علي دايي: حالم از پشت صندلي نشستن به هم مي‌خورد!
شماره خبر : 149030
آخر مصاحبه با علي دايي تقريبا همه ما درگير کاريزماي اين ستاره سابق تيم ملي هستيم، حتي اگر در ميدان هاي جنگي با حضور هميشگي او منتقدش بوده باشيم.

بعدازظهر ديروز در پايان ضيافت ناهار دوستانه اي که به مناسبت برد سايپا مقابل استقلال برگزار شده بود ،علي دايي بالاخره پاي دوربين و سئوالات ما نشست.يک هفته بعد از برد در جام حذفي و دو هفته پس از ديدار با پرسپوليس و جنجال هايش. او البته کک اش هم نمي گزد و روحيه اش مثل هميشه ، انگار که هيچ تيري به او کارگر نيست .


گفت وگوي مفصل  روزنامه نود با علي دايي را بخوانيد:

در بازي استقلال آرامش خاصي داشتم


علي دايي در ابتداي صحبت‌هايش در واکنش به اينکه طي اين سال‌ها عملکرد موفقي با تيم‌هاي پرسپوليس، نفت و اکنون سايپا در جام حذفي داشته و استاد اين رقابت محسوب مي‌شود گفت: ما در جام حذفي و فصل گذشته همان بازي اول حذف شديم. خيلي جاها بوده که خوب نبوديم و حذف شديم. من مديون تلاش بازيکنانم هستم. ما در‌ بازي با استقلال آمده بوديم که برنده شويم و مطمئن باشيد اگر 9 نفره هم مي‌شديم برنده مي‌شديم. انگيزه بچه‌هايم خيلي بالا بود. در آن بازي عليرغم 10 نفره شدن، با صحبت‌هايي که داشتيم و خواست بازيکنانم و هر کدام 10 درصد بيشتر دويدند تا جاي خالي نفر اخراجي ما پر شود. نکاتي که گفتيم را در زمين اجرا کردند و ما به هيچ عنوان به استقلال شانس گل نداديم. در صورتي که بايد در شرايط عادي آنها مي‌توانستند فرصت بيشتري داشته باشند و ما برعکس چند شانس خوب داشتيم و ما مي‌توانستيم هم در 90 دقيقه و هم در 120 دقيقه بازي را به نفع خودمان تمام کنيم. من اصلا در آن بازي يک آرامش خاص داشتم. اگر9 نفره هم مي‌شديم مي‌توانستيم به نظرم بازي را ببريم.


اعتراض نمي کنم مگر ...


سرمربي موفق سايپا در جدال با استقلال در خصوص اينکه چرا در‌اين بازي احساس آرامش داشته و در کنار زمين اين موضوع کاملا مشخص بوده گفت: من هميشه در صحنه‌هايي که داور درست بگيرد اعتراض نکردم. متاسفانه بعضي اوقات اتفاقاتي در زمين مي‌افتد که بايد معترض بود. شما در همين بازي استقلال و قبل از گل اول آنها نگاه کنيد بايد داور پشت محوطه جريمه آنها به نفع ما خطا مي‌گرفت ما کاشته مي‌زديم و همان توپ اما در برگشت به گل آنها تبديل شد. ما در آن صحنه اعتراض کرديم و يکي دو صحنه که روي دشتي خطا شد و ما اعتراض داشتيم. ما دنبال اين چيزها نيستيم و دوست داريم داور تصميم درست بگيرد و ما هم بتوانيم کار فني خودمان را بکنيم و اينکه داور روي اعصاب‌مان نرودو بچه‌هاي ما اينقدر فعل خواستن را خوب اجرا کردندکه اگر ببينيد ما بعد از 10 نفره شدن هم گل مساوي را زديم و فرصت‌هاي خوبي داشتيم و در نهايت توانستيم اين بازي سخت را ببريم و به مرحله صعود کنيم.

 


رادو خدايي حرفي نزد


علي دايي که سابقه بازي در پرسپوليس و مربيگري در اين تيم را دارد، درباره اينکه چرا طي اين سال‌ها همواره مقابل هواداران پرسپوليس و اين باشگاه قرار گرفته و تجمع‌هاي چند وقت اخير در فضاي مجازي گفت: ببينيد اين مسائل را  شما مطبوعاتي ها بيشتر به آن دامن مي‌زنيد و يک سري چيزهاي ناحق و اشتباه را که خودم البته روزنامه نمي‌خوانم اما دوستانم به من انتقال داده بودند، متاسفانه يکسري مسائل را مي‌نويسند که صحت ندارد. مثلا گفتند که من با گلر دوم پرسپوليس درگير شدم در حالي که من فقط به او گفتم به رختکن تيمش برود و او هم قبول کرد. خداييش هم حرفي نزد. اما خيلي‌ جاها گفتند که من با ايشان درگير شدم و من حمله کردم. آدم با وجدان چطور مي‌تواند اينطور بنويسد. من نمي‌توانم هضم کنم و يا آن خبرنگار صدا و سيما چطور مي‌تواند آن را بگويد و راحت بخوابد؟ کسي که يک ذره وجدان داشته باشد نمي‌تواند اين شکلي عمل کند و من مطمئنا جايگاه خودم را مي‌دانم و حداقل  يک ذره پيش مردم آبرو داريم و نمي‌خواهيم آن را به راحتي از دست بدهيم.


نمي‌توانم پشت سر يک کار ديگر بکنم و جلو بگويم به به و پرسپوليسي هستم


وي در پاسخ به اين سوال که آيا به عنوان سرمربي بهتر نبود با حفظ جايگاه خود در اين درگيري در ميان بازيکنان حاضر نمي‌شد و شايد اين حضور حتي مي‌توانست با اتفاق تلخي و خبر تاسف‌باري همراه شود، گفت: اصلا و ابدا اين چيز صحت ندارد. من با بازيکنان تيمم رفيق هستم و بعد رابطه بازيکن و سرمربي است. ما بي رگ و ريشه نيستيم که بايستم و نگاه کنم تا به بازيکنم حمله شود. اين امکان ندارد.خيلي‌ها را ديدم که در اين موقعيت  اين سال‌ها چشم خود را بستند و به نديدن زدند و به رختکن رفتند.من اگر پشت بازيکنانم نايستم، بازيکنم هم جلوي استقلال و 10 نفره جان خودش را براي موفقيت من و تيم نمي‌گذارد.مطمئنا همه اينها با هم ارتباط دارد. من با تمام بازيکنان تيمم رابطه صميمانه دارم و بازيکن تيمم حتي شايد با برادرش برخي مشکلات و حرف‌هاي خود را نزند اما براي من اينقدر رفاقت دارم که مي‌گويد. در آن صحنه نمي‌توانستم خودم را به نديدن بزنم.من اهل فيلم بازي کردن نيستم، من يک رو دارم و اصلا نمي‌توانم فيلم بازي کنم.من نمي‌توانم پشت سر يک کار ديگر بکنم و جلو بگويم به به و پرسپوليسي هستم.

 


شما بگوييد الان سياسي کجاست؟


هجمه ديگري که علي دايي را به چالش با هواداران اين تيم انداخته به ماجراي مشکلات مالي او با پرسپوليس مربوط است. دايي در خصوص اينکه هواداران پرسپوليس معتقدند در شرايط مالي کنوني تيم نبايد به قرارداد خود معترض مي‌شد و به دنبال دريافتي‌اش از اين تيم بود، با توجه به اينکه او قرارداد سال سومش را خواهان شده که در صباي قم حاضر بوده، گفت: ما متاسفانه اتفاقاتي که افتاد در اين چند دقيقه نمي‌توانم بگويم، بايد حداقل يک ساعت درباره آن توضيح بدهم. ما هزار بار نامه داديم و گفتيم 100 ميليون براي ماليات داديم و 12 ميليون هم براي شکايت و پرونده شکل گرفته. اين را بدهيد و خداحافظ. اما وقتي انواع بي احترامي‌ها و بي‌حرمتي‌ها مي‌شود مجبوري بايستي و حقت را بگيري.وقتي از حقم مي‌گذرم و نامه‌هايت را بايگاني و دبيرخانه نمي‌گيرد بايد چه کنيد؟ بگوييد کدام يک از مديران قبلي پرسپوليسي بودند و کداميک آثار پرسپوليسي بودن را داشتند و مردم قبول مي‌کنند. موقعي که انتخابات اشتباه در مديران ما مي‌کنيم و هر کسي که ببخشيد از همه جا رانده مي‌شود را به عنوان مدير انتخاب مي‌کنيم مطمئنا چنين مشکلاتي پيش مي‌آيد.ما دنبال چيزي نبوديم اينقدر بي احترامي  و بي‌حرمتي کردند و حتي شکايت کردند و بايد حقانيتم را نشان مي‌دادم. وقتي من سکوت مي‌کنم و کسي جواب نمي‌دهد و نامه‌هايت در بايگاني گرفته نمي‌شود، بايد حقانيت خودم را نشان دهم. همه بايد تابع قانون باشيم.موقعي که من سه سال قرارداد دارم و يک نفر وسط تمرين من مي‌آيد و گروه ديگر را به تمرين مي‌آورد. شما بگوييد الان سياسي کجاست؟ اگر از روي فکر و شايستگي بيايند مديرعامل را انتخاب کنند چنين اتفاقاتي نخواهد افتاد.


بخش اعظم پولم را بخشيدم


سرمربي و بازيکن سابق پرسپوليس در واکنش به اينکه چرا او نيز همانند خيلي‌ها در موج هواداري با اعلام اينکه اين طلب خود را خواهد بخشيد تا به محبوبيش در بين آنها اضافه کند، اينطور پاسخ داد: من همين الان هم بخش اعظم طلبم را بخشيدم. هر کسي بود اين کار را نمي‌کرد. هوادار مگر از شرايط من خبر دارد؟ با اين حال من بخش عمده طلبم را بخشيدم. در حرف نيست و خيلي‌ها يک قران آن را هم نمي‌بخشند. من اما بخش اعظم پولم را بخشيدم.

 


مهاجم  بودم و حالا مدافع شدم


علي دايي درباره اينکه چرا در بحث‌هاي مربوط به او طي چند وقت اخير حواشي‌اش شکل گرفته که به دنبال قرار دادن او برابر مردم و هواداران هستند گفت: من نمي‌دانم. من اين حرف‌ها را کار ندارم و نه آدم سياسي هستم و نه از آن سر در مي‌آورم. حتما به ضرر بعضي‌هاست که من نباشم. حتما يک نفر هست که دوست ندارد امثال علي دايي باشند. اما مطمئن باشيد من اول اينطور بار نيامدم. من با يک اعتقادات ديگر بزرگ شدم و زندگي کردم و زندگي مي کنم. مطمئن باشيد علي دايي که در اردبيل بود با علي دايي الان فرقي نکرده و با همان اعتقادات زندگي مي‌کند. شايد قيافه‌اش عوض شده يا تيپش و يا باتجربه‌تر شده اما اعتقاداتش عوض نشده و من همانطور که بودم هستم و هر چند سال که خدا به ما عمر بدهد همان را همينطور زندگي مي کنم. شايد بعضي‌ها از من خوش‌شان نيايد و دوست نداشته باشند که ما باشيم اما مطمئن باشيد که هيچ کدام اين‌ها زماني که من بازي هم مي‌کردم از اين اتفاقات زياد افتاد و الان هم که مربيگري مي کنم اين اتفاقات هست. شايد اگر فقط فوتبال را انتخاب مي کردم و وارد مسائل اجتماعي نمي‌شدم شايد خيلي راحت تر بودم و شايد اين چيزها خيلي ها را ناراحت مي کند و در مسائل اجتماعي مردم به ما اعتماد مي کنند و مردم ما را امين خود مي دانند و شايد اين چيزها خيلي‌ها را ناراحت کرده وگرنه ما کاري به چيزي نداريم و فقط دوست داريم خدمت کنيم و مطمئنا اگر کسي با ما کاري نداشته باشد ما کاري نداريم.


وي ادامه داد: شما نگاه کنيد در اين چند ساله علي دايي هيچ وقت شروع کننده مساله‌اي نبوده است. هي اقدام کردند و حرف زدند و مساله درست کردند تا مجبور شدم پاسخ دهم. من هميشه به خاطر اينکه جواب بدهم وارد اين مسائل شدم و مطمئنا در دوران بازيگري مهاجم بودن و الان در دوراني که مربيگري مي‌کنم تبديل به يک مدافع شدم.


آقاي  کاشاني هم ايده جديد ندارد


علي دايي در واکنش به اينکه چرا عليرغم اينکه خيلي‌ها اعتقاد دارد او بايد صاحب کرسي در کنفدراسيون آسيا يا حداقل در فوتبال ايران باشد، چرا هيچگاه مربيگري را رعايت نکرده تا به دنبال مديريت باشد اينطور پاسخ داد: من نگفتم که کار بلد نيستند. گفتم کساني که فوتبال نبودند و نمي‌دانستند. شما اگر نگاه کنيد در اکثر دنيا مديران عمدتا فوتبالي نيستند اما کساني که مشاوره مي‌دهند همه فوتباليست هاي بزرگي بودند. شما نگاه کنيد در استقلال و پرسپوليس کداميک از اسطوره‌ها و فوتباليست هاي قديمي يا ملي پوشان اين تيم مشاور هستند و به مديران کمک مي‌کنند؟


سرمربي سايپا در ادامه صحبت‌هايش در اشاره به اينکه تنها در باشگاه پرسپوليس و جعفر کاشاني سمت دارد گفت: آقاي کاشاني هم نيروي جوان نيست. ايده جديد مطمئنا ندارند. ايشان براي من کاملا قابل احترام هستند اما اکنون دنيا به سمت نيروي جوان و ايده‌هاي جديد مي‌رود. شما بگوييد آقاي کاشاني در پرسپوليس چه مسووليت اجرايي دارد. در تمام دنيا و رئال مادريد و بارسلونا و ... هيچ مديرعاملي نيست که خودش قبلا فوتباليست بوده باشد اما در رده‌هاي پايين‌تر همه فوتبالي هستند. چقدر الان آدم هاي فوتبالي بزرگ در رئال کار مي کنند. در مديريت گذشته فوتبال ما کدام مشاوري حضور داشته؟ الان مشاوران مديران استقلال و پرسپوليس که حقوق مي‌گيرند را اسامي‌شان را مشخص کنيد. کدام شان فوتبالي بودند و کدام هستند که حقوق مي‌گيرند. هر کس رفيق و فاميل خودش را مي‌آورد و يک اسم مشاور هم کنار نام آنها مي‌گذارند و حقوق رد مي‌کنند. بعضي ها فک و فاميل دور را هم مي‌آورند بعنوان مشاور و متاسفانه اين پرسپوليس است که بايد پول و حقوق آنها را بدهد.

 


کي گفته پرسپوليس پول ندارد؟ آنها پولدارترين  اند


وي ادامه داد: پرسپوليس چرا پول ندارد؟ چرا اينطور مي‌گوييد؟ به نظرم پرسپوليس از همه تيم‌ها پولدارتر است. تيمي که پول ندارد مثل استقلال 50-60 ميليارد قرارداد مي‌بندد؟ فقط همين اپراتورها و اسپانسرها حمايت مي‌کنند چقدر در سال پول مي‌دهند؟ ما پس بايد چه بگوييم که تيم را با 12ميليارد مي‌بنديم و همه انتظار شق القمر دارند. من اصلا اين حرف‌تان را قبول ندارم که پرسپوليس مشکل مالي دارد و بايد داشته باشد. خيل عظيم مردم و هوادار که همه جوره کمک مي کنند. بايد مديري باشد که سرمايه ها را درست جذب کند و درست استفاده کند. عدم مديريت ها باعث شده تا يک بدهي سنگين به جا بگذارند. تيمي که پول ندارد قبل از بازي در ليگ قهرمانان آسيا در دبي اردو مي گذارد و بعد به ژاپن مي رود و من شنيدم بعد از آن هم اردوي خود را در ژاپن مي گذارد و به ايران برمي‌گردد؟ چطور مي گوييد اين تيم پول ندارد پس عذر مي‌خواهم هزينه‌هاي اين سفر در دو کشور که جزو گرانترين جهان هستند (توکيو – دبي) چطور تامين شده است؟ اصلا شما نگاه کنيد و بگوييد چطور پول ندارند؟ شما با يک آدم بي سواد حرف ميزنيد؟ مطمئنا همه جاي دنيا را ديديم. چطور ما قبلا مربي تيم ملي بوديم و يک بازي تدارکاتي مي‌خواستيم به ما نمي‌دادند، آن موقع پولدار بوديم و همه عليه ما بودند اما الان پرسپوليس بي پول شده؟ پرسپوليس الان مي‌تواند با 12 ميليارد تيم ببندد؟ اين حرف ها چيست که مي‌گوييد؟ پرسپوليس همين که مردم را دارد پولدارترين تيم ايران است، استقلال پولدارترين تيم مملکت است. خود تراکتور و سپاهان جزو پولدارهاي اين مملکت هستند اما مديري باشد که 10 سال بتواند مديريت کند و بتواند برنامه بلندمدت و کوتاه مدت خود را اجرا کند و از اين پتانسيل استفاده کند، مطمئن باشيد که پرسپوليس مي تواند ثروتمندترين تيم قاره باشد. چطور مي‌شود گفت تيمي که 40 ميليون هوادار دارد بي سرمايه باشد؟ پس من اشتباهي دارم که اين تيم بي پول مانده، تيمي با اين همه تماشاگر و طرفدار مگر مي‌تواند بي پول باشد؟


مي خواهم به زندگي ام برسم


علي دايي با اشاره به مشکلات مديريتي و ساختاري در فوتبال ايران گفت: مطمئنا ما در خيلي از بخش‌ها از نظر مديريتي مشکل داريم.وي در رابطه با اينکه چرا با توجه به انتقاداتي که از نحوه مديريتي فوتبال ايران دارد خودش پا به اين عرصه نمي‌گذارد، گفت: من اينکاره نيستم! من اينکاره نيستم و نمي‌توانم پشت ميز بنشينم. نمي‌توانم و حالم بهم مي‌خورد. من در شرکتم هم يکبار پشت ميز ننشستم. من نمي‌توانم و از من ساخته نيست. من در زندگيم همين الان که مربي هستم خيلي از وقتم گرفته مي‌شود. من زندگي‌ام فقط فوتبال نيست و بايد به زندگي‌ام هم برسم. به خانواده ام بايد برسم و به زندگي خودم هم بايد برسم.


حمايت ؟ خرابم نکنند راضي ام!


علي دايي درباره اينکه در عربستان سعودي، مديران اين کشور در حال شکل دادن شخصيت سامي الجابر هستند تا او را بر مسندهاي مهم ورزشي و سياسي بنشانند و مطمئنا وجهه او با توجه به حضور در فوتبال اروپا و دستيابي به افتخارات بزرگتر، بهتر از اين است که بخواهد سرمربيگري در فوتبال را تنها تجربه کند، گفت: کشوري مثل عربستان قدر سرمايه‌اش را مي‌داند اما در کشور ما به غير از اينکه براي ما مشکل ايجاد کنند چه کسي جز مردم و آن بالايي پشت من بوده است؟ شما يک حمايت از يک نفر ببين. فرق مي‌کند و آنجا يک آدم هايي هستند که فقط فکر مردم و مملکت خود هستند و دوست دارند از سرمايه هاي خود به خوبي استفاده کنند اما اينجا من چنين چيزي را هرگز نديدم. هر جا بودم دنبال اين بودند که يک مدلي ما را خراب کنند. کدام حمايت؟ نه من اصلا دنبال اين چيزها نيستم و اگر دنبال اين ها بودم دور قبل پيشنهاد وزير ورزش شدن را رد کردم. دنبال اين چيزها نيستم و من اهل سياست نيستم. مدير بايد يک جوري سياسي شود و يا اينوري يا اونوري اما من آدم سياسي نيستم و به همين خاطر هيچ وقت دنبال مديريت نخواهم رفت.

ارسال در: سه شنبه 15 آبان ساعت 11:03 (1397/8/15)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن