واقعيت تلخ حذف ذوب آهن (سعيد واعظ از اصفهان)
شماره خبر : 148047
مرحله يک شانزدهم نهايي جام حذفي


تيم پديده ، گربه سياه ذوبي ها !
فوتبال آميزه اي از علم و هنر است . علمي که مربي در اختيار دارد و با استفاده از آن در جهت پيشرفت هر چه بيشتر اين رشته گام بر مي دارد . و هنري که هنر مندان داخل زمين در اختيار دارند و با استفاده از مهارتهاي زيباي فردي به شور وهيجان آن دامن مي زنند . اين مقدمه را براي اين گفتيم که تيم فوتبال ذوب آهن ، که دستي در آتش قهرماني هاي متعدد جام حذفي فوتبال ايران را دارد به راحتي آب خوردن در مصاف مرحله يک شانزدهم نهايي در خانه به گربه سياه خود ، يعني تيم پديده باخت و حذف شد . چرا ؟ شايد علم نمازي در دوئل با گل محمدي کم باشد يا هنر هنرمندان ذوبي در مستطيل سبز رو به افول رفته است ؟ براستي مصائب سفيد و سبز پوشان در چيست که قافيه را در خانه برابر تيم پديده مشهد، که با مشکلات عديده دست و پنجه نرم مي کنند مي بازد ؟

اشباع شدن ذوب آهن
تيم فوتبال ذوب آهن عليرغم بازي خوبي که در ليگ برتر برابر تيم پديده مشهد درهفته ششم انجام داد اسير اشتباهات داوري شد و با نتيجه دو بر يک مغلوب شد . هر چند اگر پنالتي هم براي سبز پوشان گرفته مي شد نتيجه تساوي فرجام کار مي شد که براي تيم ميزبان توفير چنداني ندارد . ذوبي ها ، براي جبران مافات و تلافي شکست در شرايطي دوباره در مرحله يک شانزدهم برابر تيم سخت کوش پديده قرار گرفتند که بتوانند اين تيم را در فولات شهر به گوشه رينگ ببرند . شروع توفاني شاگردان اميد نمازي خيلي زود جواب داد . سانتر بي نقص محمد زبير نيک نفس را ابوذر صفر زاده به تور دروازه يوسف بهزادي چسباند . اما ، بعد از گل ذوبي ها اشباع و به نوعي سيراب شد و توپ و ميدان را به قرمز پوشان تيم پديده واگذار کردند . شاگردان گل محمدي از دو جناح با حرکات بازيسازي خلعتبري ، حرکات اورلپ مرتضي منصوري و گلزني سعيد صادقي تيم ميزبان را غافلگير کردند و تراژدي غم بار حذف را براي ذوب آهن رقم زدند .

گل نخوردن مهتر از گل زدن است
فوتبال نوين امروز دنيا ، اين مهم را در دستور کار قرار داده است که گل نخوردن مهمتر از گل زدن است .وقتي اوصل اوليه دفاع کردن را به شکل مطلوب اجراء کنيد در مرحله بعد مي توانيد با سيستم ضد حمله و مهاجمان سرعتي حريف را زمينگير کنيد . ذوبي ها ، در جدال با تيم پديده با دفاع باز بازي مي کردند . سرخپوشان مشهدي هم به درستي قلب دفاع ذوب آهن را جايي که نژاد مهدي و هادي محمدي انجام وظيفه مي کردند را نشانه رفتند . در عوض علي نعمتي و حسين مراد مند دو مدافع مرکزي تيم پديده بخوبي ادي گابريل هرناندز و ماريون سيلوا را تحت کنترل و قيومت خود قرار دادند . استراتژي ياران گل محمدي موقعي که توپ دست بازيکنان ذوب آهن بود دو خط دفاع چهار نفر ه دفاعي بود که همه راههاي نفوذ سفيد و سبز پوشان را مسدود مي کرد .

افت بدني ذوبي ها
هر چه دقايق بيشتر بازي سپري مي شد بدنهاي بازيکنان پديده ايده ال بنظر مي رسيد ، بدنهاي بازيکنان تيم ذوب آهن تحليل مي رفت که سرمربي تيم فوتبال ذوب آهن هم در مصاحبه هاي پايان بازي به اين نکته اشاره کرد . براستي ، پس کار بدنسازي خارجي ذوبي ها چيست . وي با چه رزومه اي بکار گرفته شده است ؟ تيمي که بايد در ليگهاي برتر و قهرمانان آسيا با تيمهاي پر مدعا و متمول نبرد کند بايد از همين ابتداي کار بدنهايشان کم بياورد ؟ مگر همين ذوب آهن در رقابتهاي قهرمانان آسيا در سال 2010 ، غولهاي آسيا را از پاي در نياورد و نايب قهرمان آسيا نشد ؟ چرا بدنهايشان افت نمي کرد ؟ ذوب آهن را چه شده است ؟ از گردونه رقابتهاي حذفي که کنار رفت ! تا کنون هم به قهرماني در ليگ برتر دست پيدا نکرده است . ويترين افتخارات اين باشگاه هم با مقامهاي نايب قهرماني تکميل و تکميل تر شده است ، پس هوادران اندک اين تيم تا کي بايد چشم به قهرماني داشته باشند ؟
ريسک به چه قيمت ؟
هر مربي براساس استراتژي هاي خود و نقاط ضعف حريف پازل تاکتيکي اش را تکميل مي کند و هيچ کسي هم نمي تواند بر آن خرده بگيرد . مانند اميد نمازي که بعد از حذف در جام حذفي قبول باخت را به گردن گرفتند و شکست را پذيرا شدند . اينکه محسن مسملان هم مدتي بود مصدوم شد واز ابتدا در ترکيب اوليه قرار نگرفت هم قبول . اما ، چرا سيد محمد حسيني ، هافبک گلزن و طراح ذوبي ها از ابتدا در ترکيب اوليه قرار نگرفت جاي سوال و علامت تعجب دارد . اگر دچار مصدوميت بوده است ادله کادر فني مورد تايد واقع مي شود ، اما ، چنانچه دچار مصدوميت نبوده و در ابتدا روي نيمکت نشسته جاي حرف و سوال دارد . حسيني ، هافبکي است قلدر با قدرت بدني فوق العاده ، حمل توپ بي نظير ، دربيلهاي چشم برانگيز که مي تواند در مواقع حساس گره کور بازي را براحتي باز کند . اينکه چرا در نيمه دوم بکار گرفته شد را آقاي نمازي بايد پاسخ بدهد .
پروسه تلاش و پيروزي آقاي نمازي ، مربي تيم فوتبال ذوب آهن به يا داشته باش ، گسي يا تيمي که خواهان پيروزي وبردن است به ذهني نياز دارند که روي پروسه مسير و تلاش پيروزي تمرکز کنند تا خود پيروزي . همه امکانات و نيروهاي را بايد بسيج کنيد و بخدمت بگيرد تا مسير موفقيت را صرف کنيد . براي تغيير هيچگاه دير نيست فقط کافي است تصميم بگيريد .

ارسال در: جمعه 23 شهريور ساعت 11:30 (1397/6/23)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن