گژارش ويژه
شماره خبر : 139142

واعظ:

بنام خدا 
گزارش ويژه ؛ مردي به نام ؛ سر الگس فرگوسن 
بدون زحمت ، چيزي به دست نمي آيد
دنياي پر هياهوي مربيگري در فوتبال دنيا ، انقدر پيچيده و سخت شده است که فوتبال نتيجه گرا، در هر برهه اي از زمان، مربيان تيم ها را به مسلخ و ورطه نابودي مي کشاند . در عرصه مربيگري فوتبال به ندرت يافت مي شود که مربي براي چند فصل متوالي مانند سر الگس فرگوسن و يا ارسن ونگر ثابت قدم باشند . 
اما در اين ميان "فرگوسن " مربي اسکاتلندي و نامدار تيم شياطين سرخ ( منچستر ) نزديک به دو دهه با تيم فوتبال منچستر يونايتد در اولد ترافورد ، صاحب عناوين شگرفي شد و تا سالهاي سال در ذهن علاقه مندان به فوتبال و من يونايتد باقي خواهد ماند . 
 
سعيد واعظ 
سر الگس فرگوس ، مردي بر همه فصول 
سر الگس فرگوسن ، پر از مطالب آموزنده است . نمونه کامل يک سرمربي که امروزه مورد تحسين همه دنيا واقع شده است ، شخصيتي که به همه احترام مي گذارد و با بازيکنان تيم هم رابطه عميقي برقرار مي کرد . فرگوسن ، مردي براي همه فصول فوتبال بود ، بهمين خاطر از سرنوشت زندگي و خاطرات گذشته اش سخن به زبان مي اورد . 
هفته اي 40 پوند 
کارخانه با هفته اي 40 پوند شروع کردم و بعضي وقت ها دروازه بان هم بودم . البته در ان زمان کارگر يک ابزار سازي در " کلايد " هم بودم که تا 23 سالگي هم اين کار را ادامه مي دادم . چند مدت بعد به کوبينز پارک رنجرز رفتم و در اولين بازي که يک کابوس هم براي من بود مثل همه ستاره هاي جهان يک گل زدم . هرچند که آن بازي را به اسرانراثر باختيم . در آن فصل من در 31 بازي 30 گل به ثمر رساندم اما عجيب بود که هيچ وقت به ترکيب ثابت راه پيدا نکردم . در سال 1960 به سنت جانسون رفتم با اينکه خوب بازي مي کردم در ليست فروش قرار گرفتم . در حالي که تيم پولي براي خريد مهاجم نداشت به ناچار من را مقابل رنجرز بازي دادند . در آن بازي فوق العاده ظاهر شدم و تيم با هتريک ام پيروز شد . فکر مي کنم از انجا بود که موفقيت هايم شروع شد . 
استراتژي فرگوسن 
الکس ، به خوبي مي دانست چگونه ديپلماسي ورزشي را رعايت کند . بارها گفته شده فرگوسن ، در روزهايي که اختلاف نظر رونالدو و روني مي رفت که به جدايي ستاره پرتغالي از اولدترافورد منجر شود ، او را با چنگ و دندان در تيم نگاه داشت . اما مربيان ديگري مانند ريکارد در مواجه با چنين اختلافاتي هرگز انند فرگوسن نمي توانست مداخله کند تا بدين صورت معلوم شود مربيگري چندان کار آساني هم نيست . فرگوسن با شخصيت کاريزماتيکي که از آن برخوردار بود از همه نيروهاي موجود در تيمش استفاده مي کرد . فرگوسن در سالهاي کهولت ، همچنان شوق پيروزي داشت و بازيکنانش را به سمت و سوي برتري تهييج مي کرد . وي ، با گلزني بازيکنانش به هوا مي پريد . اين موضوع مي توانست انگيزه شاگردانش را دو چندان کند . 
ويژگي بازيکنان بزرگ 
الکس فرگوسن پيرامون بازيکنان بزرگ و با استعداد هم اينگونه اظهار نظر مي کند ؛ بعضي بازيکنان مثل ، مسي ، کا کا و رونالدو به صورت غريزي با استعدادند ، اما اين کافي نيست و يک عنصر عملي ديگر هم هست که اهميت بسياري دارد . اگر بازي کريستيانو رونالدو را تماشا کنيد . او بعد از هرجلسه تمريني تيم به تمرينات خود ادامه مي دهد . تنها چند نفر ديگر چنين رفتاري دارند . به عنوان يک مربي ، ما بخش هايي از تمرين را براي تقويت مهارت هاي دريافت ، حرکت ، پاس کاري و سرعت بازي اختصاص مي دهيم ، ولي اين کيفيت ويژه که در جزئيات خود را نشان مي دهد وابسته به اين است که بازيکنان چقدر دوست داشته باشد با از خود گذشتگي بعد از تمرينات هم کار خود را ادامه دهد . اين ويژگي بازيکنان بزرگ است . اگر استعداد هاي بزرگ تنها روي توانايي ذاتي خود اتکا داشته باشند ، آن مزيت وبرتري را نخواهند داشت . آنها بايد کاري فراتر انجام دهند . وقتي به نسل کنوني مي انديشيم ، ليونل مسي در بالاترين سطح قرار دارد و البته رونالدو هم تاثير گذار بوده است . 
ستايش پائولو مالديني 
فرگوسن ، همچنين از ديگر اسطوره فوتبال هم ستايش کرده ، فردي که قابليت هاي دفاعي بالاي دارد ، يعني پائولو مالديني . 
او حضوري شگفت انگيز دارد . روحيه او سرشار از رقابت است و روحيه ورزشکاري دارد . با وجود آن که او را از نظر فني نمي توان بهترين دانست ، اما الهام بخش ميلان در دوران فوق العاده موفق اين تيم بوده . او بازيکن حيرت انگيزي است . فرگي همچنان اعتقاد دارد که ليگ قهرمانان برتر از جام جهاني است ؛ تيمهاي خيلي خوبي در جام جهاني هستند ولي کيفيت ليگ قهرمانان اروپا از نظر من بالاتر است . به نظر من ليگ قهرمانان از نظر تداوم ، کيفيت و درام بهترين است . جام جهاني هر چهار سال يک بار برگزار مي شود و در هر دوره بازيکنان و مربيان بسياري مي روند و استمرار اين رقابت ها لطمه مي خورد . 
شانس و فرگوسن
ارسال در: جمعه 14 مهر ساعت 10:22 (1396/7/14)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن