جامي به وسعت تمام جهان (دکتر محمد(شهريار) شفائي_ساري)
شماره خبر : 146755
سايت روزنامه نود (اختصاصي)

1-تيمي به وسعت تمام ايران
گيلان و مازندران و گلستان، لرستان، آذربايجان، هرمزگان، اصفهان، خوزستان، تهران و... اينها نام استان هايي است که در ترکيب تيم ملي حاضر در جتم جهاني روسيه نماينده داشته اند. گستردگي اين استان ها آنقدر هست که بر خلاف سال هاي دور، آن را متشکل از اکثريت مرکز نشين ندانيم. همان چيزي که سالها دوستداران دلسوز تيم ملي را آزار مي داد و بيشتر به تيم منتخب پايتخت شبيه بود تا تيم «ملي»! يادش به خير... ليگ استاني «قدس» و تيم تهران «الف» و «ب» که تقريبا تيم ملي ما را بطور کامل شکل مي دادند. آنروزها نطفه «دو قطبي زدايي» شکل گرفت و آنقدر بر سر سرخابي ها زدند که ديگر روند مهاجرت فوتباليست ها معکوس شد و آنها بجاي شهرستان به تهران، از تهران به شهرستان ها کوچ کردند. بحث امروز ما اما، »خاستگاه» ستاره هاي تيم ملي است نه باشگاهشان. دردمندانه، پس از اعلام اسامي بازيکنان تيم ملي براي حضور در جام جهاني، خيلي ها سعي کردند آن را به «کينه توزي» مربي نسبت دهند!!! خط خوردن بازيکناني که در نگاه عامه فوتبال بهترين بودند، به همراه شانتاژ برخي انسان هاي بيمار و رسانه هاي زرد، اين تفکر را در اذهان شکل داد که اين کار از روي کينه و غرض سر مربي بوده. اما بازي منسجم بازيکنان و بخصوص درخشش بازيکنان هم پست با اين نام ها، به ما ثابت کرد که پشت اين انتخاب، فقط ديدگاه و بينش مربي بود و بس. البته خيلي ها سعي کردند آن را به برخي مسائل سخيف ديگر، همچون قوميت بازيکنان و ... ربط دهند که همين اسامي بالا نشان مي دهد چنين تفکر مسمومي اصلا موضوعيت ندارد و اگر امروز مازني و ترکمن و گيل و لر و آذري و عرب و... شاکله تيم ما را مي سازند، فردا ممکن است کرد و بلوچ و فارس و... اين امانت را بعهده بگيرند تا ثابت کنند، تيم ملي ما تيمي است به وسعت تمام ايران، با 80 ميليون دل عاشق، زير پرچم زيباي سه رنگي که سال هاست با عشق و خون آبياري شده...
2-يک قلب براي همه
آمار نشان مي دهد نزديک به 90% مردم ايران از نتايج تيم ملي در جام جهاني خشنود بودند. اينکه آمار عمومي جامعه، هميشه مويد «واقعيات» نيست و در اين موارد ما بايد به آمار تخصصي مراجعه نماييم، حرف کاملا درستي است. اما اينجا ما مي خواهيم به يکي از علل وجودي فوتبال و به مهمترين فلسفه مورد نظر آن بپردازيم: لذت!
آري، انسان موجودي لذتجوست و يکي از تفاوت هاي او با حيوانات که بر پايه «غريزه» زندگي مي کنند، حس «لذت» است. يکي از نمادهاي دوستداشتني لذت، «شادي» است. بجز انسان هاي سياهدل، همه ما شادي را دوست داريم. بخصوص زماني که به هر دليل جامعه را اندوهگين مي بينيم، سپاسگزار پديده هايي خواهيم بود که انسان ها را شاد مي کنند. فوتبال «تنها» پديده اي است که در تمام جهان مي تواند براي چند ساعت، غم ها را بزدايد و دل ها را همسو سازد. اگر براي آرژانتينِ دربندِ ديکتاتوري نظامي، در فرانسه درگير دعواهاي قومي، در برزيل اسير فقر عمومي، براي آلمان تازه متحد و... «قهرماني» مي تواند مردم را آرام و فرصتي براي نفس کشيدن دولتمردان ايجاد کند، چند بازي و نتيجه خوب براي تيم ملي کشور ما هم مي تواند التهاب اقتصادي ناشي از تحريم ها و بدقلقي هاي يک انسان بر کرسي نشسته در آن سر دنيا را براي ساعات و روزهايي فرو نشاند و غم نان ها را از ذهن ها بزدايد. اتحاد مثال زدني مردم در يک اجراي مشترک به نام «جشن شادي» و همگرايي هر چند موقت، تنها از پس پديده دوست داشتني فوتبال بر مي آيد و بس. شادي 80 ميليون انسان که قلب هر کدامشان با يک ريتم و شدت مي تپد، اما فوتبال به مثابه يک قلب مشترک براي همه آنها مي طپد؛ با يک ريتم و يک شدت مشابه... يک قلب براي همه...
پس زنده باد فوتبال و زنده باد اين قلب بزرگ 80 ميليوني...
3-جام پابرهنگان...


«مسي» و «رونالدو» ، امروز پادشاهان جهان فوتبال هستند. ستاره هايي که با استفاده از استعدادهاي خدادادي و نيز زحمات و مرارت هاي فراوان، تبديل به الماس هاي با ارزش و ماشين هاي چاپ اسکناس شده اند و نزديک به يک دهه است بر دل علاقمندان فوتبال حکومت مي کنند. اينها پادشاهاني هستند که با بازي چشم نواز و ايجاد حظ معنوي در مخاطب، بر فوتبال جهان حکم مي رانند. نبود و حذف زودهنگام اينها در جام جهاني، شايد خيلي ها را دچار يأس نمايد. و اما «آلمان» و نيز «ايتاليا» که اولي در دور مقدماتي حذف شد و دومي اصلا به جام جهاني صعود نکرد، کشورهايي هستند به مثابه ابرقدرتان فوتبال جهان. کشورهايي با ريشه هاي بسيار قوي و سابقه بسيار طولاني. واقعا چه کسي فکر مي کرد آلمان با آن فوتبال منظم و برنامه دار، از کره جنوبي دو گل بخورد و از گروه خود بالا نيايد و ايتاليا حتي به جام جهاني صعود نکند؟! و اما چه کسي فکر مي کرد «اسپانيا» با سابقه قهرماني جهان و اروپا و قوي ترين ليگ ساليان اخير جهان، با يک دوجين ستاره، سرنوشت صعودش با سرنوشت ما گره بخورد، و در مرحله بعدي در باتلاق روسيه گرفتار و در همان مرحله يک هشتم حذف شود؟ تا زمان نگارش اين مطلب، آلمان و اسپانيا بعنوان قهرمانان دو دوره آخر جام جهاني، آرژانتين با سابقه دو قهرماني جهان و نايب قهرماني دوره قبل، پرتغال بعنوان قهرمان اروپا، از حذف شدگان بزرگ و نامداران جام هستند. پادشاهاني که در ترکيب خود ستارگان بي نظيري را داشتند و محروميت از ديدار چنين اعجوبه هايي، همه فوتبالدوستان را شوکه کرد!
با اين اوصاف اما، شايد اين جام، جام حکمراني پادشاهان بي تاج و تختي چون «بلژيک» و «کرواسي» باشد که هرگز قهرمان جهان نشده اند. شايد هم «انگليس» که با يک قهرماني نوبرانه و با حرف و حديث در دهه 60، سال هاست حتي درحسرت حضور در فينال مانده. در اين ميان، تا زمان نگارش اين مقاله، «برزيل» تنها پادشاه واقعي باقيمانده در اين جام باشد که آنهم هميشه تيم پابرهنه هاي کپرنشين اين کشور زيبا بوده...
شايد پايان حکومت پادشاهان بر جهان فوتبال آغاز شده... شايد دوران حکومت پابرهنه ها بر اين پديده جهاني آغاز شده... شايد قهرماني ها از انحصار چند نام معدود خارج، و گستره قهرماني در فوتبال، جهاني شد... بايد نشست و ديد.
4-فغاني و آبروي مضاعف
روزي روزگاري، در سال 1994 ميلادي، جام جهاني در کشور آمريکا برگزار ميشد. مقدماتي جام جهاني براي ما شامل يک تراژدي بزرگ و عدم صعود بود. ما به دلايل متعدد، جاي خود را در آنجا خالي مي ديديم. تنها دلخوشي ما در آنجا، حضور «محمد فنائي» بعنوان کمک داور بود. او حتي در فينال آن جام جهاني هم قضاوت کرد، تا اندکي از حسرت ما فرو نشيند و افتخاري براي کشورمان باشد.
حالا پس از سال ها، فرزندان ديگري از اين آب و خاک، باز هم در لباس داوري، در جام جهاني مي درخشند. کوپل داوري ايران، همراه با تيم ملي کشورمان، در بازي هاي امسال درخشيده و آبروي مضاعفي براي فوتبال کشورمان خريدند. موفقيت آنها در قضاوت هايي که بر عهده داشته اند، تا حدي است که حتي مي توان شانس قضاوت يکي از دو ديدار فينال يا رده بندي را برايشان متصور بود. اميدوارم اينگونه شود، تا جام جهاني 2018 براي ما تبديل به يک خاطره خوب گردد.


دکتر محمد(شهريار) شفائي – ساري – 11/4/97

@navaddaily

ارسال در: سه شنبه 19 تير ساعت 11:03 (1397/4/19)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن