واکنش تند تراکتورسازي به "فحاشي سازمان‌دهي شده" هواداران پرسپوليس
شماره خبر : 142267
باشگاه تراکتورسازي با انتشار مصاحبه‌هايي از قول قائم‌مقام و سرپرست اين تيم، شعار تماشاگران پرسپوليس را سازمان‌دهي شده خواند.

به نقل از سايت رسمي باشگاه تراکتورسازي، کاظم شهرياري با اشاره به اتفاقات ناخوشايندي که در ديدار پرسپوليس - تراکتورسازي در ورزشگاه آزادي رخ داد، اظهار داشت: اميدواريم شاهد فرارسيدن روزي باشيم که همه اقوام و مردم شريف ايران در ورزشگاه‌ها مورد احترام قرار بگيرند و به بهانه يک مسابقه فوتبال موجب ايجاد چنين اختلاف‌هاي عميقي بين مردم نشويم.

وي افزود: من خودم از جمله کساني هستم که سال‌ها براي اين کشور و وطن عزيزم جنگيدم و روزهاي سخت اسارت را در کنار بسياري از همرزمانم از آذربايجان و ساير مناطق ايران سپري کردم. همه مردم شريف آذربايجان با جان و دل عاشق سرزمين خود هستند و هزاران شهيد براي حفظ تماميت ارضي ايران اسلامي هديه دادند. چطور مي‌توانيم امروز شاهد توهين و فحاشي به اين عزيزان باشيم؟

قائم مقام باشگاه تراکتورسازي خاطرنشان کرد: باز هم متاسفانه همانطور که پيش‌بيني مي‌شد شاهد اتفاقات تلخي در استاديوم آزادي بوديم. با کمال تاسف بايد بگويم فحاشي و بي‌احترامي‌هايي که در طول دقايق بازي عليه مردم شريف آذربايجان صورت گرفت، قطعاً سازمان‌دهي شده بود و اين مايه تأسف است که يک باشگاه فرهنگي ورزشي که بايد ميزبان شايسته‌اي براي ما در تهران باشد، نه تنها هواداران خودش را مهار نمي‌کند، بلکه با برنامه‌ريزي از پيش تعيين شده، چنين اتفاقات تلخي در ورزشگاه رقم مي‌زند.

شهرياري تصريح کرد: انتظار ما اين بود که ليدرهاي باشگاه پرسپوليس به دنبال آرام کردن جو ورزشگاه و پيشگيري از چنين اتفاقات تلخي باشند، ولي متاسفانه عامل اصلي همه اين اتفاقات ليدرهاي همين باشگاه بودند که با برنامه‌ريزي از پيش تعيين شده، فضاي بسيار نامناسبي را در ورزشگاه ايجاد کردند و اخلاق قرباني اصلي اين اتفاقات بود. شهداي مظلوم آذربايجان در طول 8 سال دفاع مقدس خون مقدس خودشان را فداي امنيت خاک پاک ايران اسلامي و تماميت ارضي اين مرز‌و‌ بوم کردند و مدافع نام خليج هميشه فارس بودند. قطعاً تمامي مردم شريف آذربايجان نيز عاشق سرزمين خود بوده و خواهند بود. سر دادن هرگونه شعاري که عليه تماميت ارضي ايران اسلامي باشد از نگاه ما محکوم، زشت و ناپسند است.

قائم مقام باشگاه تراکتورسازي تاکيد کرد: اگر چه مي‌دانيم که اقدامات تحريک کننده و از پيش تعيين شده ليدرهاي باشگاه حريف زمينه‌ساز مطرح شدن چنين شعارهايي در ورزشگاه بود، با اين وجود از هواداران خودمان مي‌خواهيم اسير چنين توطئه‌هايي نشوند.

قائم مقام باشگاه تراکتورسازي ادامه داد: از کميته انضباطي و فدراسيون فوتبال درخواست برخورد قاطع و جدي با اين گونه رفتارها را داريم. ما در تهران ميهمان بوديم و اگر هواداران ما هم از جانب هواداران حريف با توهين‌ها و فحاشي‌هاي سازمان‌دهي شده تحريک نمي‌شدند، تنها به دنبال تشويق تيم محبوب خود بودند. متاسفانه فضاي بسيار زشتي در ورزشگاه ايجاد شد و يک روز تلخ و سياه را براي فوتبال ايران رقم زد. از مسئولان محترم فدراسيون فوتبال و کميته انضباطي انتظار داريم که عدالت را قرباني مصلحت‌ها نکنند و با متخلفين اين اتفاق تلخ برخورد قاطع و جدي داشته باشند.

همچنين کاظم محمودي، سرپرست تيم فوتبال تراکتورسازي با انتقاد از وضعيت سکوهاي ورزشگاه آزادي گفت: امروز به ميليون‌ها نفر از مردم شريف ايران در حاشيه يک مسابقه فوتبال توهين شد!

وي با اشاره به حواشي مسابقه تراکتورسازي و پرسپوليس، اضافه کرد: ما قبل از بازي خواهش کرده بوديم تيم ميزبان شرايطي را در ورزشگاه ايجاد کند که موجب ايجاد درگيري و توهين‌هاي ناپسند به اقوام نشود، اما اتفاقاً برعکس، همه تمهيدات لازم انديشيده شده بود تا 90 دقيقه به صورت هماهنگ 60 هزار نفر فحاشي کنند و اين توهين‌ها به صورت سازماندهي شده از سوي ليدرهاي تيم ميزبان انجام شد.

محمودي همچنين گفت: فوتبال بايد بهانه‌اي براي همدلي و دوستي مردم در سراسر کشور باشد، نه اينکه با فحاشي و شعارهاي قوميتي به هم وطن خودمان با زشت‌ترين الفاظ توهين کنيم. همه سکوها و ليدرهاي تيم ميزبان يکپارچه و يک‌صدا زشت‌ترين الفاظ را به کار مي‌بردند. چرا با اين افراد برخورد نمي‌شود؟ صدها بازيکن از آذربايجان روزي پيراهن پرسپوليس يا استقلال را برتن کرده‌اند و ده‌ها بازيکن هم از اين دو تيم به تراکتورسازي آمدند. ما دشمنان هم نيستيم که اين‌طور روي سکوها همه ارزش‌ها و دوستي‌ها را زير پا بگذاريم. اين چه عادت زشت و ناپسندي است که در سال‌هاي اخير باب شده و بعضي‌ها قبل از اين مسابقه براي ايجاد تنش و درگيري برنامه‌ريزي مي‌کنند؟

سرپرست تيم تراکتورسازي يادآور شد: هزاران هوادار دلسوز با تحمل سختي راه به ورزشگاه آمدند تا تيم‌شان را تشويق کنند، اما شاهد زشت‌ترين توهين‌ها و بي‌احترامي‌ها به مردم شريف اذربايجان بوديم. طبيعي است که اين هوادار هم واکنش نشان مي‌دهد. قطعاً هر شعار ناپسندي محکوم است، اما بايد ببينيم عامل اصلي اين اتفاقات هواداران کدام تيم بودند؟ مردم شريف آذربايجان در طول تاريخ عشق خودشان را نسبت به ايران عزيز نشان داده‌اند و بعضي شيطنت‌ها اين حقيقت را زير سوال نخواهد برد. با اين وجود هر شعار نامربوطي را که موجب از بين رفتن همدلي و اتحاد اقوام مختلف در سراسر کشور مي‌شود به شدت محکوم مي‌کنيم.

ارسال در: جمعه 8 دي ساعت 22:01 (1396/10/8)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن