تيم فوتبال اميد؛ از آينده‌نگري تا بي‌محلي پس از بازي‌هاي آسيايي/ «سيرک» يا «ريسک»؟!
شماره خبر : 148677
تيم فوتبال اميد ايران شرايط خوبي را سپري نمي‌کند و اين در حالي است که فدراسيون فوتبال در ظاهر براي بازي‌هاي آسيايي آينده‌نگري کرده بود اما در حال حاضر بي‌محلي به اين تيم حرف اول را مي‌زند.

روزي که خيلي‌‌ها در فدراسيون فوتبال به اين فکر افتادند که به جاي تيم زير 23 سال, بازيکنان جوان‌تر را به بازي‌هاي آسيايي 2018 اندونزي اعزام کنند, برخي از مسئولان وزارت ورزش, کميته ملي المپيک و برخي از پيشکسوتان مخالف اين تصميم بودند. در نهايت اما زور-به ظاهر- آينده‌نگران به نتيجه‌گرايان چربيد و تيم اميد با بازيکناني راهي اندونزي شد که تاريخ صدور شناسنامه آنها به بيشتر از بيست و يک سال پيش برنمي‌گشت.

با اين حال موافقان اجراي اين تصميم در بين اهالي فوتبال در آن برهه بيشتر از مخالفانش بود. دليلش هم اين بود که موافقان تصور مي‌کردند تيم زير 21 سال کرانچار مي‌تواند با حضور برنامه‌ريزي شده در اين بازي‌ها به تجربياتش براي مسابقات انتخابي المپيک اضافه کند. اتفاق خوبي که رخ نداد و تيم اميد ايران با ترس رويارويي با کره جنوبي مقابل ميانمار شکست خورد تا تيم دوم گروه شود اما اين هدف عملي نشد و در نهايت ايران به کره جنوبي خورد و نتيجه را 2 بر صفر واگذار کرد و حذف شد! تيمي که هدفش را در اندونزي گم کرد, آبرويي که در آسيا ريخته شد و «اميد»ي که بوي نا اميدي گرفت.

درست است که از ابتدا با اعزام تيم زير 21 سال به اندونزي انتظار مدال از تيم تازه شکل گرفته کرانچار نمي‌رفت اما با بازگشت تيم اميد به کشور و فراموش شدن اين اتفاقات تلخ  انتظار بود پايه‌اي که براي المپيک نهاده شده، تا رسيدن به اين مهم استوار و محکم به قوت خود باقي بماند. پايه‌اي که بعد از گذشت فقط دو ماه چنان متزلزل شده که نگراني زيادي براي تکرار ناکامي اين تيم در ادوار گذشته ايجاد کرده است. اردوي تيم اميد در حالي برپا شده که اين تيم از لحاظ حمايت و امکانات در شرايط نامناسبي قرار دارد و حتي زمين تمريني‌اش اصلاً شرايط ايده‌آلي ندارد و برنامه‌ مشخص و ايده‌آلي هم براي انجام بازي‌هاي تدارکاتي وجود ندارد. حتي درخواست مکتوب مسئولان تيم اميد براي استفاده از امکانات «پِک» با پاسخ منفي فدراسيون فوتبال مواجه شد.

 

درحالي که اينطور تظاهر مي‌شد که در اين دوره عزم‌ها براي المپيکي شدن تيم اميد جزم شده اما شرايط کنوني تيم کرانچار چيز ديگري را نشان مي‌دهد. به نظر مي‌رسد فدراسيون فوتبال  راه آماده‌سازي تيم اميد براي المپيک را گم کرده‌‌ است. براي همين در ابتداي مطلب از مسئولان فدراسيون فوتبال با واژه «به ظاهر آينده‌نگر» ياد کرديم, چون با اين شرايط که تيم به حال خود رها شده نمي‌توان آينده روشني را متصور بود. تيم اميد اگر طبق برنامه, المپيکي نشود, يعني تدبير کوتاه مدت فدراسيون فوتبال از دو سو منجر به شکست براي فوتبال ايران شده است؛ ابتدا فرصت مدال يا هر موفقيت ديگري در بازي‌هاي آسيايي با تيم زير 23 سال از بين رفته و دوم ادامه پيدا کردن ناکامي اين تيم براي حضور در المپيک. تيم اميد و فدراسيون فوتبال پيش از اين يک بار راه و رسالت‌شان را در مسير المپيک 2020 توکيو در بازي‌هاي آسيايي گُم کرده بودند و حالا ديگر اين فرصت براي آنها وجود ندارد که دوباره اشتباهات تلخ گذشته‌شان را تکرار کنند.

تيم فوتبال اميد 44 سال است که رنگ المپيک را به خود نديده, اين غيبت طولاني آنقدر ملال آور است که ديگر فردي از دوستداران فوتبال تاب اضافه شدن 4 سال ديگر به اين حسرت را ندارد. 3 تيم از آسيا مجوز حضور در المپيک 2020 توکيو را کسب خواهند کرد که اين نشان از کار سخت ايران براي موفقيت دارد. درست است که موفقيت تيم ملي بزرگسالان در جام ملت‌هاي آسيا ممکن است نسبت به راهيابي تيم اميد به المپيک براي هواداران در اولويت باشد اما اين دليل خوبي نيست تا فدراسيون‌ نشينان تمرکزشان را از دغدغه‌هاي تيم کرانچار کاملاً بردارند و تمام هم و غم‌شان را معطوف به تيمِ کي‌روش و جام ملت‌هاي آسيا کرده و در واقع به تيم اميد بي‌محلي کنند.

برخورد تند کي‌روش و دوستان و همکارانش با تيم اميد مانند نمکي بود که در اين وضعيت روي زخم مشکلات بي‌حد و اندازه اين تيم پاشيده مي‌شود. استفاده از واژه «سيرک» در برابر خواسته‌هاي مدير تيم فوتبال اميد از سوي دستيار کي‌روش فضاي ملتهبي را در فوتبال ايران و مخصوصاً براي تيم اميد ايجاد کرده است. فضايي که حالا ادامه پيدا کردنش شايد منجر به اين شود که هدف تيم اميد براي حضور المپيک به يک «ريسک» نزديک‌تر باشد. ريسکي که تيم اميد را از بازي‌هاي آسيايي مانده و شايد از المپيک رانده کند.

ارسال در: يکشنبه 22 مهر ساعت 23:12 (1397/7/22)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن