مهاجراني: صورت بچه‌هاي ايران را مي‌بوسم
شماره خبر : 149023
صداي حشمت مهاجراني از پشت تلفن به سرعت ما را به زمانه‌ي ديگر مي‌برد. وقتي که او خوشحال از علاقه ي فوتبالدوستان ايراني از جوان‌ترهاي پاي کار سايت و نظرسنجي تشکر مي‌کند.

چندي پيش حشمت مهاجراني، سرمربي سابق تيم ملي ايران با انتخاب کاربران سايت کنفدراسيون فوتبال آسيا به عنوان بهترين مربي تاريخ جام ملت‌هاي آسيا انتخاب شد و افتخار ديگري براي فوتبال ايران کسب کرد.

تيم ملي ايران با هدايت حشمت مهاجراني علاوه بر اينکه توانست قهرماني جام ملت‌هاي آسيا در سال 1976 را به دست آورد دو رکورد را براي اولين بار در تاريخ فوتبال خلق کرد. ايران با مربيگري مهاجراني حضور در مرحله يک چهارم نهايي المپيک مونترال در سال 1976 را تجربه کرد و دو سال بعد براي اولين بار راهي جام جهاني فوتبال شد. اتفاقي که کسب نتيجه تساوي برابر تيم پرقدرت اسکاتلند را در پي داشت.


به همين دليل ارتباطي با وي گرفتيم تا نظرش در خصوص اين انتخاب را جويا شويم. مهاجراني بسيار صميمي و با آغوش باز جواب سوالات مطروحه را داد که انرژي سرشارش در سن 78 سالگي به خوبي روي جوانان اين زمانه را سفيد مي‌کند! در ادامه سرمربي سابق تيم ملي چنان از قهرماني در آسيا و حضور در المپيک مونترال صحبت کرد که گويي به تازگي اين مسابقه انجام شده و حالا مهاجراني برايش توضيح مي‌دهد؛ درست با همان جزييات و حس و حال.


مهاجراني هنوز هم بر روي شاگردانش غيرت داشت. به طوريکه با قدرت اعلام کرد اگر امکانات بيشتري در آن زمان موجود بود امثال علي پروين و حسن روشن در سطح اول فوتبال اروپا بازي مي‌کردند و جز اولين لژيونران تاريخ فوتبال ايران مي‌شدند. گفت و گوي اختصاصي و خواندني "ورزش سه" با مهاجراني را در زير مي‌توانيد بخوانيد:

 

توقعي نداشتم که به عنوان بهترين انتخاب شوم
از جوانان هيچ توقع نداشتم که من را به ياد بياورند. شايد انعکاس نتايج و افتخارات من در تيم ملي توسط رسانه‌هاي جمعي باعث شد که آن‌ها به بنده راي بدهند. تنها نکته‌اي که مي‌توانم بگويم اين است که رسانه‌هاي گروهي نقش بسيار عمده‌اي در انتخاب من ايفا کردند و با نشان دادن نتايج من که نزديک به سه دهه قبل اتفاق افتاده است تاثير بسياري در به دست آمدن اين افتخار ايفا کردند.

 

 

 

با شکست شوروي بزرگترين افتخارم به دست مي‌آمد
من به خوبي جام ملت‌ها يادم مي‌آيد. آن دوره از مسابقات به انتخابي المپيک مونترال نزديک و رفتن به المپيک براي ما بسيار مهم بود. خدا را شکر ما دو عنوان مهم به دست آورديم و علاوه بر اينکه قهرمان جام ملت‌ها شديم به المپيک هم راه يافتيم. اولين مرتبه هم به مرحله حذفي المپيک راه پيدا کرديم و مقابل تيم ملي شوروي که بهترين بازيکنان زمان را داشت علي‌رغم نمايش خوبي که داشتيم با نتيجه 2-1 شکست خورديم. ما اگر شوروي را مي‌برديم به جمع چهار تيم برتر مي‌رسيديم و افتخار بزرگي در تاريخ زندگي ورزشي بنده ثبت مي‌شد.

 

 

 

با تدارکات بيشتر قهرمان آسيا مي‌شويم
 من فکر مي‌کنم جام ملت‌هاي پيش رو از زماني که بنده حضور داشتم بسيار سخت تر خواهد بود. چون در حال حاضر پيشرفت و توسعه فوتبال بسيار بيشتر شده اما آن موقع هم فدراسيون فوتبال با برنامه خود براي پيشرفت آکادمي فوتبال هدف داشت و در آن زمان هم ما حرف اول فوتبال آسيا را مي‌زديم. ولي فکر مي‌کنم کار آساني نيست و به اردو و مسابقات تدارکاتي زيادي احتياج داريم. درست است که در حال حاضر تعداد لژيونرهاي ما از هر زماني بيشتر است اما به هماهنگي نياز دارند و بايد با برگزاري مسابقات مختلف اين مهم صورت گيرد.

 

 

اگر امکانات داشتيم، جاي علي پروين و حسن روشن در سطح اول فوتبال اروپا بود!
ما يک تعداد بازيکن داريم که مي‌توانند در تيم تاريخ ايران عضو باشند. برخي بازيکنان سال‌هاي قديم اکنون جايشان در تيم ملي خالي است همانطور که برخي از بازيکنان حال حاضر توانايي حضور در المپيک مونترال يا جام ملت‌هاي آسيا را داشتند. بازيکنان 1998 مثل علي دايي يا مهدوي کيا حالا هم مي‌توانند بازي کنند. ما در گذشته با پيشرفت رسانه‌هاي گروهي مواجه نبوديم و همين باعث شد بازيکناني مثل حسن روشن، ابراهيم قاسم پور و علي پروين علي‌رغم توانايي و کيفيتي که داشتند به اروپا نروند و جز لژيونران نباشند. رسانه‌هاي جمعي در حال حاضر نقش بسيار مهمي در اشاعه فوتبال ايفا مي‌کنند و همين فاکتور بسيار مهمي محسوب مي‌شود.

ارسال در: دوشنبه 14 آبان ساعت 20:27 (1397/8/14)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن