داستانهاي نيمه نهائي /تورج عاطف
شماره خبر : 146759
اختصاصي روزنامه نود

جام جهاني به نيمه نهائي خود رسيد.در بيست دوره گذشته اين جام ميزبانان در 13 دوره در مرحله نيمه نهائي بوده اند اما روسيه هم به جمع 7 ميزباني  اضافه شد که دربين 4 تيم آخرحضور ندارد.
دربيست دوره گذشته جام تيمهاي آمريکاي جنوبي در 16 دوره درمرحله نيمه نهائي حضور داشته اند اما جام بيست ويکم غيبت تيمهاي آمريکاي جنوبي دراين مرحله را پنج گانه کرد.
 در طي بيست دوره پيشين جامهاي جهاني   11 تيم شرق اروپا  در 10 دوره جام جهاني  در مرحله نيمه نهائي  حاضر بوده اند  که يوگوسلاوي ومجارستان ولهستان و چکسلواکي سابق  2 بار و شوروي سابق  و بلغارستان و کرواسي  يک بار   به اين مرحله رسيده اند   .نگاهي به آمار  تيمهاي نيمه نهائي اين دوره  مي کنيم.

 1/ بلژيک

تنها در سال 1986  به اين مرحله رسيده است که مغلوب آرژانتين و ستاره نامدار آن روزگارش مارادونا شده و در بازي رده بندي هم  بازي را به رقيب نيمه نهائي اين دوره اش يعني فرانسه باخت.

2/ فرانسه
فرانسه براي اولين بار در سال 1958 به مرحله نيمه پاياني  رسيد که بازي را به قهرمان آن بازي ها  برزيل با نتيجه  5 به 2 باخت و در مرحله رده بندي  6 به 3 آلمان غربي آن روزگار را برد.
در سال 1982 آنها در يک بازي جنجالي بازي را در نيمه نهائي در ضربات پنالتي به آلمان ها باختند  و بازي  رده بندي  را   به لهستان واگذار کردند.
در دوره بعد فرانسوي ها به مرحله نيمه نهائي جام جهاني مکزيک 1986 رسيدند اما  بار ديگر مغلوب آلماني ها شدند و  در ديدار رده بندي بلژيکي ها را بردند
در سال 1998 ميزبان جام جهاني بودند و در نيمه نهائي کرواسي و در ديدار نهائي برزيلي ها را شکست دادند.
در 2006 توانستندپرتغالي ها را در نيمه نهائي  ببرند  اما در فينال در  ضربات پنالتي مغلوب ايتاليا شدند

3/ انگلستان
آنها در سال 1966 پرتغال و ستاره محبوبش اوزه بيو را در نيمه نهائي بردند و در فينال با پيروزي بر آلمان  اولين و تا اين زمان آخرين  قهرماني خود را جشن گرفتند . آنها يک نيمه نهائي ديگر را در جام جهاني 1990 تجربه کنند و به مصاف آلمان رفتند و بازي را در ضربات پنالتي باختند و بازي رده بندي را به ميزبان بازيها ايتاليا واگذار کردند

4/ کرواسي
يوگوسلاوها در 1930 و 1962  در بين  چهار تيم  پاياني بودند اما کروات ها در سال 1991 اعلام استقلال  کردند و از يوگوسلاوي جدا شدند.در پنج دوره اي که کرواسي در جام حضور داشته است  دو بار به نيمه نهائي رسيدند در اولين دوره حضورشان در جام جهاني در  نيمه نهائي 1998 مغلوب ميزبان و قهرمان   يعني فرانسه شدند و در رده بندي هلندي ها را بردند
. به انتظار نيمه نهائي جام 21 مي نشينيم.@navaddaily

ارسال در: سه شنبه 19 تير ساعت 11:22 (1397/4/19)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن