شکست لهستان؛ تنها راه فرار از گروه مرگ(جدول)
شماره خبر : 148082
تيم ملي واليبال ايران در صورتي که نتواند در گروه D صدرنشين شود، کار سختي در دور بعدي مسابقات قهرماني جهان در پيش خواهد داشت.

به گزارش "روزنامه نود"، نوزدهمين دوره مسابقات واليبال قهرماني مردان جهان با حضور 24 تيم از 18 شهريور در 6 شهر ايتاليا (فيرنتزه، بولونيا، باري، رم، ميلان و تورينو) و 3 شهر بلغارستان (رز، وارنا و صوفيا) آغاز شده است و 8 مهر با معرفي قهرمان پايان مي‌يابد.

 

اين براي نخستين بار است که ميزباني اين مسابقات به دو کشور واگذار مي‌شود؛ اما مرحله سوم و فينال اين رقابت‌ها با حضور شش تيم در تورين ايتاليا برگزار مي‌شود.

 

 

فرمول مسابقات

 

پس از انجام 15 مسابقه در هر گروه که به صورت دوره‌اي برگزار مي‌شود چهار تيم نخست از گروه‌هاي شش تيمي صعود کرده و در گروه‌هاي E تا H (چهار گروه چهار تيمي) قرار مي‌گيرند. به ترتيبي که جزييات آن در جدول زير عنوان شده تيم‌هاي اول هر گروه با تيم‌هاي دوم، سوم و چهارم ساير گروه‌ها به رقابت مي‌پردازند. موضوع مهم در اين مرحله اين است که تمام امتيازات مرحله قبل حفظ و منظور مي‌شود بدين صورت که جدول نهايي در مرحله دوم از مجموع 8 بازي محاسبه شده که براي هر تيم شامل 5 بازي دور اول و سه بازي دور دوم است. پس از انجام شش مسابقه در هر گروه تيم‌هاي اول و دو تيم از بهترين تيم‌هاي رتبه دوم به دور بعد صعود مي‌کنند.

 

 

دور سوم شامل دو گروه سه تيمي است و پس از انجام دو بازي تيم‌هاي اول و دوم هر گروه به صورت ضربدري دو بازي مرحله نيمه‌نهايي را انجام خواهند داد. تيم‌هاي سوم گروه‌هاي مرحله سوم براي کسب مقام پنجم و ششم رقابت مي‌کنند. قهرمان اين رقابت‌ها 8 مهر در تورين ايتاليا مشخص خواهد شد.

 

 

جدول نتايج تا پايان بازي سوم سوم

 

تاکنون تمام تيم‌ها در هر چهار گروه سه بازي انجام داده‌اند و دو بازي ديگر را نيز تا روز پاياني به انجام خواهد رساند. جدول رده‌بندي گروه‌ها به شرح زير است:

 

 

گروه A

 

از مهمترين نتايج اين گروه در سه بازي اول شکست پنج سته بلژيک مقابل اسلووني، شکست آرژانتين مقابل بلژيک و پيروزي اسلووني مقابل تيم آماده ژاپن بود. در اين گروه تيم‌هاي ايتاليا و اسلووني با سه برد در صدر قرار دارند و سه تيم بلژيک، آرژانتين و ژاپن با يک برد براي مقام‌هاي سوم و چهارم در دو روز پاياني خواهند جنگيد. با توجه به يک بازي آسان بلژيک مقابل دومينيکن و مسابقه حساس تيم‌هاي آرژانتين و ژاپن در روز آخر مي‌توان صعود بلژيک را محتمل‌تر دانست. بازي تيم‌هاي ايتاليا و اسلووني نيز در روز آخر مرحله اول صدرنشين را مشخص خواهد نمود.

 

 

بازي‌هاي مهم باقيمانده

 

ژاپن-بلژيک

آرژانتين-اسلووني

ژاپن-آرژانتين

ايتاليا-اسلووني

 

 

گروه B

 

در اين گروه تيم‌هاي برزيل، فرانسه، کانادا، هلند، چين و مصر حضور دارند. بر خلاف پيش‌بيني‌ها تنها تيم کانادا توانست سه بازي نخست خود را با پيروزي پشت سر بگذارد و تيم‌هاي فرانسه، برزيل و هلند هر کدام يک بازي را به حريف باختند. از نتايج قابل توجه اين گروه شکست 3-2 فرانسه مقابل برزيل بود اما بزرگترين شگفتي اين مسابقات پيروزي 3-1 هلند در مقابل برزيل قهرمان المپيک رقم خورد. با توجه با بازي‌هاي باقيمانده‌ي کانادا مقابل برزيل و فرانسه بعيد به نظر مي‌رسد آنتيگا –مربي سابق لهستان مدافع عنوان قهرماني- بتواند جايگاه صدرنشيني را تا روز پاياني حفظ کند. ديگر بازي تعيين‌کننده اين گروه نيز جدال هلند شگفتي‌ساز با فرانسه است.

 

 

بازي‌هاي مهم باقيمانده

 

فرانسه-هلند

برزيل-کانادا

کانادا-فرانسه

 

گروه C

 

در اين گروه سه قدرت تراز اول واليبال جهان آمريکا، روسيه و صربستان به همراه سه تيم استراليا، کامرون و تونس قرار دارند. از نتايج شايان توجه بردهاي پنج سته آمريکا مقابل صربستان و استراليا و پيروزي 3-1 مقابل روسيه بود.

 

به نظر مي‌رسد با توجه به صدرنشيني آمريکا در سه بازي نخست و دو بازي آسان پيش رو مقابل کامرون و تونس اين جايگاه براي اين تيم تا روز پاياني نيز تضمين شده است و استراليا نيز کار چندان دشواري براي رسيدن به دور بعد پيش رو ندارد. بازي صربستان و روسيه نيز در روز آخر تأثير قابل توجهي در رده‌بندي نهايي تيم‌ها خواهد داشت.

 

 

بازي‌هاي مهم باقيمانده

 

صربستان-روسيه

 

گروه D

 

در اين گروه که تيم ملي کشورمان نيز حضور دارد تيم‌هاي لهستان و بلغارستان از مدعيان صعود بوده و سه تيم نه چندان قدرتمند کوبا، فنلاند و پرتوريکو نيز حاضرند. بدون ترديد مهمترين بازي سه روز نخست بازي ايران در مقابل يکي از دوميزبان رقابت‌ها بلغارستان بود که با برد سه امتيازي ايران همراه شد. در سه بازي اول دو تيم لهستان و ايران باسه برد،  9 امتياز مجموع ست‌هاي برده و باخته يکسان و با اختلاف امتيازشماري در رده‌هاي اول و دوم گروه هستند. بازي تأثيرگذار اين گروه براي کسب صدرنشيني بازي ايران مقابل لهستان در روز دوشنبه است و بازي روز پاياني تيم‌هاي لهستان و بلغارستان در رده‌بندي پاياني اين گروه مؤثر خواهد بود.

 

 

بازي‌هاي مهم باقيمانده

 

ايران-لهستان

بلغارستان-لهستان

 

مرحله دوم مسابقات

 

با توجه با در نظر گرفتن تمام امتيازات مرحله اول در جدول رده‌بندي مرحله دوم و همگروهي با تيم‌هاي دوم و سوم و چهارم ديگر گروه‌ها، تمام تيم‌ها از جمله ايران طبيعتاً تمام تلاش خود را براي صدرنشيني در گروه به کار مي‌گيرند. بنابراين حتي از دست دادن يک امتياز مقابل لهستان نيز در سرنوشت ايران در پايان مرحله دوم تأثير بسزايي خواهد داشت.

 

چنانچه فرضاً رده‌بندي تيم‌ها تا روز آخر تغييري نکند تيم ايران در مرحله بعد با آمريکا، برزيل و بلژيک همگروه مي‌شود.

 

 

 

 

 

رويارويي با لهستان، يک فينال زودرس

 

تيم ملي واليبال ايران در شرايطي دوشنبه شب از ساعت 22 به مصاف لهستان مي رود که اهميت اين مسابقه بسيار بالاست. 2 تيم تا به حال از 3 برد 9 امتياز، 9 ست برده و 2 ست باخته دارند. در صورتي که شاگردان کولاکوويچ نتوانند از سد مدافع عنوان قهرماني عبور کنند، در دور بعدي احتمالا با تيم هاي قدرتمندي همگروه مي شوند. از سويي با توجه به محاسبه امتيازات دور نخست در دور دوم، قطعا کسب امتيازات کامل از اين گروه مي تواند گام بلندي براي صعود به 6 تيم برتر هم باشد. در صورتي که ايران برنده  بازي با لهستان باشد، در دور بعدي مي تواند شرايط بهتري را تجربه کند و شانس صعودش بالا خواهد بود. بنابراين رويارويي با قهرمان دوره قبلي يک فينال زودرس براي شاگردان کولاکوويچ به حساب مي آيد.

 

ارسال در: يکشنبه 25 شهريور ساعت 13:53 (1397/6/25)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن