روزگار غمگين فوتبال آمريکاي جنوبي / تورج عاطف
شماره خبر : 146449
سايت روزنامه نود


 در بيست و يکمين دوره جام جهاني هستيم و در  بيست دوره گذشته   نه بار اين جام به آمريکاي جنوبي رسيده است اما آخرين باري که يک تيم از آمريکاي جنوبي به اين افتخار رسيده است مربوط به 16 سال پيش و  جام جهاني 2002  آسيائي ها است که در آن تورنمنت برزيلي ها قهرمان شدند. در طي دوره هاي بعدي جامهاي جهاني در سالهاي 2006 و 2010 و 2014 تنها يک بار آرژانتين از آمريکاي جنوبي به فينال رسيده بود و به نظر مي رسد که روزگارغم فوتبال آمريکاي جنوبي ر انجام در روسيه به آخر برسد مخصوصا که  ستاره اي بي شماري از  ليگهاي اروپائي را در ترکيب تيمهاي برزيل و اروگوئه و آرژانتين و کلمبيا  مي ديديم .
بازيها  شروع شده است و تا اين نقطه جام شرايط تيمهاي آمريکاي جنوبي همچنان دردناک است . اروگوئه بهترين تيم آمريکاي جنوبي بوده است و تا به امروز دو پيروزي خفيف در مقابل نمايندگان آسيا و آفريقائي داشته است که شايد بدترين نمايش را در جام جهاني در کنار تيمهائي چون پاناما و پرو .. نشان داده اند . پرو و کلمبيا و آرژانتين نيز  نتايج نا اميد کننده اي داشتند. آرژانتيني ها  با مسي و ستارگانش به جائي رسيده اند که تماشاچيانشان در بازي ايسلند و نيجريه با آوردن پلاکاردي از  نماينده آفريقا مي خواهند که بخاطر مسي طوري بازي کنند که اميدي براي آبي  و سپيد ها باقي بماند.
در بازي ديگر بين برزيل و  کاستاريکا وقتي که بازي با برتري در دقايق آخر برزيلي ها به اتمام مي رسد نيمار شروع به اشک ريختن مي شود و ناخود آگاه ياد آور شادي پله  جوان در فينال 1958 مي شود که براي اولين بار برزيل فاتح جام مي شود اما حالا نيمار از بردن در بازي دوم مقدماتي اين گونه  واکنشي دارد!.
 براستي چه بر سر فوتبال آمريکاي جنوبي آمده است که نبردهاي  سختي که در جامهاي جهاني  دوره هاي قبل از قرن 21  با اروپائي را داشتند را حالا ندارند و حضور ستارگان بي شمارشان که در فوتبال اروپا هنرنمائي مي کنند اين گونه بي اثر است؟  
شايد در کنار بي انگيزگي و بي روحيه بودن و ناهماهنگي  و خستگي   ستارگان نامي آمريکاي جنوبي   نگاهي هم به کادر فني تيمها هم داشت.اسکار تابارز با شرايط جسماني که دارد بي گمان نمي تواند  چون سالهاي دور موفق باشد . سامپائولي نشان داده است که عيار مربيگري موفق او در شيلي به کار آرژانتين نمي خورد.تيته هم با قهرماني در جام باشگاه هاي جهان جانشين دونگا شد اما علي رغم بازيهاي قبل از جام جهاني  برزيل ناموفقي را رهبري کرده است و به نظر کمبود تجربه بين المللي دارد
روزهاي غمگين آمريکاي جنوبي ادامه دارند؟


ارسال در: پنجشنبه 3 تير ساعت 00:45 (1389/4/3)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن