کيک را لگد مال نکنيد! /تورج عاطف
شماره خبر : 148970
سالها پيش جملاتي در مورد جشن تولد خواندم که اين روزها بيشتر به يادم مي آيند و آنها چنين بودند ‎"اگر شمع کيک تولدي را فوت نمي کنيد حداقل کيک را لگدمال نکنيد "

پرسپوليس ايران براي  سومين بار به يک فينال آسيائي رسيده است . آنها در دو دفعه گذشته يک بار قهرمان جام در جام آسيا شده و در بار دوم نايب قهرمان شدند.
‎فوتبال ايران  25 سال است که قهرمان آسيا نشده است . اين که قهرماني در آسيا آن هم در رده باشگاهي بايد يک مسئله ملي قلمداد شود يک نظريه است . بسياري معتقدند رقابتهاي باشگاهي ربطي به عرق ملي ندارد و شايد بخاطر همين مسئله است که شاهد بوديم بسياري، شکستهاي باشگاهي ايران در مقابل تيمهاي ديگر را جشن هم گرفته اند !
‎اين  اتفاق از يک بعدي خوب است . در جامعه اي که با پديده دروغ  مشکلي ندارد طرفداري دروغين هيچ ارزشي ندارد .از سوئي ديگر اين که بخواهيم در مباحث کلان به فيناليست شدن پرسپوليس بباليم هم سخت است . اين که تيمي مي تواند با از دست دادن بهترين مهاجم و دو وينگر چپ و راست  ثابتش و انتقال يک دفاع راست ثابت و مصدوميت ديگر مدافع راستش به فينال برسد و از اين بابت نشان دهد که مي توان بدون خرج هاي آنچناني به فينال رسيد با ديد ملي  در روزگار تحريم و مشکلات اقتصادي بنگريم و يک الگو را به باشگاه هاي غرق در سومديريت و بي پولمان نشان دهيم هم براي بسياري که فوتبال را در ابعادي پايين تر مي پسندند بي گمان اهميتي ندارد اما وقتي کاپيتان اسبق يکي از تيمهائي که به فينال آسيا با صرف هزينه هاي کلان تزريق شده از صنعت ملي فولاد کشور  رفته به اين مسئله اشاره اي ندارد و فيناليست شدن تيمشان را با اتفاقي که امسال براي پرسپوليس افتاده يکسان مي داند  شايد ذکر اين نکته هاخالي از لطف نباشد.
‎ اين که ما هم قرار است از طرفداران فوتبال باشگاه اوراواردز پيروي کنيم و از تيمي که در مقابل تيم نماينده کشورمان  بازي مي کند قاطعانه  حمايت کنيم و در اين راه از ابزار هاي تبليغاتي بي شمار چون روزنامه و سايتهاي  هواداري تا پست اينستاگرامي  بازيکن اسبق استقلال که از قضا روزگاري حقوق بگير باشگاه پرسپوليس هم بوده و دچار آلزايمر موقت  سوار بر موج شدن است تا از اين نمد قبائي هم به او برسد به خصوص آن که شايعه اي در شهر است که  شفر در زير فشار تغيير دستيار ايراني است , شکوه اي نداريم که اميد  داريم شايد  از مابقي رفتارهاي ژاپني ها چون نظم و انضباط و پرکاري و وطن پرستي و ادب و نزاکت  ... هم روزي الگو برداري شود.
‎اما اين که ورزشگاه آزادي بنا به فشار کنفدراسيون آسيا نو نوار مي شود و از روشن شدن مشعل سالها خاموش ورزشگاه ناراحتيم براستي بايد شگفت زده بشويم آن هم در حالي که ژاپني ها براي تقويت روحيه تيمي نماينده خودشان به خانواده  هاي  بازيکناني اين تيم اجازه داده اند در وسط زمين مسابقه چادر بزنند و لابد نبايد  بکنند زيرا ما که در همه زمينه هاي اقتصادي و اجتماعي و سياسي و حتي فوتبالي از ژاپني ها برتريم!! اين کارها را قبول نداريم  زيرا با شادماني کردن مخالفيم اگر دليلش را دوست نداشته باشم.
‎چه خوب است که بالاخره پس از سالها به فينال آسيا رسيديم و ورزشگاه ما مجبور شده است بخاطر فشار کنفدراسيون آسيا نو نوار بشود
‎چه خوب است  بخشي از جامعه بعد از اين همه فشار هاي اقتصادي و تهديد ها اندکي شاد باشند
‎چه خوب است تيمي بدون بمب انتقال و با کمک يک مربي کار بلد به فينال رفته است
‎چه خوب است که در آستانه مسابقات جام ملتهاي آسيا  با اين فيناليست شدن نشان داديم علي رغم مشکلات بي شمار باشگاه داري دولتي باز هم نماينده اي در فينال  بالاترين سطح فوتبال باشگاهي آسيا داريم  و نيروهاي داخل کشورمان قابل اعتماد هستند
‎و... اما اگر هيچکدام از اين اتفاقها خوب نيستند و از آنها لذت نمي بريم  چه خوب خواهد بود به جاي آن که کيک تولد را لگد کنيم حداقل در  هنگام فوت کردن شمعهاي روي کيک سکوت کنيم و آن را نگاه نکنيم که بهترين رفتار براي آنهائي است که کمي  منصف هستند . 

ارسال در: جمعه 11 آبان ساعت 00:27 (1397/8/11)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن