کمک بي واسطه
شماره خبر : 140886
احمد ياسر


گاد فادر و يا پدرخوانده. اثري زيبا و بهترين فيلم تاريخ سينما به قلم زيباي ماريو پوزو و رمان به همين نام..و کارگرداني بي نظير فرانسيس فوردکاپولا..شاهکاري جاودانه هنر هفتم .در سکانسي از فيلم چيچو يکي از افراد پدرخوانده در دادگاه هنگام دفاع از خود جمله اي را بر زبان مي آورد ...او ميگويد .ما دستورات را از واسطه ميگرفتيم بدون آنکه واسطه ها را ببينيم..
حالا واسطه ها چه کساني هستند ..در جامعه اسلامي ما واسطه ها همه جا هستند...هميشه فکر ميکردم اگر ميخواستم ماشين بخرم ..مستقيم خريداري کنم و اسير واسطه ها نشوم ..بعدها در زندگي با مسائلي آشنا شدم که در دهه هاي گذشته. نقش واسطه را به وفور ميديدم
بعد از زلزله اخير با چند پلاکارد در خيابان هاي تهران مواجه شدم...که خيلي تعجب برانگيز بود ..اگر واسطه ها را در همه جا ميديدم براي من و ديگران قابل هضم بود ..مانند واسطه ها در فوتبال ..واسطه در نقل و انتقال مربي و بازيکن ..واسطه در سينما .واسطه در اقتصاد ...و غيره..
اما وقتي ميبيني که کمک هاي نقدي و غير نقدي شما را بي واسطه به زلزله زده گان کرمانشاه ميرسانيم...کمي ترديد و تعجب است..
چه مسيري را در اين سي سال گذشته طي کرديم که کمک به محرومين...ببخشيد خسارت ديده هاي زلزله بدون واسطه انجام ميشود.
آيا وا مصيبتها ندارد که به اين مرحله رسيديم؟
چند سال پيش زنده ياد ناصر حجازي در برنامه نود سخن از فساد و واسطه گري گفت ..و قرار شد مبارزه اي براي دلالي شروع شود ..اما چه شد ؟
وقتي در جاده تهران کرمانشاه هر کسي و يا عده اي خودشان سازمان يافته با دوستان خود به هموطنان کرمانشاهي کمک ميکنند و حجم وسيعي از ترافيک را در تصويرهاي هوايي ميبينيم..دليلش چيست؟
مطمئنا همه ميدانيم چه اتفاقاتي در رشد اجتماعي دهه هاي اخير بوجود آمده که با پلاکاردهايي اينچنيني برخورد ميکنيم...و کمک ها را بي واسطه به نيازمندان ميرسانيم..
در جامعه اي که همه با واسطه گري ارتزاق ميکنيم رابين هود بودن هم هنر است..
مانند همان دزدي که کمک خود را بي واسطه و با نامه اي دردناکتر. به زلزله زده گان رساند..
اما دردناکتر اينست که هيچکس نميتواند جلوي واسطه ها را بگيرد جز خود مردم..چون واسطه ها خود ما هستيم...ياد نامه جان مينارد کينز افتادم که در رشد اقتصادي جهان سوم. بزرگترين مشکل را واسطه ها معرفي کرد ..
اميدوارم در همه ارکان سياسي اقتصادي هنري و ورزشي واسطه گري جمع شود ..اما دست مان در جيب يکديگر است و خودمان خبر نداريم
 

ارسال در: چهارشنبه 1 آذر ساعت 19:40 (1396/9/1)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن