گزارش ويژه ؛ ردپاي نابهنجاري و دودستگي ميان هوادران زرد
شماره خبر : 139124
امروزه باشگاه هاي بزرگ دنيا سعي دارند با مديريت بهينه و آموزش و بهسازي رفتاري هواداران ، از اين نيروي غيرقابل انکار در راه رسيدن به اهداف خود ، بيشترين بهره را ببرند. چه بسيار بازي هايي که تيم برترميدان به دليل کردار ناپسند و نسنجيده ي هوادارانش ، عنان کار را ازکف خودبيرون رفته ديده ، در پايان با چهره ي يک بازنده از زمين بيرون رفته و يا با رأي نهادهاي نظارتي و …چندروزي از دستيابي اش به پيروزي نگذشته ، شکست را جايگزين آن ديده است.

 سعيد واعظ

گزارش ويژه ؛ ردپاي نابهنجاري و دودستگي ميان هوادران زرد

امروزه باشگاه هاي بزرگ دنيا سعي دارند با مديريت بهينه و آموزش و بهسازي رفتاري هواداران ، از اين نيروي غيرقابل انکار در راه رسيدن به اهداف خود ، بيشترين بهره را ببرند.

چه بسيار بازي هايي که تيم برترميدان به دليل کردار ناپسند و نسنجيده ي هوادارانش ، عنان کار را ازکف خودبيرون رفته ديده ، در پايان با چهره ي يک بازنده از زمين بيرون رفته و يا با رأي نهادهاي نظارتي و …چندروزي از دستيابي اش به پيروزي نگذشته ، شکست را جايگزين آن ديده است.

از ديگر سو ، کم نبوده اند تيم هايي که به رغم ضعف نسبت به هماورد ، به دليل همراهي و همدلي هوادارن ، رقيب را با چهره اي مغبون از آوردگاه ، بدرقه نموده اند.

 

سکوهاي زرد ، و دو دستگي ها

تيم فوتبال سپاهان فصل هفدهم را با اين رويکرد استارت زد که با توجه به خريدهاي آنچناني در بازار نقل و انتقالات مي تواند ديگر رقبا را حداقل روي کاغذ کنار بزند و در قامت يک مدعي تمام عيار لقب بگيرد . همه عوامل اجرايي دست در دست هم، و متفق القول، وارد عمل شدند تا ضمن خريد هاي خوب براي جناب کرانچار ، ناکامي هاي فصول گذشته را از ياد ببرند . سپاهان، مهياي نبرد در راه پر سنگلاخي ليگ برتر شد . اما ، نتايج کسب شده دور از انتظار رقم خورد . شکست سنگين در مشهد آنهم برابر سپاهاني هاي سابق آنچنان ملتهب بود که سکوهاي زرد را دو دسته کرد . تعدادي تک بيتي معروف "حيا کن رها کن" را مي سرودند ،  ديگر هوادران  خواهان صبر و حوصله بيشتر از سوي گروه مقابل شدند . اوج ، بي نظمي ها و دو دستگي ها در ديدار تيمهاي سپاهان و سيد رود رشت اتفاق افتاد که طوفان زرد آسيا ، در بهت و حيرت همه، با تساوي بدون گل به کار خود پايان دادند، و رشتي ها، انگار همه نصف جهان را به تسخير خود در اوردند و به رقص وپايکوبي پرداختند !

ترسي عميق در دل هوادران

اگر اتفاقات و حوادث ناخوشايند ليگ هفتم را که منجر به کوري چشم  سرباز احمدي به خاطر پرتاب ترقه در ديدار تيمهاي سپاهان و پرسپوليس را فاکتور بگيريم که معلوم نشد کدام گروه مسبب اصلي آن بودند ، هميشه ، هوادران ، بي شائبه از تيم محبوب خود حمايت کردند . لکن ، شکست و تساوي هاي مکرر در فصل هفدهم که اتفاق افتاد، ترسي عميق در دل هوادران تيفوسي سپاهان انداخت تا آنها نگران آينده تيم خود باشند .علاقه مندان به رنگ زرد در اصفهان، بعد از تساوي در هفته پنجم برابر تيم سپيد رود رشت با شکستن بعضي از شيشه هاي ورزشگاه تازه تاسيس نقش جهان و اتوبوس حامل بازيکنان سپيد رود رشت ، مراتب اعتراض خود را بديگونه اعلام کردند . با سوال از تعدادي سر ليدرهاي سپاهاني در اين خصوص، که چرا هوادران بايد اينچنين اعتراض کنند؟ و نقش کانون هوادران در کنترل اعمال پرخاشگرايانه چيست ؟ گفتند ؛ وقتي تغييرات مکرر و متوالي در راس باشگاه و کادر فني اتفاق مي افتد و آنگاه ، با سوء مديريت هاي آنچناني مواجه مي شويم همين اتفاقات رخ مي دهد . هوادار از وضعيت تيمش نگران مي شود .

آسيابي که ...

روزگاري تيمهاي سرخابي و متمول عربي براي بازي در نصف جهان لرزه بر اندامشان مي افتاد ، اما ، اکنون ملاحظه کنيد تيم "سترگ " شهرمان به چه حال وروزي افتاده است . سپاهان ، با آن همه يال و کوپال ، با تيمهاي تازه ليگ برتري در داخل و خارج از خانه به مشکل بر مي خورد . در اولين مسابقه  جام حذفي قافيه را به تيم صنعت نفت آبادان واگذار مي کند ... در واقع" آسيابي که گندم ندارد سنگش فرسوده مي شود" اين چه صيغه اي است که مديران محترم باشگاه فولاد مبارکه در پيش گرفتند ؟ هوادار و علاقه مندان به سپاهان ، از اهم مسايل بخوبي با خبرند . به داد تيم محبوبمان برسيد .

چند سال است اندر خم يک کوچه ايم ، تا دوباره سپاهان در صف مدعيان قرار گيرد دلمان اب مي شود. حساسيت ها هميشه در هفته هاي پاياني براي طلايي پوشان اتفاق مي افتاد ، ولي، ببينيد، که تيممان چه حال و روزي دارد که اختلافات بر روي سکوها از همين هفته هاي ابتدايي داد تماشاگران را در اورده است !

فحاشي به چه قيمت ؟

اتفاق زشت و زننده اي که در ديدار حذفي ميان تيمهاي سپاهان و صنعت نفت آبادان  که منجر به حذف سپاهان رخ داد و تاکنون به آن پرداخته نشده در روي سکوها و بيرون ورزشگاه اتفاق افتاد. اتفاقي که بي ادبي و بي شرمي در بين برخي هواداران سپاهان را به اوج خود رسانده و فضاي سکوها را از نظر فرهنگي و اخلاقي به ذليل ترين زمان خود رساند.

 

آنجا که هواداران سپاهاني  حاضر در ورزشگاه به صورت دسته جمعي شعري را مي خوانند که حاوي تندترين و زشت ترين الفاظ در مورد کادر فني و مديران بود. اين شعار دادن و  شعر توهين آميز خواندن دقايق طولاني بر فضاي ورزشگاه حاکم بود اما ظاهرا هيچ مقام مسئولي صداي اين توهين ها را نشنيده است يا اگر هم شنيده خودش را به نشنيدن زده است.

 

کانون هواداران سپاهان  هم با اين رفتار تماشاگرانش نشان داد که بايد فاتحه اين کانون را خواند و درش را تخته کرد. شعاري که عليه تيم سپاهان  سرداده شد و کلماتي که در آن بکار برده مي شود آنقدر زشت و زننده است که هر تماشاگري را از حضور در ورزشگاه فراري مي دهد. به قولي ؛ شيشه نزديک تر از سنگ ندارد خويشي ، هر شکستني که به هر کسي رسد از خويش است . جالب اينکه مسئولان باشگاه سپاهان ، تاکنون هم هيچ واکنشي به اين توهين نداشته اند.

 

نقش کانون هوادران سپاهان

سوال اين است که بخش فرهنگي باشگاه سپاهان کجاست و چه مي کند؟ بخش فرهنگي سپاهان که بايد به اين موضوع واکنش نشان دهد و از اعتبار و آبروي باشگاه دفاع کند کجاست؟

 

کانون هواداران سپاهان در تعطيلات و پيش از فصل  ليگ چه کرده است؟ کدام کار و برنامه مثبت را براي هوادارانش انجام داده و کدام کار فرهنگي را به آنها ياد داده است؟ نکند به جاي حرکت رو به جلو براي سالم سازي ورزشگاه ها نشسته اند و خود تماشاگر شده اند ؟

ارسال در: سه شنبه 21 شهريور ساعت 09:48 (1396/6/21)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن