حکايت "3" خوش يمن / تورج عاطف
شماره خبر : 148857
سايت روزنامه نود


در بسياري از فرهنگها عدد هفت را بعنوان نشانه اي از خوش يمني دانسته اند اما اين حکايت در فرهنگ ما با عدد ديگري يعني سه  تعريف مي شود.
بارها شنيده ايم که " تا سه نشه بازي نشه " يا هنگامي که عروس خانمهاي ايراني قرار است  مهمترين "آري " زندگي را بيان کننددر بار سوم و پس از حکايتهاي گل و گلاب مي گويند.
عدد " سه " در فوتبال هم نشانه تاکيد است.
مسابقات فوتبال با قوانيني چون سه داور آغاز شد( اکنون اين قانون تغيير کرده است) و سپس  تعويض ها در طي دوران به سه رسيد ( که اين قانون هم عوض شده است ) و حتي در صورتي که به دلايلي تيمي بازنده مي شود نتيجه بازي سه به صفر مي شود.
اصطلاح هت تريک و فتح سه گانه هم از ديگر نگاه هاي ويژه به عدد سه است و مي دانيم که اولين جام جهاني يعني ژول ريمه پس از قهرماني سه گانه به صاحب جاودانه اش يعني برزيل تقديم شد.
باري  اين بار هم به عدد سه رسيده ايم . تيمهاي ايراني و ژاپني در فينال ليگ قهرمانان آسيا هستند و بازي برگشت و جشن قهرماني در تهران است.
ژاپني ها  دو قهرماني جام باشگاه هاي آسيا و ليگ قهرمانان آسيا   و يک جام در جام آسيا را از تيمهاي استقلال و سپاهان و پرسپوليس برده اند که دو بار  اين نايب قهرماني هاي تلخ در تهران رخ داده است.
در جام در جام آسيا 1992- 1993  پرسپوليسي ها در حالي که در بازي رفت در کشور آفتاب تابان بازي را با تيم نيسان که امروز به نام يوکوهاما مارينوس مشهور است   به تساوي يک به يک رسانده بود در تهران با يک گل مغلوب شد و نتوانست  از  عنوان قهرماني اش در اين جام دفاع کند .
ديدار نهائي جام باشگاه هاي آسيا در فصل 1998- 1999  بين دو تيم استقلال تهران و جوبيليو ايواتا برگزار شد که در شبي تلخ  اين بار هم ژاپني ها  مهمان قهرمان و خوشبخت بودند.
سپاهاني ها در ليگ قهرمانان آسيا  2007  با تيم اوراوارد دايموندز  در فولاد شهر به تساوي رسيدند اما در ژاپن بازي را به آنها باختند تا ژاپني ها يک بار هم در خانه قهرماني را از ما بگيرند.
حال به  فينال  سوم با ژاپني ها رسيديم با تيم کاشيما انتلرز  رسيده ايم . فينالي با دو تيم پر افتخار که براي اولين بار در ليگ قهرمانان آسيا  به فينال رسيده اند.
از ياد نمي بريم که ژاپني ها درخشان ترين تيم آسيائي در جام جهاني 2018 بودند. جي ليگ آنها ستارگان بزرگي چون اينيستا و تورس ...را در خود دارد. سر مايه گزاري ژاپني ها و امکانات و مديريتي که دارند بي مانند است اما همه مي دانيم که در فوتبال همواره اميد و ايمان و عشق فاکتورهائي بسيار مهم هستند که تيم پرسپوليس تا به امروز به خوبي از آنها استفاده کرده است.
برانکو ايوانکوويچ تمرکزش برروي  نيروهاي موجودش  است  و بي انصافي است که به بازيکناني که امروز در فينال ليگ قهرمانان آسيا هستند لقب " دست خالي " بدهيم. فوتبال ما مي تواند با قهرماني در ليگ قهرمانان آسيا با روحيه اي مضاعف به امارات برود تا فتح سه گانه جام ملتهاي آسيائي که امروز داشته است را به عدد 4 برساند.
اميدواريم اين بار با چهارمين فينال در تهران که  تنها يک بار تيم تاج( استقلال ) در سال 1970 توانست با شکست  هاپوئل تل آويو   قهرمان جام باشگاهي آسيا  شود  و سومين فينال تيمهاي ايراني در ليگ قهرمانان آسيا  قهرماني سهم ايران پس از نزديک به سه دهه شود. 
 

ارسال در: پنجشنبه 3 آبان ساعت 15:58 (1397/8/3)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن