آيا استراتژي کارلوس کي‌روش درست بود؟
شماره خبر : 146760
يکي از مهمترين پرسش‌ها در مورد بيست و يکمين دوره رقابت‌هاي جام‌جهاني در مورد دلايل حذف تيم‌هاي بزرگ در مراحل مختلف مطرح شد. اسپانيا و پرتغال از جمله اين تيم‌ها بودند.

تيم ملي فوتبال ايران درحالي پنجمين حضور خود را در جام جهاني تجربه کرد که مثل چهار دوره گذشته نتوانست از مرحله مقدماتي صعود کند و با برگزاري سه بازي برابر مراکش، اسپانيا و پرتغال و کسب چهار امتياز به ايران بازگشت. 

عملکرد تيم ملي هر چند با تمجيد بسياري از اهالي فوتبال همراه بود اما منتقداني هم داشت. آنها اعتقاد داشتند تيم ملي بايد با شجاعت بيشتري بازي مي کرد و کمتر به دفاع روي مي آورد. 

بهتاش فريبا بازيکن پيشين تيم ملي فوتبال ايران و باشگاه استقلال در يادداشتي به اين موضوع و دلايل حذف تيم هاي بزرگ از جام جهاني روسيه پرداخته است.

«چرا تيم هاي بزرگ در جام جهاني روسيه حذف شدند؟ آيا ما با بيشترين تعداد خلق شگفتي در تاريخ ادوار جام جهاني روبرو هستيم؟ اينها سوالاتي است که اين روزها کارشناسان و اهالي فوتبال به آن پاسخ مي دهند. فوتبال يک بازي گروهي است. وقتي شما مي خواهيد به نتيجه قابل قبولي دست پيدا کنيد نياز به فاکتورهاي مختلفي داريد.

مهمترين مساله به نظر من هماهنگي است. شما وقتي بازيکنان تيم هاي ملي تان در کشورهاي ديگر فوتبال بازي مي کنند بالطبع شرايط متفاوتي را تجربه کرده اند. نوع فشار، نوع دفاع، نوع پرس کردن، نوع حمله و به طور کلي در همه زمينه ها شرايط متفاوتي را تجربه کرده اند. يک کشورهايي مثل ما نياز دارد که تيم ملي اش ?? تا ?? روز بازيکنان را در اردوي تيم ملي داشته باشد تا بتواند هماهنگي را در بين بازيکنان ايجاد کند. اما در کشورهاي ديگر شايد ?? ساعت قبل از بازي ملي بازيکني از يک باشگاه اجازه مي گيرد که به تيم ملي کشورش ملحق شود. اين البته در بازي هاي مقدماتي است. بعد هم به تورنمنت مي رسند بالطبع زمان بيشتري را صرف هماهنگي مي کنند.

اگر بخواهيم در مورد اسپانيا و پرتغال صحبت کنيم بايد بدانيم که ماجراي حذف اين دو تيم با هم فرق دارد. اسپانيا تکليفش تقريبا روشن است. آنها با تغيير مربي کار خودشان را خيلي سخت کردند. خودشان باعث حذف خودشان شدند. تيمي که مدتها بود با افکار لوپتگي کار کرده بود و قصد داشت قهرماني جام جهاني روسيه را از آن خود کند با تغيير اين مربي ناگهان از هم پاشيد و شرايط به گونه بدي براي آنها پيش رفت. رئيس فدراسيون فوتبال اسپانيا فکر مي کرد شوک مثبتي به تيمش مي دهد اما به نظرم بزرگ ترين اشتباه اسپانيايي ها اين بود که دو روز مانده به شروع بازي ها سرمربي تيم شان را عوض کردند. آنها درست بعد از اين تصميم بود که حذف شدند و تنها چيزي که باعث شد آنها در همان مرحله گروهي حذف نشوند شخصيت تيمي شان بود.

اما اين روزها همه درباره تيم ملي نظرات خودشان را صريح مطرح مي کنند. عده اي هم بالطبع انتقادهايي دارند. من نمي گويم که ما زيبا بازي کرديم. بازي زيبا شايد از نظر من تعريف ديگري داشته باشد اما اين را بايد بپذيريم که ما از بهترين استراتژي هاي ممکن براي رويارويي با اسپانيا و پرتغال بهره برديم. استراتژي بهتري وجود نداشت. شک نکنيد. عربستان را ديديد. روز اول مسابقات رفت که روسيه را شکست بدهد اما ? گل از اين تيم خورد و آبروي خودش را به باد داد. بعد هم نتوانستند خودشان را جمع و جور کنند.

حالا تصور کنيد که ما مقابل اسپانيا براي اينکه به فوتبال زيبا احترام بگذاريم بازي باز را در دستور کار قرار مي داديم. مي دانيد چه مي شد؟ شک نکنيد بلايي که بر سر عربستان آمد بر سر ايران هم مي آمد. مگر مي شد تيمي که از بهترين نفرات هجومي دنياي فوتبال بهره مي برد را با يک بازي باز اداره کرد؟ مگر مي شد مقابل تيمي که رونالدو را داشت طور ديگري بازي کرد؟ آن هم رونالدويي که از هر زمان ديگري تشنه تر به پيروزي بود. بنابراين استراتژي ما درست بود و هماهنگي خوبي هم بين بچه ها وجود داشت.

کي روش بهتر از هر کس ديگري اين موضوع را مي دانست که هر ?? دقيقه جام جهاني شرايط خاص خودش را دارد. هيچ تيمي را هم در دنياي فوتبال پيدا نمي کنيد که در يک تورنمنت قهرمان شود و حتي ذره اي هم در طول مسير قهرماني شانس نياورده باشد. هميشه شانس در کار بوده و البته اين را هم مي دانيم که شانس را خود تيم ها با تلاش بيشتر مي سازند.

اما با اين حال تيم ما همه تلاش خودش را هم به کار گرفت اما در لحظات پاياني آقاي طارمي آن توپ را به آن شکل به بيرون مي زند. بنابراين ما اگر کمي فقط کمي خوش شانس بوديم مي توانستيم به مرحله يک هشتم نهايي صعود کنيم. اتفاقي که براي ژاپني ها هم رخ داد. آنها اگر کمي خوش شانس تر از بلژيک بودند مي توانستند برنده از زمين بيرون بيايند و به مرحله يک چهارم نهايي برسند.

ما در جام جهاني شاهد حذف تيم هاي بزرگ هستيم اما همه اين تيم ها به يک دليل حذف نشده اند. دلايل مختلفي در کار است. مثلا آلمان به همان دليل حذف نشده که اسپانيا حذف شد. آلمان ها در زمين راه مي رفتند. من بازي آخر آنها را که نگاه مي کردم اصلا باور نمي کردم که آن تيم آلمان باشد. ميزان دوندگي شان بسيار پايين آمده بود و اصلا در حدو اندازه هاي قهرمان جام جهاني و يورو نبودند. از اين گذشته من واقعا نمي دانم چرا يک مربي مثل يواخيم لوو به اين تصميم مي رسد که يکي از بهترين هاي فوتبال آلمان يعني سانه را به روسيه نياورد. بازيکني که بازي هايش در منچسترسيتي خيره کننده است و خيلي راحت مي توانست براي تيم ملي آلمان گره گشا باشد. چطور مي شود که يک مربي از سانه عبور مي کند؟ نمي دانم. آرژانتين هم که در درون اردويش بدترين شرايط ممکن وجود داشت و صحبت از کودتا بود. ديگر از اين وضعيتي بدتر و بحراني تر سراغ داريد؟ مي‌خواهم بگويم هر تيم بزرگي که حذف شده دلاليل خاص خودش را داشته.

نکته اي که مايلم درباره اش صحبت کنم اين است که اين روزها بعضي ها بعد از حذف اسپانيا و پرتغال مدعي مي شوند که ما نبايد از اين تيم ها مي ترسيديم. بايد شجاعانه تر بازي مي کرديم. بايد حمله مي کرديم و خلاصه به مسايلي اشاره مي کنند که من آن را منطقي نمي دانم. حالا که اسپانيا و پرتغال حذف شده اند اين حرف را مي زنيم در صورتي که تحليل ما براي روبرو شدن با اسپانيا و پرتغال اتفاقا درست و منطقي بود.

ما بايد خودمان را براي اسپانياي قهرمان جهان، پرتغال قهرمان اروپا و مراکش قهرمان قاره آفريقا آماده مي کرديم. فکر مي کنيد منطقي بود اگر اين تيم هاي بزرگ را دست کم مي گرفتيم يا اينکه بازي هجومي و باز را در مقابل اين تيم ها به نمايش مي گذاشتيم. آن وقت همين عده‌اي که انتقاد مي کنند به بدترين شکل ممکن از کي روش انتقاد مي کردند که چرا در درجه اول به دفاع فکر نکرده است.

بنابراين اين تحليل ها و انتقادها از تيم ملي را درست نمي دانم. اسپانيا و پرتغال ابدا تيم هاي ضعيفي نبودند همان طور که مراکش هم تيم بسيار خطرناک و زهرداري بود. بنابراين تاکتيک تيمي ما درست بود. ما فقط بدشانس بوديم. همين. اگر آن توپي که در لحظات پاياني بازي ايران برابر پرتغال روي پاي چپ طارمي آمد روي پاي تخصصي اش يعني پاي راست او مي آمد حالا خبري از اين تحليل ها نبود. فوتبال همين است.»


@navaddaily

ارسال در: سه شنبه 19 تير ساعت 11:26 (1397/4/19)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن