خداداد عزيزي: ماجراهاي جديد هزار برابر زشت‌تر از جادوگري است
شماره خبر : 140901
خداداد عزيزي اولين چهره‌اي بود که در سال 1383 درباره فعاليت عده‌اي با عنوان جادوگر در فوتبال صحبت کرد و برخي حرف‌هاي حماسه‌ساز ملبورن را شوخي تلقي کردند اما با گذشت حدود 13 سال همه به اين نتيجه رسيدند که خداداد مثل هميشه صادقانه صحبت کرده بود.

او حالا از مشکل جديدي در فوتبال ايران پرده‌برداري مي‌کند.

* بعد از سال‌ها در اکثر برنامه‌هاي فوتبالي صحبت جادوگري مطرح مي‌شود و همه به اين نتيجه رسيده‌اند که خداداد سال‌ها قبل صادقانه صحبت کرده است.

دليل ندارد صادقانه صحبت نکنم. آدم وقتي قانع باشد از کسي وام نمي‌گيرد و زير بليت کسي قرار نمي‌گيرد. يادم هست وقتي موضوع جادوگري را مطرح کردم چند نفر به من گفتند آبروي مؤمن را بايد حفظ کرد، بنده هم عرض کردم همواره اعتقاد داشته و دارم بايد آبروي مؤمن را نگه داشت ولي افرادي که دنبال جادو، رمال و... هستند را بايد از جمع آدم‌هاي مؤمن خارج کرد. برايم عجيب نيست چرا برخي مي‌ترسند حرف بزنند چون آتو دست ديگران دارند يا منافعي که احتمال مي‌دهند متضرر شوند. يادم هست دهه 80 چند دلال بازيکنان را در محافلي جمع مي‌کردند يک بساطي هم جلويشان مي‌گذاشتند و پنهاني فيلم هم مي‌گرفتند و از بازيکنان آتو داشتند و سر زماني معين آنها را تهديد به افشاي خلوت‌شان مي‌کردند. بازيکن بدبخت هم از ترس آبرويش مجبور بود باج بدهد حالا يا باج نقدي يا باج در جريان مسابقه نظير خراب کردن پنالتي يا اهداي پنالتي و پاس گل.

* الان کمتر شده؟

روش‌ها مدام تغيير مي‌کنند.

* پاي شما به چنين محافلي باز شد؟

من زمان فوتبال بازي کردن ساعت 10 شب خواب بودم در عين حال خودم امکانات لازم را داشتم و نيازي نبود سر سفره کسي در شمال يا جنوب بنشينم. به دليل اعتقادات مذهبي‌ام اهل يکسري بساط‌ها نبوده‌ام ولي به قول معروف اگر نخورده‌ايم نان گندم، ديده‌ايم دست مردم (خنده)

* دقت کرده‌ايد جديداً بعضي مربيان با هم دست نمي‌دهند؟

بله، چون به آنها مي‌گويند اگر با فلان مربي دست بدهي در جريان بازي مي‌بازي! در فوتبال ايران ساليان سال است مربي ميزبان براي خوش‌آمدگويي با مربي مهمان دست مي‌دهد. حالا اين وسط يکي را داريم که از ابتداي کار اول مسابقه با هيچ مربي دست نداده و نمي‌دهد ولي مربياني که تازگي اين اخلاق را پيدا کرده‌اند به اين باور رسيده‌اند که تحت جادو قرار مي‌گيرند! گذر زمان ثابت کرد حرف‌هاي 10، 12 سال قبل من شوخي نبود هر چند هنوز تلاش مي‌کنند قضيه را لاپوشاني کنند ولي همه فوتبالي‌ها ديدند بحث جادوگربازي در فوتبال صحت داشت اما اخيراً پديده‌اي بسيار زشت‌تر از جادو در فوتبال ايران باب شده است و باعث تأسف است.

* چه پديده‌اي؟

من به عنوان يک مرد شرمم مي‌شود درباره اين موضوع صحبت کنم.

* شما اهل تعارف و خجالت نيستيد، چرا دقيق اشاره نمي‌کنيد؟

يکي، دو مربي بيمار درگير کارهاي اخلاقي بسيار زشتي شده‌اند که حقيقتاً شرم دارم درباره‌اش حرف بزنم. آقاي عليپور قبلاً‌ در کميته اخلاق يکسري از اين چيزها را مي‌دانست و بايد ببينيم مسئولان فعلي کميته اخلاق اطلاعي دارند يا ندارند. اگر خواستند به خودشان مي‌گويم تا از چند بازيکن تحقيقات لازم را به عمل بياورند بلکه جلوي يک رسوايي بزرگ را براي فوتبال و مردان مسلمان کشور بگيرند. يواش‌يواش گند اين قضيه هم درمي‌آيد و فکر کنم سال 1402 يا 1403 موضوع علني شود و بازيکنان بگويند فلان سرمربي در ليگ برتر چه خواسته‌هايي داشته است. اثبات اين موضوع در حال حاضر براي من آسان نيست و خود بازيکنان بايد به مسئولان کميته اخلاق توضيح بدهند. اين ماجرا هزاران بار بدتر و زشت‌تر از جادوگري است.

* ديروز يک آذر بيستمين سالگرد بازي رفت ايران و استراليا در تهران بود که با تساوي يک - يک با گل شما در تهران خاتمه يافت.

گل بازي رفت تيم ملي مقابل استراليا مظلوم واقع شد در حالي که مهم‌تر از دو گل زده شده در بازي برگشت در ملبورن بود چون اگر آن گل را نزده بوديم تساوي بازي برگشت اجازه نمي‌داد به جام جهاني صعود کنيم.

* يادت هست ويه‌يرا قبل از اين بازي يا در بين دو نيمه چه حرف‌هايي زد؟

بنده خدا هنگ بود و حرفي براي زدن نداشت. تيم ملي استحقاق صعود به جام جهاني را داشت و آن تيم ثمره زحمات محمد مايلي‌کهن بود و حتي اگر مايلي‌کهن مانده بود هم مي‌رفتيم جام جهاني همان‌طور که عملکرد خوب تيم ملي در جام جهاني حاصل زحمات ايويچ بود و جلال طالبي بهره‌اش را برد. در بازي رفت وقتي تيم استراليا وارد زمين شد از ديدن 110 هزار تماشاگر به وحشت افتاد. تماشاگران تمام سکوها، راه‌پله‌ها و حتي روي ديوارها را پر کرده بودند. کيفيت افتضاح چمن ورزشگاه آزادي در آن سال‌ها هم باعث شده بود نتوانند کيفيت اصلي‌شان را نشان بدهند و تيم ايران به خصوص در نيمه دوم به استراليا برتري داشت.

* از خودتان چه خبر؟ تصميم به مربيگري نداريد؟

من بهتر از خوب يعني در وضعيت عالي هستم و شکر خدا همه چيز خوب مي‌گذرد. کار فوتبال و مربيگري را دوست دارم اما ديگر انگيزه‌اي براي کار کردن در باشگاه‌هاي بي‌پول را ندارم.

* صحبت خاصي مانده؟

فقط تسليت بابت زلزله و سپاس از مردم بامعرفت کشور.

ارسال در: پنجشنبه 2 آذر ساعت 08:46 (1396/9/2)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن