ژنرال، تنها مربي بومي خاورميانه
شماره خبر : 143732
اکثر تيم هاي ليگ قهرمانان در منطقه غرب آسيا از مربيان خارجي استفاده مي کنند.

رقابت هاي مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا از حدود 48 ساعت ديگر رسما کليد مي خورد و 32 تيم آسيايي براي رسيدن به مقام قهرماني قاره کهن با هم رقابت مي کنند.

 

در سال هاي اخير حضور سرمربيان خارجي در تيم هاي آسيايي رواج پيدا کرده و تلاش باشگاه ها براي تجهيز تيم ها، فراتر از مستطيل سبز و خريد بازيکن رفته است. با توجه به اينکه طبق قوانين AFC يک تيم از غرب آسيا قطعا فيناليست ليگ قهرمانان خواهد شد، در اين منطقه هم تعداد تيم هايي که رو به استفاده از مربيان خارجي آورده اند افزايش يافته است. بررسي مربيان تيم هاي غرب آسيا در ليگ قهرمانان 2018 گواه اين مدعا خواهد بود.

 

 - گروه A

 

تراکتورسازي ايران:


يکي از تيم هايي که مي توانست ليگ قهرمانان را با سرمربي داخلي شروع کند، تراکتورسازي ايران بود اما يحيي گل محمدي با تراکتور نتايج قابل قبولي نگرفت و با لبريز شدن کاسه صبر هواداران و مديريت اين باشگاه، کار گل محمدي در تبريز تمام شد. تجربه موفق پرسپوليس و استقلال در سال هاي اخير باعث شد تراکتوري ها هم به گزينه خارجي فکر کنند و سرانجام ارتغرول ساغلام ترکيه اي را براي ادامه فصل و همچنين رقابت هاي آسيايي برگزيدند.

 

الاهلي عربستان:


در عربستان خيلي عرف نيست که به مربيان داخلي بهاي زيادي داده شود. به خصوص وقتي يک تيم در ليگ مدعي است و مي خواهد در آسيا هم نتايج خوبي بگيرد، قطعا به سراغ گزينه هاي خارجي مي رود. سرگئي ربروف اوکرايني اگرچه با الاهلي فراز و نشيب هايي داشته و در برخي مقاطع – از جمله پس از حذف مقابل پرسپوليس در يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان فصل قبل – حتي در آستانه برکناري از اين تيم قرار داشته، اما سرمربي سبزهاي جده در آغاز ليگ قهرمانان 2018 خواهد بود.

 

الجزيره امارات:


نتايج پرنوسان الجزيره در اين فصل حسابي هواداران اين تيم را کلافه کرده و آنها بارها خواستار برکناري سرمربي هلندي تيمشان شده اند، اما اعتماد مديران الجزيره به تين کات فعلا از اين اتفاق جلوگيري کرده است. البته تجربه مي گويد که نتيجه نگرفتن در آسيا براي اماراتي ها بسيار سنگين است و هيچ بعيد نيست مرحله گروهي ليگ قهرمانان براي الجزيره با يک سرمربي به جز تين کات به اتمام برسد.

 

الغرافه قطر:


آخرين نماينده فوتبال قطر در ليگ قهرمانان پس از اينکه نيم فصل اول ليگ ستارگان را به شکلي ضعيف پشت سر گذاشت، با آوردن بولنت ترکيه اي و البته خريدهايي مثل وسلي اسنايدر و مهدي طارمي اميدوار است به سطح ساير تيم هاي قطري نزديک شود و در گروه نسبتا مناسبي که قرار گرفته، عرض اندام کند. البته الغرافه قبل از بولنت هم از سرمربي فرانسوي بهره مي برد و اگر مربي را تغيير نمي داد هم در زمره تيم هايي بود که از مربيان خارجي استفاده مي کنند.

 

گروه B

 

ذوب آهن ايران:


تنها تيم ايراني که از سرمربي داخلي استفاده مي کند، ذوب آهن است. تيم امير قلعه نويي هر چقدر نيم فصل اول ليگ ايران را ضعيف آغاز کرد، در نيمه دوم فصل بسيار خوب کار کرد و حالا پس از اينکه نماينده هند را در پلي آف آسيا شکست داده، آماده حضور در مرحله گروهي و رقابت با حريفان است. اين بهترين فرصت براي تيمي است که به دليل شرايط نامناسب نفت راهي آسيا شده تا با استفاده از سرمربي باتجربه خود در ليگ قهرمانان شرکت کند.

 

الدحيل قطر:


بهترين تيم فوتبال قطر از جمال بلماضي به عنوان سرمربي استفاده مي کند. اين سرمربي الجزايري که چهار سال هدايت لخويا را به عهده داشت، پس از ادغام اين باشگاه با الجيش و متولد شدن باشگاه الدحيل، در اين تيم مشغول به کار شد و با تجربه خود اين تيم را مثل لخوياي سال قبل در بهترين فرم آماده بازي هاي آسيايي کرده است.

 

الوحده امارات:


لورنت ريجکمپ پس از اينکه در کشور خودش و تيم استوا بخارست موفق به کسب چند جام مختلف شد، مورد توجه سران الوحده قرار گرفت و از ابتداي اين فصل به امارات آمد. الوحده که با قهرماني در جام امير امارات شانس حضور در ليگ قهرمانان را کسب کرده، امسال با مربي رومانيايي اش عملکرد خوبي داشته و نزديک ترين تعقيب کننده العين صدرنشين در ليگ به شمار مي رود.

 

لوکوموتيو ازبکستان:


حضور سرمربي خارجي در ازبکستان کمتر از ساير کشورهاي غرب آسيا ديده شده و قهرمان ليگ اين کشور، يعني تيم لوکوموتيو، از يک سرمربي داخلي استفاده مي کند. آندري ميکليائف ازبک که البته يک رگه روسي هم دارد، موفق شد اين تيم را به دومين قهرماني پياپي در ليگ ازبکستان برساند تا بعد از افول تيم هايي مثل پاختاکور و بنيادکار، لوکوموتيو خودش را به عنوان يک قدرت نوظهور در فوتبال ازبکستان معرفي کند.

 

گروه C:

 

پرسپوليس ايران:


نماد تحول يک تيم با حضور سرمربي خارجي در فوتبال ايران قطعا پرسپوليس است. سرخپوشان پايتخت سال هاي متوسطي را در ليگ ايران سپري مي کردند تا اينکه برانکو ايوانکوويچ در دومين حضورش در ايران، هدايت اين تيم را به عهده گرفت. برانکو با ثبت انواع رکوردها در فوتبال ايران پرسپوليس را يکه تاز کرده و در شرف رسيدن به دومين قهرماني پياپي خود با اين تيم در ليگ برتر است. پروفسور کروات که فصل گذشته تا نيمه نهايي آسيا با پرسپوليس صعود کرد، امسال علي رغم تمام مشکلاتي که پيش روي خود مي بيند، چشم به درخشش دوباره در اين رقابت ها دوخته است.

 

السد قطر:


ژسوالدو فريرا، سرمربي پرتغالي که در تيم هاي مختلف اروپايي سابقه مربيگري دارد و يکي از مربيان موفق تاريخ باشگاه پورتو محسوب مي شود، پس از کسب سه جام در فوتبال قطر با تيم السد، حالا با اين تيم در رقابت هاي آسيايي شرکت مي کند. فريرا با 71 سال سن يکي از مسن ترين مربيان ليگ قهرمانان شمرده مي شود و با در اختيار داشتن ستاره هايي مثل ژاوي هرناندز، مرتضي پورعلي گنجي و حسن هايدوس، مي تواند السد را به عنوان يک مدعي آسيايي معرفي کند.

 

الوصل امارات:


در امارات کمتر کسي شاهد بوده که تيم هاي بالاي جدولي از مربيان داخلي استفاده کنند. مسئولان تيم الوصل از سال 2016 تصميم گرفتند سرمربي آرژانتيني بوکاجونيورز را که با اين تيم هم به عنوان بازيکن و هم در لباس مربي قهرمان آرژانتين شده بود، براي هدايت تيمشان منصوب کنند. رودولفو آروابارنا در نخستين سال حضور در الوصل نايب قهرماني ليگ امارات را براي اين تيم به ارمغان آورد تا پس از سالها الوصل به رقابت هاي آسيايي بازگردد.

 

نسف قارشي:


ديگر نماينده فوتبال ازبکستان که در ليگ اين کشور مقام نايب قهرماني را به دست آورد هم با يک مربي داخلي پا به ليگ قهرمانان مي گذارد. تيم نسف قارشي که سابقه قهرماني در AFC کاپ و حضور در نيمه نهايي ليگ قهرمانان را در کارنامه دارد، امسال رزيقل برديف را روي نيمکت مي بيند و با اين مربي در جستجوي يک شگفتي سازي آسيايي است.

 

گروه D:

 

استقلال ايران:


استقلالي ها هم پس از اينکه با مربيان داخلي نتيجه نگرفتند، از اواسط فصل جاري سراغ مربي خارجي رفتند. علي منصوريان فصل پيش با استقلال نايب قهرمان ليگ شد تا امسال وينفرد شفر فرصت داشته باشد از اين يادگاري به جا مانده استفاده کند. سرمربي آلماني استقلال با تکيه بر تجربه بين المللي اش مي خواهد استقلال را از گروه مرگ ليگ قهرمانان سربلند بيرون بياورد تا خاطرات تلخ سال گذشته آبي ها از آسيا هم پاک شود. شفر به خوبي مي داند در تيمي حضور پيدا کرده که سابقه آسيايي درخشاني دارد و نتيجه گرفتن در اين تورنمنت براي هواداران بسيار مهم است.

 

الهلال عربستان:


بهترين تيم غرب آسيا در فصل گذشته، سرمربي موفق خود را حفظ کرده است. رامون دياز آرژانتيني پس از حضور در الهلال ابهت سابق را دوباره به اين تيم بازگرداند و فصل پيش در ليگ و جام پادشاهي آبي ها را قهرمان کرد. دياز اگرچه امسال با توجه به مصدومان متعدد و اتفاقاتي مثل حذف از جام پادشاهي فشار زيادي را از طرف مديران باشگاه حس مي کند، اما با پشتوانه تجربه بالايش و همچنين حضور در فينال فصل قبل، امسال مي خواهد الهلال را به مقام قهرماني قاره کهن برساند.

 

العين امارات:


تجربه استفاده از سرمربيان کروات در العين جواب داده و آنها پس از زلاتکو داليچ، که به عنوان سرمربي تيم ملي کرواسي انتخاب شد، سراغ هموطن او، يعني زوران ماميچ رفتند.  مربي 46 ساله کروات که سابقه درخشاني با ديناموزاگرب داشته، امسال گفته که به دنبال کسب جام با العين است و با صدرنشيني در ليگ قدم اول در اين راه را محکم برداشته است.

 

الريان قطر:


تيم هاي قطري در سال هاي اخير کمتر دست به تغيير مربيان خود زده اند و اين موضوع علاوه بر السد و الدحيل، شامل الريان نيز مي شود. مايکل لادروپ، فوتباليست افسانه اي دانمارکي که سابقه مربيگري در تيم هايي مثل سوانسي انگليس و مايورکاي اسپانيا را داشته، پس از عملکرد موفقش در لخويا، مورد توجه سران الريان قرار گرفت و حالا نزديک يک و نيم سال از حضورش در اين تيم مي گذرد. لادروپ البته با الريان کار بسيار سختي دارد. او در ليگ، پشت سر السد و الدحيل قرار گرفته و در آسيا هم براي صعود از گروه مرگ نياز به معجزه دارد.

ارسال در: دوشنبه 23 بهمن ساعت 09:57 (1396/11/23)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن