سامانه نيما مشکل جديد فوتبال ايران!
شماره خبر : 148053
پرداخت مطالبات مربيان خارجي در فوتبال يکي از مهم‌ترين چالش‌هاي فوتبال ايران محسوب مي‌شود.

به گزارش "روزنامه نود"، برانکو ايوانکوويچ، کارلوس کي‌روش و وينفرد شفر سه مربي خارجي حاضر در فوتبال ايران هستند که با نتايج  خوب و تغييراتي که در تيم‌هاي ملي و باشگاهي ايجاد کردند، شرايط تازه‌اي را براي فوتبال ايران فراهم آوردند؛ اما ادامه استفاده از دانش آنها با مشکلات جدي روبه رو است.


در حال حاضر نوسانات بازار ارز و افزايش قيمت واحد پول آمريکا در بازار ايران بهاي استخدام اين مربيان را به اعدادي غير قابل باور رسانده است و اين تازه در شرايطي است که هيچ‌کس از اينده خبر ندارد. آينده اي که ممکن است شرايط را بدتر از اين هم بکند.


در شرايط کنوني تلاش فدراسيون فوتبال و باشگاه‌‌هاي استقلال و پرسپوليس براي دريافت ارز دولتي به سرانجام نرسيده و به آنها اعلام شده که بايد براي دريافت ارز دولتي در سامانه نيما ثبت‌نام کرده و در نوبت بمانند. اين در حالي است که احتياجات دلاري فدراسيون و باشگاه‌هاي پرسپوليس و استقلال با توجه به سفرهاي خارجي عاجل است و نمي‌شود آن را با دريافت ارز دولتي براي تاجران و واردات مقايسه کرد. 


در اين شرايط بدهي مربيان خارجي فوتبال ايران در باشگاه‌ها انباشته شده و با توجه به اينکه هيچ خبري از کاهش قيمت دلار نيست،‌ شرايط اقتصادي، فدراسيون فوتبال و دو باشگاه پرسپوليس و استقلال را به خطر انداخته است. بنا بر شنيده‌ها کارلوس کي‌روش سرمربي تيم ملي فوتبال ايران که با فدراسيون به توافق رسيده مبلغي در حدود 700 هزار دلار بابت قرارداد قبلي از فدراسيون طلبکار است و مديران فوتبال راهي براي پرداخت اين پول پيدا نمي‌کنند.


مشکل فدراسيون فوتبال هم انتقال پول به حساب کي‌روش و هم بحث ريال لازم براي تعيين اعتبار اين بدهي بسيار سنگين است. از سوي ديگر برانکو ايوانکوويچ سرمربي پرسپوليس هم با باشگاه خود مشکل مشابهي داردو آنها هم با وجود تلاش بسيار براي دريافت ارز دولتي هنوز موفق به تسويه حساب با مربي کروات خود نشده اند.


مشکل ارزي که تمام اقتصاد ايران را تحت تاثير خود قرار داده، در فوتبال تاثير بيشتري دارد. چراکه در حال حاضر مهم‌ترين چهره‌هاي فوتبال ايران مربياني هستند که براي انتقال دانش خود  نه به ريال که به وجه رايج بين‌المللي پول دريافت مي‌کنند. نکته جالب اينکه  با توجه به تفاوت نرخ ريال و دلار موج خروج بازيکنان از ليگ ايران هم شدت خواهد گرفت و حتي پيشنهادهاي نه چندان مورد توجه گذشته حالا به عنوان اعداد گزاف در ذهن بازيکنان نقش مي‌بندند و حضور شهرزاد مظفر سرمربي تيم ملي فوتسال در کويت را مي‌شود ناشي از همين اتفاق‌ها دانست.


به نظر مي‌رسد مسئولان دولت و به خصوص وزارت ورزش بايد به دنبال راهي براي خروج از بحران کنوني باشند. بي‌ترديد با ادامه روند کنوني شايد شاهد رسيدن فوتبال و برخي ورزش‌هاي ديگر به يک بن‌بست مالي باشيم که مي‌تواند ضربات سنگيني به ورزش و به ويژه فوتبال کشور بزند. فوتبالي که به قول وزير ارتباطات در زمان ديدار تيم‌ملي اش با مراکش بيشترين کاهش استفاده  از اينترنت در کل کشور را شاهد بوديم و نقش زيادي در نشاط اجتماعي دارد فقط با حمايت دولت و مسئولان آن مي‌تواند از اين شرايط خاص خارج شود.

ارسال در: جمعه 23 شهريور ساعت 16:09 (1397/6/23)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن