خداحافظ برانکو چقد خوبيم ما کي رش جان
شماره خبر : 145285
حسين غفوري

چند روزي از دومين قهرماني متوالي و مقتدرانه پرسپوليس مي‌گذرد اما جريان رسانه‌اي که دل در گروي تيم رقيب دارد توپخانه خود را به کار انداخته است. خبرها طوري تنظيم مي‌شوند که گويي استقلال قهرماني دوگانه را بدست آورده و پرسپوليس عنقريب به ليگ آزادگان سقوط مي‌کند. پرسپوليسي که در 9 ماه گذشته تمامي تيمها را لااقل يک بار از دم تيغ گذرانده و در دو بازي به سپاهان و ذوب‌آهن شش گل زده را ‌«خسته‌کننده» و «ملال‌آور» توصيف مي‌کنند. تيمي که همين امروز در دوران افتش هم تمام رکوردهاي ليگ را در دست دارد. بجاي آقاي گلي که با موفقيت ترانسفر کرده، آقاي گل جديد رو کرده است. حتي کار را به جايي رسانده که سلطان پاس گلش را به هر دليلي -انضباطي يا فني- روي نيمکت نشانده و تنها کسي که جايگاهش را تهديد ميکند وحيد اميري هم‌تيمي‌اش است.

-جريان رسانه‌اي با وارونه‌سازي و قلب حقيقت اين اقتدار را «ضعف» قلمداد کرده و تلاش مي‌کنند برانکو را «جلادي بي‌رحم» نشان بدهند. انشقاق و شکاف بين هواداران و مرد کروات هم نشان مي‌دهد که جريان فوق‌الذکر تا حدود زيادي کامياب بوده است. حالا هواداران پرسپوليس و حتي پيشکسوتان اين تيم تحت تاثير پروپاگاندا و القائات رسانه از موفقيتهاي پياپي تيمشان لذت نمي‌برند، رکوردها خوشحالشان نمي‌کند و بهانه هاي واهي مي‌گيرند. از بازي نکردن ستاره‌هايي مانند «صادق محرمي» ايراد ميگيرند، انگار نه انگار که برانکو است که از جواني همسن قائدي چنين الماسي تراشيده که امروز زاگرب در به در بدنبال اوست. به تشخيص مربي‌اي که معماي يک دهه ناکامي پرسپوليس را حل کرد احترام نمي‌گذارند! بهانه ستارگان را مي‌گيرند، فراموششان شده تيمهاي پر ستاره «رويانيان» و «مصطفوي» چه سرنوشت شومي داشتند.

-اينست جادوي رسانه! پديده‌اي که مي‌تواند در چشم شما زل بزند و روز را تاريک نشان بدهد. اگر ديوانه‌اي مثل «ترامپ» امروز بر غرب فرمانروايي مي‌کند، مي‌گويند حاصل تلاش اتاق فکرهاي رسانه‌اي روسي بوده است که به هزاران دليل نمي‌خواستند يک چهره معتدل‌تر مانند هيلاري کلينتون بر مسند قدرت بنشيند. امروز مهم نيست شما چه بيلان و رزومه‌اي داريد، «رسانه» طول عمر شما را تعيين مي‌کند. دو مربي در دو جام جهاني هردو يک امتياز کسب مي‌کنند، اما يکي با «خداحافظ آقاي برانکو» پرونده‌اش بسته مي‌شود و يکي با «چقدر خوبيم ما» يک جام جهاني ديگر مهلت مي‌گيرد!

-خبرهاي پس از قهرماني پرسپوليس را با دقت ببينيد: نهار برانکو با خبرنگاران. عکس مربوط به شهريور پارسال که برانکو با خبرنگاران حوزه پرسپوليس نهار کاري صرف کرده را با يک شرح باسمه‌اي به خورد مخاطب ميدهند تا نتيجه دلخواه را بگيرند. غافل از آنکه اگر برانکو در ميان خبرنگاران «برش» داشت اين حجم وحشتناک از تيتر، خبر و مطلب انتقادي با استفاده از کليدواژه «ربيع‌خواه» ذائقه مخاطبان را اشباع نميکرد. بعضي کار را به جايي رساندند که پنج دقيقه پس از قهرماني پرسپوليس با مطلب عجيب "قهرماني ربيع‌خواه بدون شوت" تا آخرين لحظه به برانکو نيش زدند.

__خوب يا بد در رسانه‌ها کسي برانکو و پرسپوليس را دوست ندارد. رسانه اصرار دارد که بزور القا کند گروه استقلال در آسيا گروه مرگ است، ولو آنکه الهلال به هيچ تيمي نه نگفته باشد! و گروه پرسپوليس گروه آساني است، چه اهميت دارد السد به حريفش 9 گل زده است! مخاطب هم هرگز باخبر نمي‌شود که همين تيم خسته کننده و ملال‌آورِ پرسپوليس پس از شانگهاي دومين تيم برتر آسيا شده، فرشاد احمدزاده بيشترين جنگ تن به تن را برده، بيرانوند بيشترين کلين‌شيت را داشته، عليپور بيشترين شوت‌را زده و صادق محرمي عضو تيم منتخب قاره شده است.

-اين خبرهاي خوشحال‌کننده و غرورآميز زير انبوهي از اخبار يأس‌آور مدفون مي‌شوند. جامعه‌‌ي مضطرب از نوسانات دلار از «ورزش» هم پالس‌هاي مثبتي دريافت نمي‌کنند تا اميد بيشتر از خانه‌هايمان رخت بربندد.

ارسال در: سه شنبه 21 فروردين ساعت 12:08 (1397/1/21)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن