ تيم پايين مي‌آيد. از چهار باري که ليورپول اين فصل در ليگ موفق به گل زدن نشده، سه بارش با هندرسون و جان در ترکيبِ اصلي بوده، با اينکه اين دو هافبک فقط 11 بار اين فصل کنار هم قرار گرفته‌اند. ليورپول در سالِ 2017 هم در هيچکدام از پنج بازي‌اي که هندرسون و جان همزمان در ترکيبِ اصلي بوده‌اند پيروز نشده است.

خودِ کلوپ درباره‌ اين شرايط مي‌گويد: «ما کارنامه‌يِ مشخصي مقابلِ اين تيم‌هايِ نيمه‌يِ دوم جدول داريم و کارنامه‌اي مشخص مقابلِ تيم‌هايِ ديگه. من اين بچه‌ها را مي‌شناسم و عملکردِ آنها در طولِ اين هفته‌ها هيچ تفاوتي با هم نداشته. اما به هر حال ما بايد به اين شرايط جواب بديم، آن هم با عمل نه با حرف.» پيروزي مقابلِ برنلي در آنفيلد مي‌تواند بهترين جواب باشد.

 

ارسال در:
اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن