پرسپوليس مقابل السد با اسلحه غافلگيري
شماره خبر : 148697
سرمربي پرسپوليس در روزي که سه بازيکن اصلي تيمش را در اختيار نداشت به سراغ يکي از اصلي‌ترين استراتژي‌ها براي رسيدن به گل کشنده برابر السد رفت.

پرسپوليس بشار رسن، عليرضا بيرانوند و احمد نوراللهي را به دليل حضور در اردوهاي تيم ملي در اختيار ندارد (بشار با ترک اردوي عراق به دليل فوت مادرش به بغداد رفته است) و اين روزها به دنبال اين است تا از يکي از تاريخي‌ترين ديدارهاي تيمش به سلامت عبور کند.


محروميت کمال کاميابي نيا و محمد انصاري و از دست دادن حسين ماهيني در بازي رفت مرحله نيمه نهايي مقابل السد قطر، بيشتر هواداران اين تيم را نااميد کرده بود اما برانکو ايوانکوويچ با چينش جالب توجه خود و در نظر بهترين استراتژي براي مهار ستاره‌هاي فريرا، يک برد ارزشمند در تاريخ اين باشگاه کسب کرد. پيروزي در بازي رفت مرحله نيمه نهايي و در زمين حريف اکنون سرخ‌ها را در يکي از بدترين فصول به اميدواري بزرگي رسانده تا طلسم عدم حضور در فينال ليگ قهرمانان آسيا را بشکند. با اين حال شاگردان برانکو ايوانکوويچ با توجه به غيبت در نقل و انتقالات دو برهه اخير، همچنان در تقابل نفر به نفر و قياس با حريف شرايط سخت‌تري دارند و حتي بازي برگشت مقابل نزديک به هشتاد هزار هوادار خودي و پشتوانه تک گله نيز نمي‌تواند تضمين کننده صعود آنها به فينال باشد. خصوصا اينکه السد هم در بازي برگشت مقابل همين پرسپوليس در مرحله گروهي و هم جدال با استقلال در مرحله يک چهارم نشان داد تيمي کاملا حرفه‌اي و مبتني بر تاکتيک تيمي است که براي تمام دقايق مي‌تواند خطرناک باشد.

 

 


برانکو ايوانکوويچ و شاگردانش با علم به سختي کار پيش رو اکنون تمام تمرکز خود را براي مهار حريف جمع کرده‌اند و راه‌هاي مختلف برتري و دستيابي به نتيجه صعود را دنبال مي‌کنند. برانکو ايوانکوويچ در شرايطي تيمش را براي ديدار برگشت مقابل السد قطر مهيا مي‌کند که بشار رسن بعد از درگذشت مادرش راهي بغداد شده و احمد نوراللهي و عليرضا بيرانوند نيز در اردوي تيم ملي حضور دارند. حضور بازيکنان رده اميد در اردوي المپيک نيز تمرينات او را کاملا خلوت کرده تا از انجام بازي‌هاي درون تيمي و تاکتيکي نيز محروم بماند.


سرمربي کروات سرخپوشان تمرينات تيمش را با 14 بازيکن (بوژيدار رادوشوويچ، سيدجلال حسيني، شجاع خليل زاده، محمد انصاري، سيامک نعمتي، آدام همتي، احسان علوان زاده، کمال کاميابي نيا، علي عليپور، گادوين منشا، محسن ربيع خواه، اميد عاليشاه، شايان مصلح و مهدي شريفي) دنبال کرد. بازيکنان او که بيشتر با بدنسازي و حفظ قواي فيزيکي به دنبال اين هستند تا کمبود نفرات را جبران کنند، بعد از آيتم ابتدايي در سالن بدنسازي با حضور در چمن ريکاوري را با آقا وسط دنبال کردند. بعد از اين آيتم کار اصلي برانکو و تيمش استارت خورد. مشق غافلگيري حريف با سود بردن از ضربات ايستگاهي که پرسپوليس طي اين مدت به بهترين شکل ممکن در بين تيم‌هاي ايراني در آن موفقيت داشته است. سود بردن از ضربات شروع مجدد از ايستگاهي‌هاي نزديک به محوطه جريمه تا کرنر و پرتاب اوت بخش بعدي تمرين امروز پرسپوليس بود که در فضاي يک سوم به انجام رسيد.

 

 


کارهاي ترکيب در ايستگاهي و عليپور
سرمربي کروات سرخپوشان اميد زيادي به گلزني در آزادي و سخت کردن کار السد در ذهن دارد. تيم او که در کرنر‌ها در فصل گذشته با همکاري فرشاد احمدزاده و محسن مسلمان به دنبال انجام حرکات غافلگير کننده بود، اينبار راه‌هاي ديگر را دنبال مي‌کند. در تمرين امروز فرد ضربه زننده کرنر بايد توپ را به بازيکني که به او نزديک مي‌شد رسانده و با جاگيري مجدد بازپس‌گيري توپ را سريعا انجام مي‌داد. در اين بخش عليپور که در کورترين نقطه محوطه جريمه قرار گرفته بود با حرکت انفجاري خود و دور زدن بازيکناني (مدافعان و مهاجمان) که به سمت شش قدم هجوم مي‌بردند، توپ را در اختيار گرفته و با ضربات پا يا سر دروازه را به خطر مي‌انداخت. (نمونه‌اي از اين گل را علي عليپور در فصل گذشته و در جدال مقابل سپيدرود در رشت به ثمر رسانده بود)

 


در ضربات ايستگاهي نيز بيشتر بازيکنان هدف پشت محوطه جريمه که در حالت عادي بايد به دنبال توپ‌هاي ريباند باشند مورد هدف قرار گرفته و اصل غافلگيري با در اختيار دادن توپ به آنها صورت مي‌گرفت.
برانکو ايوانکوويچ که به خوبي از قدرت خط دفاعي السد با حضور پدرو ميگوئل، بوعلام خوخي در مرکز و عبدالکريم حسن و حميد اسماعيل در دو سمت با قدرت فيزيکي و با ميانگين قدي بالاي 180 شانس کم‌تري براي تقابل نفر به نفر خواهد داشت و بر اين اساس چشم به غافلگيري روي يکي از آيتم‌هايي دوخته که تيمش طي اين سال‌ها به خوبي آن را اجرا کرده است.

ارسال در: دوشنبه 23 مهر ساعت 21:32 (1397/7/23)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن