پايان ماموريت اسحاق و دوستان با چند عکس يادگاري!
شماره خبر : 140803
تيم ملي فوتبال ايران به عنوان دومين تيم صعود کننده به جام جهاني درحالي که نبايد دغدغه براي آماده سازي خود داشته باشد اين روزها بايد به فکر اين باشد که چطور هزينه‌هاي آماده سازي خود را تامين کند.

يکي از دغدغه‌هاي هميشگي کارلوس کي‌روش براي تيم ملي تامين منابع مالي بوده تا بدون دغدغه برنامه هاي تيمش را جلو ببرد اما در کنار همه هياهوهاي کي‌روش و آن نحوه بيان هميشه تلخش اين واقعيت را نبايد فراموش کرد که فدراسيون فوتبال سالهاست که درگير مشکلات مالي است و نتوانسته با جذب اسپانسرهاي بزرگ و مطمئن چرخ خود را بدون کمک از ديگران و دولتي ها بچرخاند. 

اين وسط با صعود تيم ملي به جام جهاني 2018 و تاکيد و اشتياق کي‌روش براي صعود تيم ملي از مرحله گروهي به طبع مي طلبد که برنامه هاي تيم ملي فراتر از هميشه برقرار باشد و اين فراتر شدن برنامه ها هم هزينه دارد. هزينه اي که مطمئنا فدراسيون فوتبال اين فرماني که در پيش گرفته نمي تواند تامينش کند. 

کارلوس کي‌روش که هميشه به نظم و دقت نظر شهره است بعد از صعود تيم ملي به جام جهاني روسيه در اولين اقدام به جا و قابل تقديري که دست زد انتخاب کمپ تيم ملي فوتبال در روسيه بود. کاري که اگر سرمربي تيم ملي ايراني بود شايد جزو اولويت هاي آخر خود قرار مي داد اما کي‌روش که به خوبي مي داند انتخاب محل اسکان تيم ملي چه اهميتي مي تواند داشته باشد بدون از دست دادن وقت با سفر به روسيه دست روي محلي گذاشت که تيم هاي بزرگ دنيا از جمله آلمان به دنبال رزرو آن بودند اما کي‌روش با سرعت عملي که به خرج داد توانست کمپ کالوگا را به نام ايران کند. 

اما پروسه رزرو اين مکان به همين راحتي که عنوان شد نبوده و نخواهد بود. مشخص است که رزرو کردن مکاني که خيلي از فدراسيون هاي بزرگ به دنبال آن بودند هزينه دارد و درست کار سخت فدراسيون فوتبال از همين جا آغاز شده است. کمپي که روزي ?? هزار دلار براي ايران آب مي خورد و در مجموع ايران بايد مبلغ دو ميليون دلار بابت در اختيار داشتن اين محل به روس ها بپردازد. 

تهيه مبغلي بالغ بر ? ميليارد تومان آن هم فقط براي کمپ تيم ملي در روسيه کم چيزي نيست که فدراسيون فوتبال بر يک چشم برهم زدني فراهم کند و آنچه فعلا ايران را نجات داده تا بتواند اين کمپ را رزرو کند فيفا و پاداش ايران براي صعود بوده است. از آنجايي که مهدي تاج ظاهرا اين روزها براي تهيه هزينه هاي تيم ملي و البته امورات فدراسيون  تنهاست، فدراسيون با رايزني با فيفا از آنها خواسته تا از محل درآمد تيم ملي در فيفا پول رزرو کمپ تيم ملي به مسئولان کمپ کالوگا پرداخت شود.

البته اين فقط مرهمي است براي فدراسيون تاج. تيم ملي بي شک در ادامه راه نيازمند بازي هاي تدارکاتي بيشتر و برگزاري کمپ هاي آماده سازي بيشتر است و در کنار تامين اين هزينه ها بايد پرداخت دستمزد کي‌روش و يارانش و پاداش و پول توجيبي بازيکنان را هم حساب کرد و اينجا درست تازه شروع ماجرا است. 

اينکه چرا مهدي تاج اين روزها اين قدر دستش بسته است خود جاي تامل دارد و البته اين سوال را در ذهن به وجود مي آورد کجايند مرداني که در يک سال گذشته با حضور در تمرينات تيم ملي و يا جلسه با اعضاي تيم ملي فوتبال وعده هاي رنگيني بابت کمک به تيم ملي دادند؟ 

 سال گذشته اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري در تمرينات تيم ملي حاضر شد ودرحالي که هنوز تکليف ايران براي صعود به جام جهاني مشخص نشده بود به مهدي تاج قول داده بود تا مشکلات مالي تيم ملي مرتفع شود و درست از يک سال گذشته تا به امروز هنوز نشده تا از تيم ملي خبر برسد که بدون مشکل مالي روزي را سپري کرده است. 

بعد از انتخابات رياست جمهوري نيز در ديدار اعضاي تيم ملي با روحاني رئيس جمهوري نيز وعده هايي بابت کمک به تيم ملي داده شد. از همه مهمتر و موثق تر سيدعلي آقازاده سرپرست وقت معاونت مالي و پشتيباني وزارت ورزش درباره کمک دولت و وزارت ورزش به تيم ملي در تيرمال سال جاري گفت:« به هر حال تيم‌ملي به‌عنوان دومين تيم دنيا به جام‌جهاني صعود کرد و از حالا بايد تدارکات لازم در نظر گرفته شود تا تيم‌ملي با آمادگي بالا در مسابقات شرکت کند. به اين منظور بايد به هزينه‌ها توجه زيادي داشت و به‌گونه‌اي مديريت شود که تا يک سال آينده و تا پيش از حضور درجام‌جهاني، بتوان تمام برنامه‌هاي لازم را اجرا کرد. وزارت ورزش براي سال?? و با توجه به حساسيت رقابت‌هاي انتخابي جام‌جهاني، بودجه فدراسيون فوتبال را نسبت به سال گذشته خيلي بيشتر بالا برد. فدراسيون فوتبال تا به امروز همچون فدراسيون‌هاي ديگر، طي دو مرحله از محل بودجه سال ?? بودجه دريافت کرده است. مجموع بودجه‌اي که طي اين دو مرحله در اختيار فدراسيون فوتبال گذاشته شده، ?/ ?ميليارد تومان شده است که سه برابر بودجه تخصيصي به فوتبال در مدت زمان مشابه سال قبل مي‌شود.با سازمان برنامه و بودجه رايزني کرده‌ايم و قول‌هاي اوليه را از آقاي جهانگيري گرفته‌ايم تا ?? ميليارد تومان به‌عنوان کمک مالي و ويژه دولت به تيم‌ملي فوتبال دراختيار فدراسيون قرار بگيرد. موافقت‌هاي اوليه انجام شده اما وزارت ورزش همچنان پيگير موضوع است. اين رقم جدا از بودجه مصوب سالانه است که در قالب بودجه سال ?? و در مراحل مختلف در اختيار فدراسيون فوتبال قرار خواهد گرفت.»

هنوز که هنوز است از اين کمک خبري نيست که نيست و جالب است که کسي هم به روي خود نمي آورد. ظاهرا از وعده دادن تا خلف وعده مسير کوتاه تر شده و براي خلف وعده حتما نبايد زمان زيادي بگذرد و در فاصله ? ماهه هم حداقل وزارت ورزش و دولت نشان داده اند که مي توانند به راحتي چشم به روي وعده هاي خود ببندند و مورد وعده دادن در زمان انتخابات و فراموشي در ذهن ها متبادر شود. 

هر چند که خود مهدي تاج تاکنون انتقادي از اين مسئله نداشته اما شايد در روزهاي آينده که فشار مالي امانش را ببرد مجبور شود لب به اعتراض بگشايد.

ارسال در: سه شنبه 30 آبان ساعت 08:38 (1396/8/30)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن