قاتل برانكو و پرسپوليس را بهتر بشناسيد
شماره خبر : 144001
پروفسور کروات در حالي به السد 3 بر يک باخت که هدايت باشگاه قطري بر‌عهده پيرمردي 71 ساله و سرشناس از فوتبال پرتغال بود،

برانکو ايوانکوويچ، سرمربي پرسپوليس در رويارويي‌هاي خود با کارلوس کي‌روش با بر زبان آوردن اين جمله که مربيان کروات در فوتبال آسيا و خاورميانه حکومت بهتر و مطمئن‌تري نسبت به مربيان پرتغالي دارند، به نوعي جنگ زرگري و کري‌خواني راه انداخته بود سه‌شنبه شب در دومين هفته از رقابت‌هاي اين فصل ليگ قهرمانان آسيا شکستي تلخ و سنگين برابر مربي پرتغالي السد تجربه کرد تا زودتر از آنچه تصور مي‌شد در جنگي که خود با مربيان پرتغالي آغاز کرده بود، بازنده لقب بگيرد.

پروفسور کروات در حالي به السد 3  بر يک باخت که هدايت باشگاه قطري بر‌عهده پيرمردي 71 ساله و سرشناس از فوتبال پرتغال بود، مردي که ارتباط صميمانه و نزديکي با کارلوس کي‌روش و دستياران سرمربي تيم ملي ايران در سال‌هاي گذشته داشت و هنوز هم اين مربيان از اوسوالدو فريرا با لقب استاد و نابغه نام مي‌برند.
قاتل برانكو و پرسپوليس را بهتر بشناسيد
اوسوالدو فريرا سرمربي اين روز‌هاي السد با کارنامه‌اي درخشان در فوتبال روز دنيا و کشور پرتغال از دو سال گذشته روي نيمکت رؤساي دوحه نشست و توانست در همين مدت با وجود فراز و نشيب‌هاي فراواني که داشت، از السد تيمي مدعي و قابل احترام در حاشيه خليج فارس بسازد. تيمي بر پايه قدرت رهبري ژاوي در ميانه ميدان، موتور گلزني با حضور بغداد بونجاح الجزايري همين‌طور دژ بتني در ساختار تدافعي با حضور مدافع ايراني همچون مرتضي پورعلي‌گنجي. پيرمرد پرتغالي سه‌شنبه شب در حالي توانست اولين شکست را به قهرمان ايران و مربي کرواتش تحميل کند که گويي خود سال‌ها روي نيمکت پرسپوليس حضور داشته و از زير و بم کاستي‌هاي قهرمان ايران اطلاع دارد. فريرا در حالي توانست در مصاف با پرسپوليس زمينه برد شيرين و صدرنشيني السد در گروه
C. ليگ قهرمانان را فراهم کند که نزديکي اش با کي‌روش مي‌تواند سوژه جالبي باشد آن هم در روز‌هايي که کري‌هاي مربيان کروات و پرتغالي در فوتبال ايران داغ داغ است.

شايد خواندن خاطره‌اي از اتفاقات رخ داده ميان اوسوالدو فريرا با کارلوس کي‌روش در سال‌هاي گذشته براي علاقه‌مندان به فوتبال ايراني جالب توجه باشد. سال 2009 هنگامي که کارلوس سرمربي پرتغال بود و اوسوالدو فريرا همزمان هدايت غول باشگاهي اين کشور يعني پورتو را برعهده داشت، پيرمرد نابغه در بحراني‌ترين شرايط و در اوج انتقادات از کي‌روش به حمايت همه‌جانبه از سرمربي وقت تيم ملي پرتغال پرداخت، حمايتي که کمک شاياني به کارلوس بود تا از زير بار انتقادات و حتي اخراج از نيمکت رهبري پرتغال نجات پيدا کند. در آن مقطع تيم ملي پرتغال مقابل آلباني در جدالي حساس بدون گل متوقف شد که اين نتيجه فرصت را در اختيار منتقدان کي‌روش قرار داد تا با حمله همه‌جانبه به افکار و انتخاب‌هاي او خواستار برکناري اش شوند، اما اوسوالدو فريرا که پورتو با او در صدر جدول قهرماني اين کشور ايستاده بود، با حمايت از افکار و برنامه‌هاي سرمربي تيم ملي توانست اوضاع را براي کارلوس و دستيارانش روي نيمکت رهبري پرتغال آرام کند. حمايتي که بعد‌ها کي‌روش از آن به عنوان برگ برنده اش در راه فرار از اخراج ياد کرد.

فريرا در آن مقطع در قبال کي‌روش اين موضع را گرفت و گفت: «کارلوس در حال حاضر بهترين گزينه براي هدايت تيم ملي است. مردي جاه‌طلب با ايده‌هاي ناب که به خوبي توانسته پوست‌اندازي را استارت بزند و نيروي جواني را به تيم تزريق کند. کارلوس نياز به زمان دارد تا بتواند افکارش را به تيم حاکم کند از همين‌رو انتقاد آسان است، اما در راه رسيدن به جام جهاني من از کي‌روش و برنامه‌هايش حمايت مي‌کنم». همين حمايت‌ها باعث شد پرتغال با کي‌روش به جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي صعود کند آن هم به عنوان تيمي مدعي در راه قهرماني تا رفاقت و صميميت فريرا با سرمربي تيم ملي ايران محکم‌تر از هميشه شود. ارتباطي که تا همين الان حفظ و حتي باعث شد اوسيانو کروز دستيار سيه‌چرده کي‌روش که در مقطعي دستيار اول فريرا بود، به تيم ملي ايران اضافه شود و به کارلوس کمک کند تا تيم ملي را براي دومين بار متوالي به جام جهاني برساند.

ارسال در: پنجشنبه 3 اسفند ساعت 12:07 (1396/12/3)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن