90/ در اين فوتبال تخته شود بهتر است
شماره خبر : 138342
زشتي ها و بداخلاقي هاي فوتبال يک بار ديگر نمايان شد تا مشخص شود هر کاري بکنند باز هم عده اي کارشان را خواهند کرد.

علي مسعودي

زشتي ها و بداخلاقي هاي فوتبال يک بار ديگر نمايان شد تا مشخص شود هر کاري بکنند باز هم عده اي کارشان را خواهند کرد. انگار عده اي آفريده شده اند که به استاديوم بروند و به اين و آن فحاشي کنند. اصلاً معلوم نيست اين عده تماشاگر ، هوادار و طرفدار هستند يا اوباش و ... چرا بايد عده اي در هر شرايطي پا به استاديوم بگذارند و فوتبال را به آشوب بکشند ؟ اين بداخلاقي ها تا کي بايد ادامه داشته باشد و سال به سال هم بدتر شود؟‌

متاسفانه در اکثر استاديوم ها فحاشي ، توهين ، بداخلاقي ، بي‌نظمي و آشو‌ب‌گري از همه چيز سبقت گرفته و فوتبال را آلوده کرده است. البته در ساير رشته‌ها نيز از اين حواشي ديده مي‌شود ولي چون اکثر رسانه‌ها حواسشان به فوتبال است به چشم نمي‌آيد . متاسفانه اين بداخلاقي ها در بعضي از شهرها آنقدر زياد است که گاهي اوقات خيلي ها دعا مي‌کنند، چه بهتر که اين شهر‌ها در سطح اول فوتبال تيم ندارند! چرا بايد دو تيم آن هم از يک استان دست به کاري بزنند که بازتاب بسيار منفي داشته باشد؟‌لذت بردن از فوتبال به فحاشي نيست و مي‌شود طور ديگري از آن بهره برد و شادي کرد.

 

استاديوم هاي هميشه آلوده !

متاسفانه اين بداخلاقي در فوتبال به تعداد تماشاگران نيست و 50 نفر هم به استاديوم مي‌روند توهين مي‌کنند 50 هزار نفر هم مي‌روند همين داستان را دارند. گاهي اوقات خيلي راحت و زود يک سري کارها را از فوتبال اروپا الگو مي‌گيريم که يکي از آنها تشويق کردن است. نمونه‌اش همين تشويق ايسلندي است که از رقابت هاي يورو 2016 فرانسه به فوتبال ما اضافه شد تا پس از سال‌ها هواداران موج مکزيکي را فراموش کرده و به سمت تشويق ايسلندي بروند. اين تشويق ها خيلي زود جا افتاده  و الان مي‌بينيد در استاديوم ها به نمايش گذاشته مي‌شود.

طرح موزاييکي هم  يکي ديگر از الگو گرفتن از خارجي‌هاست که در استاديوم ها به چشم مي‌خورد الگو گرفتن از اروپايي ها خيلي خوب است و هم تماشاگران و هم بازيکنان به راحتي ياد مي‌گيرند و به اجرا در مي‌آورند. مثل پنالتي رضاييان و طارمي در بازي با سپاهان که از مسي و سوارز ياد گرفته بودند ولي چه بهتر که در ساير مسائل هم بتوانيم الگوبرداري کنيم.

 

ايسلندي ها الگو ديگري داشتند

همان طور که تشويق ايسلندي را الگو گرفتيم و به فوتبال داخلي آورديم اي کاش ياد مي‌گرفتيم وقتي تيم‌ملي ايسلند در يورو 2016 مقابل فرانسه پنج بر صفر تحقير شد حتي يک هوادار نيز به بازيکنان خودي و تيم مقابل توهين نکرد.

هواداران ايسلندي مثل بازي هاي قبلي به تشويق معروف خودشان پرداختند و بازيکنان هم براي آنها کف زدند تا کسي متوجه تحقير شدن تيم‌ملي ايسلند نشود. وقتي هواداري تشويق ايسلندي را خيلي زود ياد مي‌گيرد بايد زود هم بياموزد که در برد و باخت هم مي‌شود تيم بازنده را تشويق کرد.

گرچه فحاشي و توهين فقط در استاديوم ها به چشم نمي‌خورد و در همين کوچه و خيابان هاي شهرها نيز به کرات  ديده مي‌شود.  وقتي در همين خيابان ها به راحتي به همديگر توهين  مي‌کنند بايد فاتحه همه چيز را خواند.

 

سبقت شمالي ها از ساير استان ها

اما يک موضوع نبايد فراموش شود که در داربي هاي شمال فحاشي و بداخلاقي به مراتب بيشتر از ساير شهرها و استان‌ها است. شما بازي هايي که ملوان با داماش و سپيدرود انجام مي‌دهد را با مسابقاتي که نفت آبادان با فولاد خوزستان يا استقلال خوزستان با فولاد برگزار مي‌کنند را با هم مقايسه کنيد. ببينيد چقدر متفاوت است  يا بازي هايي که نساجي با خونه‌ به خونه انجام مي‌دهد را با رقابت هاي تيم هاي اصفهاني را کنار هم بگذاريد ! اين که چرا حاشيه داربي هاي شمال به مراتب بيشتر از ساير داربي هاست بعيد است که به حساسيت بازي ها باشد و نياز به کارشناسي و ساير مسائل دارد.

وقتي استان اصفهان دو تيم ثابت در تمام ادوار ليگ‌‌برتر دارد و خوزستان با سه سهميه پا به پاي تهران حرکت مي‌کند بايد شمالي ها با خود فکر کنند چرا حتي يک نماينده هم در سطح اول فوتبال ندارند ! قطعاً همين حواشي باعث شده فوتبال شمال کشور با داشتن استعداد‌هاي فراوان  از ساير  استان ها عقب باشد. پس بايد عده اي که فقط به دنبال جنجال هستند به جاي تخريب تيم هايشان به فکر پيشرفت آنها باشند تا شايد براي يک بار هم که  شده قهرمان ليگ‌‌برتر شوند و اين همه فقط براي سهميه گرفتن آرزو نکنند. آرزو کردن براي شهرهايي است که در ده سال اخير حتي يک فوتباليست هم به جامه معرفي نکرده اند و اصلاً استعدادي در اين ورزش ندارند نه براي استان هايي که فوتباليست هايشان اکثر تيم‌ها را قبضه کرده اند. شمالي ها بايد در تيم داشتن در سطح اول فوتبال رکوردار باشند نه اين که کاري کنند بازي هايشان ناتمام بماند.

 

 

 

ارسال در:
اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن