90/ عوامل سقوط سرخابي‌ها و تراکتور در رده‌بندي
شماره خبر : 138358
روزگاري را به ياد داريم که از لحاظ تعداد تماشاگران هيچ‌يک از تيم‌هاي آسيايي به گرد پاي سرخابي‌ها و حتي تراکتورسازي هم نمي‌رسيدند.

عوامل سقوط سرخابي‌ها و تراکتور در رده‌بندي

چرا پرشورها به ورزشگاه نمي‌آيند

روزگاري را به ياد داريم که از لحاظ تعداد تماشاگران هيچ‌يک از تيم‌هاي آسيايي به گرد پاي سرخابي‌ها و حتي تراکتورسازي هم نمي‌رسيدند. در اين مورد ما يکه‌تاز ميدان بوديم، افتخاري که به حق از آن ما شده بود و با اشتباهات پياپي از دست رفت.

لزوم آسيب‌شناسي و بررسي دقيق اين اتفاق نامبارک يک بحث کارشناسي مجزا را مي‌طلبد که در اين مقال نمي‌گنجد اما اگر آب دريا را نتوان کشيد هم به قدر تشنگي بايد چشيد، لذا ما هم به صورت خلاصه از اتفاقات مربوط به اين رويداد و قهر تماشاگران از ورزشگاه‌ها را به رشته تحرير درآورديم باشد که باشگاه‌هاي ذينفع و پرطرفدار مثل پرسپوليس، استقلال و تراکتور در اين مورد کارشناسي دقيق‌تري در دستور کار قرار دهند که قطعا در اين شرايط نتايج حاصله هم بهتر از اينها خواهد بود.

در اين باره بد نيست بدانيد که شايد اولين و مهم‌ترين دليل قهر گروهي از تماشاگران همين مورد مقام‌هاي کسب شده در ادوار گذشته ليگ است.

وقتي آخرين قهرماني استقلال و پرسپوليس در ليگ مربوط چند سال پيش است و تراکتور هم وقتي به پشت سرش نگاه مي‌کند تنها ناکامي دو فصل پيش در ذهنش تداعي مي‌شود ديگر چه مي‌توان گفت. نداشتن افتخارات قابل عرض و مستمر در ليگ ايران يکي از اصلي‌ترين دلايل قهر تماشاگران سرخابي و پرشورها به حساب مي‌آيد. ما چه کرده‌ايم...؟!

دلايل کم شدن تماشاگران در ورزشگاه‌هاي ايران

دلايل زيادي را مي توان در نقد رفتار با فوتبال برشمرد که کار را به اينجا رسانده است. از بد سرويس دادن به مردم در ورزشگاه ها که منتج از دولتي بودن اين مجموعه ها بوده بگيريد(اگر باشگاه ها خصوصي بودند زير پاي هواداراني که مي خواستند بليت بخرند و به ورزشگاه بيايند فرش قرمز پهن مي کردند) تا برسيد به حمل و نقل و برخورد بد و عدم مقابله با بي فرهنگي هايي که بعضا از شعار دادن شروع مي شود و به جاهاي باريک مي رسد.

 

پاي ليدرها هم در ميان است

شايد يکي از اين موارد قدرت دادن به ليدرها بوده که بعضا با مردم رفتار زشتي داشته‌اند و کسي هم به فرياد مردم نرسيده است. در ادامه بايد در مورد تضعيف استقلال و پرسپوليس هم حرف زد. امروز  پرسپوليس که در آستانه قهرماني در ليگ برتر است و شادي و شور زيادي براي هوادارانش ايجاد کرده از آخرين قهرماني اش چند سال مي گذرد؟ آنها ? سال است که در ليگ جام نياورده‌اند و اين از بد هم بدتر است.

 

استقلال، پرسپوليس و تراکتور بازيچه انتصاب‌هاي غلط

آيا باشگاهي به بزرگي پرسپوليس مي شناسيد که چنين وضعيتي داشته باشد؟ مثلا ممکن است بارسلونا يا رئال مادريد و يا منچستر و بايرن مونيخ ? سال جام نياورند؟ با استقلال چه کرده ايم؟ اين تيم که هم قهرمان ليگ برتر بود و هم به چهار تيم برتر آسيا رسيده بود را دستخوش تصميم هاي غلط مديريتي کرديم و حالا آنها هم چهار سال است که جام ندارند و به درد پرسپوليسي دچار شدند که با روش آزمون و خطا و طرح زود و فرد برايش مدير انتخاب مي شد تا جايي که در دوره اي هر کس زودتر از خواب بيدار مي شد مدير اين تيم بود، از پروين بگيريد تا برسيد به منتقمي و نژاد فلاح و سياسي و رحيمي و ...

 

اشتباهاتي که به تراکتور و سرخابي‌ها لطمه زد

آيا چنين تيم هايي با اين روش هاي مديريتي و با آزمون و خطا مي توانند شوق را در مردم بيدار نگه دارند و آنها را بالا و بالاتر ببرند؟ پاسخ مثل روز روشن است، اين تيم ها نه اقتدار قبلي را با اشتباه هاي مديريتي خود دارند و نه اين مردم همان مردمي هستند که حاضر باشند با هر وسيله اي و با هر برخوردي خود را به ورزشگاه ها برسانند. آنها البته در بازي هاي مهم کنار تيمشان هستند و بعضا هنوز ورزشگاه ها را پر هم مي کنند اما با اين وجود اين ريتم دوام هميشگي ندارد و مردم ترجيح مي دهند در کنار خانواده خود و از پاي تلويزيون بازي را تماشا کنند نه به هر قيمتي در ورزشگاه.

 

مسئولان بايد دلايل را بررسي کنند

اين اتفاق ها بايد ريشه يابي شود و وظيفه سازمان ليگ برتر و وزارت ورزش است که با کمک گرفتن از جامعه شناس ها و آمار گيران دليل افت و کاهش حضور مردم در ورزشگاه را بفهمند و آن را حل کنند. امروز الهلال و گوانگژو از استقلال و پرسپوليس جلو زده اند اما با ادامه اين روند ده سال بعد باشگاه هاي کوچک قطري و اماراتي هم از اين دو غول بزرگ پيشين آسيا عبور خواهند کرد و آن روز، روز مرگ صنعت فوتبال در ايران خواهد بود.

 

نبايد دو تيم را تضعيف کرد

براي اينکه اين افت در آينده ادامه نداشته باشد و بتوانيم به شرايط گذشته بازگرديم بايد درست تر و بهتر تصميم بگيريم و اين همه اين دو تيم را تضعيف نکنيم و با انتخاب مربيان و بودجه بهتر و ايجاد نظم و احترام اجازه تضعيف بيشتر اين دو تيم را ندهيم.

 

ارسال در: پنجشنبه 3 فروردين ساعت 12:27 (1396/1/3)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن