تيمي که پاس شد
شماره خبر : 143910
تورج عاطف
خاطرات يک به يکي از ياد مي روند و گوئي قرار است که بي وفائي که رسم زمانه است روز به روز بيشتر شود و بي گمان در فوتبال هم اين حکايت وجود دارد . روزي و روزگاري در دهه 30 خورشيدي تيمي به نام شهرباني به همت مردي عاشق فوتبال به نام مهدي اسد الهي تشکيل شد.
 بازيکنان اين تيم از افسران و دانشجويان دانشکده افسري بودند  بعد ها اين تيم در دهه 40 به پاس تغيير نام پيدا کردند و بخش بزرگي از تاريخ زيباي فوتبال ايران را ساختند ..آنها در کنار پرسپوليس پر افتخار ترين تيم جام تخت جمشيد با دو قهرماني بوده و آخرين قهرماني آسيا را نزديک به يک چهارم قرن پيش! براي فوتبال ما به ارمغان آوردند.
پاس  تيم مربيان و کاپيتان هاي تيم ملي بود. مرداني چون رئيس رنجبر و حسن آقا حبيبي و ناصر خان نو آموز و حشمت خان مهاجراني و همايون خان شاهرخي وفرامرزخان ظلي و حسين کازراني و ايرج دانائي  و حسين فرکي و رضا قفلساز و مجيد حلوائي و ميناسيان ومهدي مناجاتي و  .... بخشي از تاريخ پر افتخار پاس هستند
 زمين هاي دانشگاه پليس در سه راه زندان و زمين نازي آباد و شهرک اکباتان  خاطرات بي شماري از استعداد هائي دارد که در فوتبال ما درخشيدند و توانستند برايش افتخار کسب کنند و پاس نزديک به چهار دهه در سطح اول فوتبال ايران درخشيد اما مشکل بزرگش اين بود که راحت پاس داده شد!.
امروز خبري از دارائي و عقاب و شاهين و... ديگر تيمهاي ريشه دار ايران نيست و شايد اگر عشق و علاقه مرداني چون منصور خان پور حيدري و سلطان علي پروين نبود امروز از تاج ( استقلال) و پرسپوليس هم خبري نبود . مرداني که عشق  مردم به اين تيمها را مي ديدند و براي اين تيمها همه چيز خود را فدا کردند اما فوتبال و ورزش ايران سالها است اسير دست نا آشنايان ورزش است .
امروزپاس تهران به دسته سوم رفت و اين اتفاق مي تواند در بسياري از کشورها بيافتد که تيمهائي که روزگاري در سطح اول کشورشان بودند حالا نباشند تيمهائي نظير ناتينگهام فارست و تنه ريف و..   اما پاس حقش اين گونه نبود که اين سان رهسپار ديار فراموشي ها شود و امروز بسياري  توجهي به تيمي نکنند که کاپيتان ها و مربيان تيم ملي ما را پرورش داده بود
تيم پاس بي گمان پاس شد تا معادلات سياسي و مناسبات شکل گيرد و امروز کسي يادي از آن نمي کند آن چنان که سالها است بسياري از خاطرات ما و نابودي آن توسط نا اهلان ورزش نشانه اي  در دست نيست.
پاس به دسته سوم رفت چون متولي نداشت و  ديگر سرهنگ اسداللهي نبود که دل بسوزاند. پاس فراموش شد چون فوتبال ما صاحب و دلسوز ندارد.

ارسال در: يکشنبه 29 بهمن ساعت 18:18 (1396/11/29)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن