واکنش عليرضا فغاني به حواشي که براي او ايجاد شده است
شماره خبر : 146901
عليرضا فغاني: ما بيشتر تمرکزمان روي کار و هدف اصلي است

بدون شک تيم داوري ايران موفق‌ترين نماينده‌ي قاره‌ي آسيا در جام جهاني 2018 روسيه بوده است.

براي فوتبال ايران که سال‌ها بود داور وسط در جام جهاني نداشت، سوت زدن 4 بازي توسط عليرضا فغاني در جام جهاني 2018 روسيه از جمله بازي رده بندي جام جهاني 2018 روسيه افتخاري بزرگي بود. بعد از آمدن فغاني به ايران فرصتي دست داد تا با او در مورد حواشي به وجود آمده در روزهاي بعد از جام جهاني و آينده‌اي کاري‌اش گپ بزنيم. فغاني در گفت‌و‌گوي اختصاصي با نود، از حمايت‌هاي هميشگي مردم تشکر کرد و اعتقاد داشت مردم به خوبي شرايط و وضعيت تيم داوري کشورمان را درک کرده‌اند.

*رابطه‌ي شما با داور برزيلي حاضر در جام جهاني 2018 روسيه، “ساندرو ريچي” چگونه است؟

عليرضا فغاني:

در جام جهاني با توجه به اينکه خيلي‌ها مي‌گفتند با آقاي “ريچي” خيلي شبيه هم هستيم، واقعا مثل دو برادر با هم بوديم. “ريچي” هم خودش و هم خانواده‌اش خيلي با محبت هستند و در دو مقطع جام جهاني و المپيک 2016 ريو خيلي با هم بوديم. در کنار “رضا سخندان” و “محمدرضا منصوري”، در بين داوران حاضر در جام جهاني 2018 روسيه، “ريچي” و “جونيت چاکر” ترک، دوستان نزديک‌تر من بودند.

*در روزهاي پاياني جام جهاني 2018 روسيه براي شما حواشي‌اي به وجود آمد. چه صحبتي در اين رابطه داريد؟

عليرضا فغاني:

يکسري حواشي قبل از بازي رده بندي به وجود آمد که من همان جا هم گفتم زياد براي من مهم نيست و تمرکزم روي کار خودمان است که به خوبي در بازي رده بندي قضاوت کنيم. الان هم که به ايران آمده‌ايم باز يکسري حواشي جديدي درست شده است که گفتم ما بيشتر تمرکزمان روي کار و هدف اصلي است و کاري نبوده که من بگويم قبلا انجام نمي‌دادم و جديد انجام دادم و چيزهاي مربوط به زندگي خصوصي و شخصي من است و اينکه الان زياد به آن‌ها پرداخته مي‌شود، براي من مهم نيست و بيشتر تمرکزمان روي کار خودمان و پيشرفت در آينده است.

*بعد از حواشي‌اي که در مورد آن صحبت کرديد، برخورد مردم با شما چگونه بوده است؟

عليرضا فغاني:

خوشحالم که مردم هميشه به من لطف داشته‌اند. برخي از مسوولين مانند آقاي سلطاني‌فر وزير ورزش و جوانان و آقاي صالحي اميري رييس کميته ملي المپيک آن جايگاهي را که ما براي داوري ايران به دست آورده‌ايم و زمينه‌اي که داشتيم کار مي‌کرديم را به خوبي درک کردند و از ما بابت آن تقدير کردند. مردم هم در کنار برخي مسوولين به خوبي ما را درک کردند و به ما لطف داشتند. ضمن اينکه بايد به اين نکته اشاره کنم که هيچکس کامل نيست و اگر اتفاقي از طرف ما و يا اشتباهي بوده است، موردي بود که مي‌توانست با تذکر و نصيحت تصحيح شود.

*حضور تيم داوري ايران در جام جهاني 2018 روسيه اتفاق بزرگي بود. چگونه بايد براي آينده برنامه‌ريزي کرد تا باز هم ايران در جام جهاني نماينده داشته باشد؟

عليرضا فغاني:

الان اگر بگويم شايد خيلي از آقايان بگويند ما اين کارها را براي فغاني کرديم، همان طور که براي قبلي‌ها مي‌گفتند. من هميشه گفتم محمد فنايي اگر در فينال جام جهاني 1994 آمريکا کمک داور بوده، شايد يک عده‌اي کمک کردند ولي آنجا کسي نبوده که فنايي را به سمت فينال هدايت کند و توانايي‌هاي خود فنايي بوده که توانسته در فينال حضور داشته باشد. ما چگونه توانستيم از تجربه‌ي محمد فنايي استفاده کنيم؟ الان چه برنامه‌اي است که تيم داوري ايران که در جام جهاني 2018 روسيه بوده، بتواند تجربيات خود را به داوران جوان انتقال دهد؟ همه‌ي موفقيت‌ها در داوري کشور شخصي بوده و اگر جواناني به ما مراجعه کرده باشند، توانستيم از طريق شخصي کمک آن‌ها کنيم و برنامه‌اي نيست که بخواهيم تجربياتمان را در اختيار کسي بگذاريم. باز هم مي‌گويم اگر کسي در داوري کشور به موفيت مي‌رسد بر اساس توانايي‌هاي شخصي خودش است و برنامه‌ي مشخصي براي پيشرفت داوران ذر ايران وجود ندارد.

*سقف آرزوهاي عليرضا فغاني در داوري چيست؟

عليرضا فغاني:

به طور کلي قضاوت کردن در بالاترين سطح فوتبال دنيا که به آن رسيده‌ام و نهايتا قضاوت در فينال جام جهاني را مي‌توانم به عنوان سقف آرزوهاي خودم در داوري نام ببرم.

*چه نظري در مورد پيشنهاد ازبکستان داريد؟

عليرضا فغاني:

خوب شد اين سوال را پرسيديد و مي‌خواهم براي مردم توضيح بدهم. دوست دارم بگويم به ايراني بودن خودم افتخار مي‌کنم. قبلا هم براي ما چنين پيشنهادهايي براي تک بازي شده است و اتفاق جديدي نيست. با توجه به قضاوت خوب ما در جام جهاني ???? روسيه، اين پيشنهاد از ازبکستان آمده است. منظور از اين پيشنهادها اين نيست که من بروم در ليگ ازبکستان قضاوت کنم، اينگونه پيشنهادها فقط براي يک بازي است. مثل گذشته که ما براي دربي از داوران شناخته شده‌ي خارجي استفاده مي‌کرديم. در گذشته من تک بازي در ديگر کشورهاي آسيايي نظير اندونزي، کويت و ژاپن را هم سوت زده‌ام. در حال حاضر ازبکستان براي يک بازي از ما درخواست کرده و امکان دارد در آينده هم 2 يا 3 کشور ديگر هم براي قضاوت در تک بازي‌ها از ما دعوت کنند.

*کمتر از يک هفته تا آغاز ليگ برتر باقي مانده است. فکر مي‌کنيد مهمترين موضوعي که بايد مسوولان در مورد داوران ليگ به آن توجه کنند چه چيزي است؟

عليرضا فغاني:

چند سالي است که حق‌الزحمه داوران افزايش پيدا نکرده و هر موقع هم صحبت مي‌شود، مي‌گويند درخواست داده‌ايم ولي تغييري در وضعيت داوران نداشته‌ايم و تا به حال کسي هم از مسوولان نپرسيده است که با درخواست شما چه تغييري در وضعيت داوران کشور به وجود آمده است البته منظورم از اين حرف‌ها اين نيست که بگويم اگر اين مشکل حل شود، لزوما اشتباهات داوري کمتر مي‌شود. در کنار توجه به يحث حق‌الزحمه‌ي داوران از تيم‌هاي حاضر در ليگ برتر هم مي‌خواهم تحمل آن‌ها نسبت به قضاوت داوران جوان بيشتر شود تا شرايط براي داوران جوان براي قضاوت کردن کمي راحت‌تر شود.

@navaddaily

ارسال در: يکشنبه 31 تير ساعت 00:23 (1397/4/31)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن