فوت ابراهيم آشتياني +بيوگرافي
شماره خبر : 139336
پيشکسوت باشگاه پرسپوليس دار فاني را وداع گفت.

ابراهيم آشتياني، پيشکسوت باشگاه پرسپوليس که چند وقت اخير را درگير بيماري قلبي بود، صبح امروز (سه‌شنبه 2 آبان 96) در بيمارستان شهيد رجايي دار فاني را وداع گفت و به ديار باقي شتافت.

آشتياني متولد 10 آذر 1325 در تهران بود. او در تيم ملي فوتبال ايران بازي مي‌کرد و بيشتر دوران باشگاهي‌اش را در پرسپوليس گذراند.  آشتياني داراي مدرک کارشناسي ارشد تربيت بدني بود و در دانشگاه تدريس مي‌کرد. فرزند او، اردلان آشتياني نيز بازيکن فوتبال بود.

آشتياني دوران جواني خود را در تيم‌هاي بوستان و پولاد (تيم زير شاخه شاهين) گذراند و از سال 1343 توسط عباس اکرامي به تيم بزرگسالان شاهين راه يافت. آشتياني در سال 1347 رسما به پرسپوليس پيوست و با اين تيم در جام باشگاهاي آسيا شرکت کرد. اين اولين حضور يک تيم ايراني در اين جام بود که آشتياني نيز در آن حضور داشت.

آشتياني در سال 1348 همراه با اکثر بازيکنان پرسپوليس بر اساس قراردادي که مابين عبده (مالک باشگاه پرسپوليس) و خيامي (مالک باشگاه پيکان) منعقد شد به مدت يک سال به باشگاه پيکان نقل مکان کرد. در همان سال توسط رايکوف به تيم ملي راه يافت.

در سال 1349 او و بازيکنان پرسپوليس دوباره به باشگاه قديمي خود پيوستند. در سال 1350 و بازي با هامبورگ آلمان بازي زيباي آشتياني باعث شد تا مسئولان اين تيم آلماني پيشنهاد به خدمت گرفتن اين مدافع 25 ساله را به مسئولان پرسپوليس بدهند که کارشکني‌ها مانع اين انتقال و او در ايران ماندگار شد. او علاوه بر حضور در ديدار پرسپوليس و هامبورگ دو روز قبل از آن در جريان ديدار دوستانه تاج برابر هامبورگ نيز به عنوان يار کمکي تاج (استقلال) به ميدان رفت. همچنين در اين سال در مسابقات جام دوستي به عنوان يار کمکي براي پاس به ميدان رفت.

در سال 1351 همراه با پرسپوليس قهرمان مسابقات منطقه‌اي ايران شد و در سال 1352 به مقام قهرماني جام تخت جمشيد دست يافت در همين سال بود که پرسپوليس برد تاريخي 6 بر صفر مقابل تاج را کسب کرد که گل اولين اين ديدار با حرکت از جناح راست و پاس آشتياني و ضربه حسين کلاني به ثمر رسيد.

در سال 1353 آشتياني همراه با خداحافظي بازيکنان قديمي باشگاه در حالي که 28 سال سن داشت به عنوان کاپيتان پرسپوليس انتخاب شد و در همان سال جام سوم تخت جمشيد را به عنوان کاپيتان تيم بالاي سر برد. آشتياني در سال 1355 با کسب عنوان نايب قهرماني ليگ تخت جمشيد از عرصه بازيگري خداحافظي کرد.

وب سايت رسمي روزنامه 90 ضايعه درگذشت آشتياني را به خانواده آن مرحوم و جامعه ورزش تسليت مي‌گويد.

ارسال در: سه شنبه 2 آبان ساعت 12:01 (1396/8/2)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن