90/ خارجي نخريد!
شماره خبر : 138353
قانوني که در آينده به سود باشگاه ها تمام مي شود

محمد سررشته داري

آخرين جلسه هيات‌ رئيسه فدراسيون فوتبال در سال 95 در مرکز تيم‌هاي ملي برگزار شد.در اين جلسه مقرر و مصوب شد تا باشگاه‌هايي که نزد فيفا و سازمان‌هاي بين‌المللي داراي حکم انضباطي هستند تا تعيين تکليف وضعيت پرونده بازيکنان و مربيان خارجي در فيفا، حق جذب و انعقاد قرارداد و به‌کارگيري آنها را در ليگ ايران نخواهند داشت.

اين آخرين مصوبه هيات رئيسه سازمان ليگ برتر ايران است که مي تواند منتقداني هم داشته باشد و غير قانوني به نظر برسد اما واقعيت اين است که تصميم بسيار خوبي است.

به استقلال نگاه کنيد، همين که پنجره نقل و انتقالات بسته شد اين تيم شکوفا شد، در واقع به جوان هايي اتکا و اعتماد کرد که تا ديروزش اعتماد نمي کرد و نتيجه هم نمي گرفت.

وقتي جلوي جباروف و حتي آندو را گرفتند فرشيد اسماعيلي متولد شد، نورافکن مثل رستم رفت وسط زمين، حق دوست دوباره شناخته شد و زکي پور به خود آمد. آنها در واقع منصوريان را نجات دادند، کاري که قبلي ها نتوانستند تا حکم فيفا توفيق اجباري باشد براي استفاده از جوان هاي خودي.

به پرسپوليس نگاه کنيد، اوکرايني ها را به ياد بياوريد، کدام بازيکن خارجي را به ياد داريد که در اين تيم فوق ستاره بوده باشد، بالاترينشان شايد ساها بوده و يا نيلسون کوريا که هر دو معمولي بودند.

در واقع خارجي ها فقط جاي جوان هاي مستعد خودمان را تنگ مي کنند وگرنه زياد به کار تيم نمي آيند. همين حالا پرسپوليس جوان هايي دارد که هر کدام در حد تيم ملي ايران بازي مي کنند.

به تراکتور سازي نگاه کنيد، کرار که مدام در حال قهر کردن است، ادينهو هم يکي دو فصل خوب بود اما براي اين تيم امثال کياني و ايرانپوريان و ... هميشه جزو بهترين ها بوده اند.

در واقع اين حکم خيلي هم بد نيست، به نظر بسيار هم خوب مي آيد.  شايد سازمان ليگ نداند اما واقعيت اين است که اين حکم جديد بار زيادي را هم از روي دوش مسئولان اين باشگاه ها بر مي دارد چون هم دلال ها ديگر فشار نمي آورند و هم هواداران به  دنبال خريدهاي گران قيمت خارجي مسئولان را له نمي کنند.

به اين ترتيب قيمت ها پايين تر مي آيد و هزينه هاي بيهوده مثل اکرايني ها يا توزي ها و عادل شيحي ها و يونس حمزه ها که کاري نمي کنند و کسر امتياز مي کنند و مي روند، از جيب باشگاه ها نمي رود.

در واقع اين باشگاه ها بايد خوشحال باشند که اين قانون مصوب شد، نتيجه اين مصوبه را هم از سال هاي آينده مي بينيم.

هيات رئيسه فدراسيون فوتبال در واقع مهمترين بخش فدراسيون است که کمتر هم ديده مي شود اما مصوبات مهمي دارد.

آنها دو سال قبل مصوب کردند در ليست تيم بزرگسالان بايد 6 بازيکن زير 23 سال باشند که اين تحولي در فوتبال ايران به وجود آورد و ضمن کم کردن قيمت ها جوان هاي زيادي را به فوتبال ايران معرفي کرد.

يا مثل آن قانون که خريد دروازه بان هاي خارجي را در ليگ ايران ممنوع کرد و نتيجه اش ساخته شدن دروازه بانهاي جديد بود.

ارسال در: پنجشنبه 3 فروردين ساعت 12:22 (1396/1/3)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن