جيب فردي ارجح به جام جهاني!
شماره خبر : 138563
تقريبا يکسالي مانده تا جام جهاني روسيه شروع شود. تيم ملي ما هم خيلي شيک و تميز بدون اما و اگر آويزان به فوتبالمان صعود کرده. فرصت زماني مناسبي براي آماده سازي علي الخصوص ذهني داريم. اما از همين حالا که هنوز حريفان ما در جام مشخص نشده اند اکثر علاقمندان به فوتبال انتظار دارند

 

ايرج طالع    

 :تقريبا يکسالي مانده تا جام جهاني روسيه شروع شود. تيم ملي ما هم خيلي شيک و تميز بدون اما و اگر آويزان به فوتبالمان صعود کرده. فرصت زماني مناسبي براي آماده سازي علي الخصوص ذهني داريم. اما از همين حالا که هنوز حريفان ما در جام مشخص نشده اند اکثر علاقمندان به فوتبال انتظار دارند تيم ملي از گروه خود در جام صعود کند. در نگاه عاميانه ايرادي وارد نيست اما وقتي بصورت واقع بينانه و تخصصي به بررسي فاصله فني فوتبال ايران با جهان پيشرفته فوتبال مي پردازيم، دستور عقب نشيني از مواضع تهاجمي و باور هاي به صعود صادر مي شود. برمي گرديم و بسنده مي کنيم به همان حضور آبرومندانه در جام جهاني که به يکباره مثل تيم ملي عربستان کيسه بوکس تيم ملي آلمان نشويم.

تيم ملي ايران استراتژي را انتخاب کرده و از آن سود مي برد که مبتني بر دفاع و بازي مستقيم در فاز تهاجمي اس. اين استراتژي احتمال دارد در سطح يک قاره براي مصرف کننده توفيقاتي را نيز بهمراه داشته باشد اما در برخورد با سبک هاي کلاسيک و فني به نوعي در حصار قرار دادن پتانسيل تيمي است که اگر اين پتانسيل هم رها شود فضا براي نفوذ حريفان بوجود مي آيد. طي يکسال نمي توان فلسفه مربيگري را دستخوش تغييرات نمود  و در همين تايم زماني نيز نمي توان جهشي به سبک ديگري براي بهره وري نزديک شد.

بررسي هاي به عمل آمده توسط نگارنده نشان مي دهد در آخرين جام جهاني و جام ملت هاي اروپا، آمريکاي جنوبي، آفريقا و حتي همين آسيا، تيم هايي که در فاز تهاجمي از بازي مستقيم استفاده کرده اند سرانجام خوشي نداشته اند. در جام جهاني چهارم گروه شده و در ديگر جام ها نيز به نيمه نهايي نرسيده مجبور به وداع با جام شده اند. مسابقات فرسايشي مقدماتي جام جهاني اين اجازه را به تيم ها مي دهد تا به تجديد قوا بپردازند اما در تورنمنت هاي مجتمع فرصتي براي تجديد قوا وجود ندارد. بياد بياوريم تيم ما در جام جهاني گذشته نسبت به ديدار اول تا سوم چقدر دچار افت بدني شد. اين داده ها به روز بوده و مربوط به پروسه زماني محدودي استخراج شده . سخن از فوتبال امروز دنيا را به زبان مي آوريم.

تيم هايي که برتر بوده اند و موجبات حذف و شکست تيم هايي که شبيه به ايران را بازي مي کردند از چند شاخصه برخوردارند.

اول اينکه در پايه فوتبال فرار هستند و براي آنها توليد بازيکن و توليد فني هيچوقت متوقف نمي شود.

دوم بازيسازي اين قبيل تيمهاي برنده قبل از ميانه زمين آغاز مي شود و بخوبي طرح و برنامه داشته و باري به هر جهت به حمله نمي پردازند.

سوم لااقل از سه بازيکن تاثير گذار و تکنيکي در ميانه ميدان بهره مي برند که اين بازيکنان در تقابل يک در مقابل يک تبحربه عبور دارند . اين قبيل تيمها در مقابل تيمهاي دفاعي ايستا نيستند و بهترين استفاده را از ضربات شروع مجدد بدست مي آورند .پس از توليد موقعيت نيز بالغ بر هشتاد درصد ضربات هدف آنها يکضرب است . لحاظ نماييد تايمينگ فردي و تيمي که نزد اين تيمها بدقت مورد توجه کادر فني قرار مي گيرد و حتي بر سرعت و قدرت بازيکنان حريف در پست هاي مختلف آگاه هستند.

اظهر من الشمس است که فوتبال ما در رده پايه که دچار چالش است. توليد بازيکن بسختي صورت مي پذيرد برخي مقاومت ها براي دگرديسي در نسل بازيکنان وجود دارد در زمينه توليد فني هم چيزي نگويم بهتر است. تيم ملي ما توانايي بازيسازي از خط دفاعي را ندارد . چون معمولا ما توپ و فضا را به حريف مي دهيم و در زمان انتقال فضاي محدودي باقي مي ماند که لاجرم بازي مستقيم در دستور کار قرار مي گيرد.

در زمينه بازيکن تاثير گذار و نفوذي همين بازيکنان کنوني را با بازنشستگان قبلي مقايسه کنيد مي بينيد از اين نظر هم دچار افت شده ايم. اعتماد بنفس لازم در مقابل تيمهاي بزرگ دنيا شوخي نيست و با تجربه بدست مي آيد ما همين جام جهاني گذشته بيش از اينکه به فکر بستن فضا در مقابل آر ژانتين باشيم به فکر تعويض پيراهن با مسي بوديم ؟ کيفيت ضربات هدف و آخر هم نيازي به توضيح ندارد. داخلي ها دق مي دهند و در بين لژيونر ها نيز سردار آزمون پيشرفت در کارش ديده مي شود. اما پريش اين است که او در جام بخوبي تغذيه خواهد شد آيا حريفان اجازه تغذيه را خواهند داد. ما در جام جهاني جرقه هاي فردي داشته ايم اما در زمينه تيمي و کارهاي ترکيبي اجازه نمايش پيدا نکرده ايم.

بازي ايران و آرژانتين نيمه اول ما در زمين خود محبوس بوديم و در نيمه دوم توانستيم با جرقه هاي فردي و بازي مستقيم چنگي به محوطه جريمه حريف بزنيم. وضعيت در جام جهاني پيش رو نيز خيلي بهتر از عملکرد سلف گذشته نخواهد بود. فرقي نمي کند نام حريف مقابل ما چه باشد. ما از درون و خودمان مشکل داريم بيش از بالندگي به فکر جيب فردي هستيم. وقتي جيب فردي مهم باشد در آن فوتبال توليد فني وجود نخواهد داشت. بيش از توجه به نتايج گلخانه اي بياييد با خودمان رو راست باشيم توانايي و حد خودمان را بدانيم و بي جهت توقعات غير قابل باور توليد نکنيم ما هميني هستيم که مي بينيد و بعد از جام هم خودتان را آماده کنيد تا تيم ملي را تحويل يک مربي داخلي بدهيم . نوبتي هم باشد نوبت ……

ارسال در: دوشنبه 12 تير ساعت 11:38 (1396/4/12)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن