نگاه ملي به قائدي با چشم انداز قطر 2022
شماره خبر : 141486
اين جوان بوشهري سلسله مراتب نونهالان-نوجوانان-جوانان تيم ملي و اردوهاي آمادگي داخلي و خارجي مرتبط با آنها را طي نکرده است.

حضور تيم هاي ملي زير 20 و زير 17 سال ايران در FIFA U-20  کره جنوبي و FIFA U-17 هندوستان، بهانه اي شد تا مجددا لزوم توجه به استعدادهاي ناب کشور براي مدتي به موضوع روز فوتبال تبديل شود. توجهي که مي بايد بدون استئنا شامل حال همه اين سرمايه هاي ملي گردد.


با اين حال مورد مهدي قائدي توجهات ويژه اي را طلب مي کند. به جز عامل مديريت حاشيه و زندگي سالم، بيشتر به دلايل خاص فيزيکي مي پردازيم. اين جوان بوشهري سلسله مراتب نونهالان-نوجوانان-جوانان تيم ملي و اردوهاي آمادگي داخلي و خارجي مرتبط با آنها را طي نکرده است. قائدي در تيم ملي زير 18 سالي که جواز حضور در جام جهاني را گرفت حضور نداشت و از جمله آخرين نفراتي بود که پس از درخشش در ايران جوان بوشهر در ليگ يک(10 گل زده) به اردوي تيم ملي دعوت شد.  

 


همينجا سوالي که مطرح مي شود اين است که چرا چنين استعدادي اينقدر دير در رادار کادرفني تيم هاي پايه قرار مي گيرد؟ اين احتمال هست که استعدادياب هاي فدراسيون فوتبال، آينده درخشاني براي قد کوتاه و فيزيک سبک او پيش بيني نکرده بودند. چنين ملاحظات و چنين خطاهايي در ديگر فدراسيون هاي فوتبال يا آکادمي هاي فوتبال باشگاه هاي دنيا هم ديده شده است. آنتوان گريزمان، مصداقي است از نوجواني که در کشور خودش فرانسه موفق نشد باشگاهي براي خود دست و پا کند و اگر اسپانيايي ها(آکادمي رئال سوسيه داد) از او دعوت نمي کردند معلوم نيست چه سرنوشتي در انتظارش بود؟


تجربه گريزمن، باورهايي که بيش از حد فيزيک محور بودند را به چالش کشيد و فضا براي بحث بر روي پيچيدگي هاي اين مسئله باز شد و امروز مربياني چون ژارديم(موناکو) از اهميت روش هاي زيست محيطي حرف مي زنند: "در ورزش شنا، اين فيزيک و جسم شناگر است که موجب پيروزي مي شود. در فوتبال از همه مهمتر، داشتن يک تيم است. مجموعه اي که هر عضو آن بهترين قابليت هاي خود را عرضه مي کند، به مدد هم تيمي خود مي آيد و در يک مسير با بقيه متحد مي شود. شرايط فيزيکي مهمترين چيز نيست. مهمتر از همه بازي کردن است. بازيکناني چون مارادونا يا مسي هيچگاه نمي توانند در يک دوي صدمتر يا ماراتن برنده شوند. کار زياد در بدنسازي مي تواند تمام سيستم تيمي را نابود کند. مثل اين است که "بيوتيپ" يک بازيکن باکيفيت سرعتي و تکنيکي را با عضلاني کردن فيزيکش عوض کنيد. اگر شما PH (پتانسيل هيدروژن) يک رودخانه را تغيير دهيد چه اتفاقي رخ مي دهد؟ مي تواند به قيمت نابودي اکوسيستم تمام شود، جلبک ها از بين بروند و ماهي ها خودشان را بيرون آب بيندازند."

 


احتمالا تجربه مهدي قائدي حداقل بخشي از مربيان تيم هاي پايه در ايران را متوجه اينگونه پيچيدگي ها کرده است و از اين به بعد به سادگي از کنار اين دسته از نوجوانان نخواهند گذشت. کشف ايران جوان بوشهر، جوان ريزاندام و ريزنقش تيم ملي زير 20 سال ايران در هند و محبوب سکوهاي استقلال، نياز به يک نگاه ويژه ملي دارد و برنامه اي علمي و شخصي براي او با چشم انداز قطر2022. برنامه اي که با تغيير يک سرمربي يا مربي بدنساز باشگاه با اختلال روبرو نگردد. يک همفکري و همکاري سازنده بين سازمان تيم هاي ملي و باشگاه استقلال لازم است تا مسير صحيح براي شکوفايي اين استعداد ناب فوتبال ايران پيدا و هموار شود. طبيعتا چنين همکاري هايي منافع مشترک باشگاه ها و تيم ملي ايران را تامين خواهد کرد.


در سالروز تولد 19 سالگي اش، مهدي قائدي با يک متر و 66 سانتيمتر قد، 3 سانتيمتر از حسين کعبي بلندتر و 3 سانتيمتر از ليونل مسي کوتاه تر است. چه نوع فيزيک و چه وزني مناسب اين بازيکن است؟ چه دوره اي براي رسيدن به شرايط آرماني در نظر گرفته شده است؟ و با چه ريتمي مي بايد به بدن اين بازيکن فشار وارد کرد؟

ارسال در: پنجشنبه 16 آذر ساعت 11:58 (1396/9/16)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن