چک ليست عجيب AFC براي فينال ليگ قهرمانان
شماره خبر : 148565
اگرچه هواداران فوتبال از شانس بالاي پرسپوليس براي رسيدن به فينال آسيا خوشحالند، اما ميزباني مسابقه نهايي در ورزشگاه آزادي به دغدغه اي جديد براي مسئولان باشگاه تبديل شده است.

پرسپوليس در بازي رفت نيمه نهايي ليگ قهرمانان آسيا در حالي که از لحاظ بازيکن با کمبود مواجه بود در دوحه دست به کار بزرگي زد و تيم السد قطر را با يک گل شکست داد تا اميد زيادي براي رسيدن به فينال اين رقابت ها داشته باشد.


حالا پرسپوليس 90 دقيقه حساس ديگر در ورزشگاه آزادي پيش رو دارد تا بتواند السد قطر را در حضور ده ها هزار هوادار خود شکست دهد و براي اولين بار راهي فينال ليگ قهرمانان آسيا شود. در چنين شرايطي اما يک دغدغه بزرگ پيش روي مسئولان باشگاه پرسپوليس است. اينکه آنها بايد در صورت صعود به فينال آسيا ايرادهاي سخت افزاري پرتعداد ورزشگاه را برطرف کنند تا بتوانند در بازي برگشت فينال ميزبان تيم صعود کننده شرق آسيا باشند.


مسئولان کنفدراسيون فوتبال آسيا از چند هفته قبل با حضور در تهران بازديد و بررسي گسترده اي از شرايط ورزشگاه آزادي داشتند و ايرادهاي زيادي از اين ورزشگاه گرفتند که براي ميزباني از فينال ليگ قهرمانان آسيا بايد اين ايرادها برطرف شود.


از آنجايي که در بازي فينال ميهمانان ويژه زيادي از اي اف سي به ايران سفر مي کنند، سخت گيري ها نسبت به بازي هاي ديگر بيشتر است و به همين خاطر مسئولان ورزش کشور به تکاپو افتادند تا در صورت صعود پرسپوليس به فينال ايرادهاي آزادي برطرف کنند.


در چنين شرايطي نيکوخصال مدير ورزشگاه آزادي اعلام کرده که براي تعمير و برطرف کردن ايرادهاي اين ورزشگاه به 15 ميليارد بودجه نياز است و اين بودجه نيز بايد از طرف پرسپوليس تامين شود، حالا نگراني بزرگ اينجا است که باشگاه سرخپوش پايتخت در شرايط مالي نامناسب چگونه اين مبلغ را تهيه خواهد کرد.


در اين باره حرف وحديث هاي زيادي مطرح شده و بارها عنوان شده که ايرادهاي ورزشگاه بايد برطرف شود، اما به طور دقيق مشخص نشده که چه ايرادهايي بايد رفع شود که هزينه اش 15 ميليارد تومان است؟ در ادامه به اين موضوعات پرداخته شده است.


با اينکه گفته مي شد اي اف سي به ورزشگاه آزادي حدود 200 مورد ايراد گرفته اما ظاهرا ايرادهاي اصلي 15 تا 18 مورد است که برطرف کردن شان ضروري است و تا آبان ماه که فينال ليگ قهرمانان انجام مي شود اگر پرسپوليس به اين رقابت برسد بايد مرتفع شود.


ورودي ميهمانان ويژه بايد تفکيک شوند


يکي از اصلي ترين موضوعاتي که نمايندگان اي اف سي به آن ايراد گرفتند، وضعيت ورودي و خروجي قسمت هاي ويژه ورزشگاه است. از آنجايي که براي مسابقه فينال ليگ قهرمانان تمام اعضاي هيات رييسه، هيات اجرايي و روساي کنفدراسيون فوتبال آسيا به ايران سفر مي کنند، مسئولان اين سازمان خواهان جدا شدن ورودي و خروجي در ورزشگاه آزادي براي ميهمانان ويژه شده اند. به طوري که هيچ فرد عادي اي در آن قسمت رفت و آمد نداشته باشد. همچنين اي اف سي خواهان آن شده که سرويس هاي بهداشتي آن بخش کاملا مجهز تر شوند و البته سرويس هاي ديگري به صورت اختصاصي براي ميهمانان ويژه در نظر گرفته شود.

 


صندلي هاي جايگاه ويژه کم است


مسئولان اي اف سي خواهان آن شده اند که در روز مسابقه فينال حداقل 50 صندلي ويژه در بهترين جاي ورزشگاه در اختيار ميهمانان ويژه قرار بگيرد. در گذشته ميهمانان ويژه در بخش vip ورزشگاه آزادي استقرار پيدا مي کردند اما مشکل اساسي اينجا است که بخش مذکور گنجايش اين تعداد ميهمان را ندارد و به همين خاطر مسئولان آزادي بايد فکري اساسي تا يکماه آينده براي اين مساله داشته باشند. ضمن اينکه جايگاه VIP آزادي هم بايد تغييرات اساسي داشته باشد.

 

 


فروش بليت با شماره صندلي


يکي از مسائلي که مسئولان اي اف سي را در سال هاي گذشته آزار داده مشخص نبودن تعداد دقيق تماشاگران در ايران به خاطر نداشتن شماره صندلي است. همين موضوع در گذشته باعث مي شد تا هواداران در راهروهاي ورزشگاه بنشينند و آمار دقيقي از هواداران به دست نيايد. از اين رو اي اف سي تاکيد کرده که در مسابقه فينال هيچ تماشاگري حق نشستن در راهروها را ندارد و تماشاگران دقيقا با آمار صندلي سکوها برابري داشته باشند. در همين رابطه بايد پليس اقدامات لازم را براي جلوگيري از اين اتفاق انجام دهد و تماشاگر بيشتر از گنجايش در آزادي حضور پيدا نکند. از طرف ديگر مسئولان اي اف سي خواهان آن هستند که در فينال طبق شماره صندلي در ورزشگاه آزادي بليت فروشي انجام شود تا مسائل امنيتي رعايت شود. اين فشار اي اف سي قطعا هزينه هاي نرم افزاري و حقوقي زيادي خواهد داشت.

 


ميکسدزون بايد مسقف شود


يکي ديگر از موضوعاتي که باعث تعجب نمايندگان اي اف سي در بازديدشان از ورزشگاه آزادي شده بود، مسقف نبودن ميکسدزون ورزشگاه بود. با توجه به اينکه ميکسدزون آزادي در تونل منتهي به رختکن هاي دو تيم قرار دارد و خندق ايجاد شده باعث شده تا تماشاگران به ميکسدزون اشراف داشته باشند، اي اف سي تاکيد کرده که آن بخش کاملا مسقف شود. يکي ديگر از علت‌هاي اصلي چنين دستوري اين است که مسير ورود و خروج تيم‌ها هم از همان راهرو ميکسدزون است.

 

 

پوسيدگي سازه برطرف شود


سازه ورزشگاه آزادي قديمي است؛ اين مساله را بارها شنيده ايم و درباره اش بحث شده است. همين امر سبب شده تا بسياري از بخش هاي آزادي چکه کند .شايد در ايران اين مساله براي ما عادي شده باشد اما براي اف سي مهم است که قسمتي از ورزشگاه دچار پوسيدگي نباشد. مسئولان اي اف سي به خاطر مسائل امنيتي خواهان رفع پوسيدگي ها و بازسازي قسمت هاي نامقاوم سازه ورزشگاه شدند که اين مساله نيز هزينه زيادي مي طلبد.

 


رختکن داوران بازسازي شود


رختکن داوران ورزشگاه آزادي اگرچه کمدها و ميز و صندلي مدرن دارد اما از نظر ظاهري چندان زيبنده نيست. سرويس هاي بهداشتي رختکن ها نيز مجهز به فرنگي و داخلي نيست و به همين خاطر بايد تغييراتي صورت بگيرد. همچنين تغييراتي کوچک در رختکن تيم‌ها لحاظ شود تا شرايط بهتري پيدا کند.


بي آسانسور نمي شود


يکي از ساده ترين امکانات در ورزشگاه ها داشتن آسانسور است. آزادي آسانسور دارد اما مدت ها است که کار نمي کند و همه مسئولان در همه ادوار مجبور بودند از راه پله ها تردد کنند. يکي از الزامات اي اف سي اين است که آسانسور آزادي بايد تعمير شود و راه بيفتد. در صورت لزوم به طور کامل تعويض شود.


اسکوربورد بايد بازي را پخش کند


اگرچه اسکوربورد ورزشگاه آزادي امکانات زيادي دارد اما در ايران استفاده آن فقط چنين است که نتيجه و زمان را حک مي کند. اي اف سي اما خواهان ترميم اسکوربورد شده به طوري که در زمان شروع مسابقه بازي را پخش کند و همه صحنه ها را به تصوير بکشد. به عبارت بهتر اسکوربورد طبق استانداردهاي لازم کار کند.

 

 


کار سخت مديران


با اين تفاسير در صورتي که پرسپوليس به فينال ليگ قهرمانان آسيا صعود کند مسئولان اين باشگاه و البته فدراسيون فوتبال و سازمان تجهيز و توسعه اماکن ورزشي به دردسر عجيبي دچار مي شوند. آنها در اين شرايط روزهاي پراضطرابي را براي رفع ايرادات ورزشگاه آزادي خواهند گذراند تا بتوانند نظر مساعد مسئولان را جلب کنند.

ارسال در: سه شنبه 17 مهر ساعت 19:05 (1397/7/17)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن