سندي که جنجال هاي فوتبال را تمام مي کند(عکس)
شماره خبر : 149123
انتشار‌ سندي از يک پژوهش که توسط مرکز پژوهش‌هاي مجلس در سال 1389 منتشر شده، مشخص مي‌شود فدراسيون فوتبال ايران تحت قوانين فيفا و يک نهاد غير دولتي است.

در هفته‌هاي  با بالا گرفتن بحث تصويب قانون منع بکارگيري بازنشستگان در مجلس شوراي اسلامي، موضوع بازنشستگي مديران بازنشسته فوتبال ايران نيز به همان اندازه داغ شده است.


تاثير فوري اين قانون خلع بسياري از مقامات از جمله شهرداران شهرهاي مطرح ايران و مديراني در وزارتخانه‌ها مثل نفت و جدايي آنها از مصدرهايي است که در آن به کار مشغولند،همچنين در ورزش نيز برخي از مديران فدراسيون ‌ها با قانون بازنشستگي بايد صندلي خود را ترک کنند.


اما در‌ حاليکه که وزارت ورزش علاقه به انجام بي قيد و شرط اين قانون دارد، فدراسيون فوتبال ايران زير بار قانون بازنشستگي نمي‌رود. اساس مخالفت فدراسيون بر مستقل بودن اين فدراسيون از تصميمات دولتي است، همانطور که در بند اول اساسنامه  فعلي آمده فدراسيون فوتبال ايران يک نهاد غير دولتي است و استقلال آن بايد مورد توجه قرار بگيرد. در شرايطي که برخي از موافقان تغييرات فدراسيون به عدم تصويب اساسنامه در هيات دولت و مجلس استناد مي کنند، سندي از مرکز پژوهش‌هاي مجلس منتشر شده که در آن قيد شده فدراسيون فوتبال ايران از قانون عمومي فدراسيون‌هاي آماتوري مستثني است و اساسنامه مستقل خود را دارد که در سال 1386 به تصويب هيات وزيران  نيز رسيده است و آيين‌هاي مختلفي نيز از آن پيروي مي‌کنند. (اگرچه حتي در صورت عدم تصويب اساسنامه فدراسيون در دولت در سال 86 هم اين اساسنامه با توجه به تصويب آن در فيفا مورد استناد بود، اما با انتشار اين سند اين بحث قديمي که دولت اساسنامه کميته انتقالي به رياست صفايي فراهاني را نپذيرفته است از مشروعيت خارج مي‌شود.)

 


البته وزارت ورزش نيز شخصا علاقه‌اي به دخالت در موضوع رياست فدراسيون و تغييرات در آن را ندارد اما با توجه به رژيم يکساني که بر تمام فدراسيون ها حاکم است قصد دارد اگر فدراسيون هايي ديگري نيز شامل اين موضوع مي‌شوند، از آن تبعيت کنند و اين بيم وجود دارد که در صورت تفاوت قائل شدن در خصوص فدراسيون فوتبال نسبت به ديگر فدراسيون‌ها از اختيارات قانوني و جهاني خود استفاده کنند. البته ساير فدراسيون‌هاي جهاني برخلاف و به اندازه فيفا صاحب قدرت  و توجه نيستند و البته قاطعيت فيفا را ندارند، همچنانکه جياني اينفانتينو، رييس فيفا در سفر اخير خود به تهران تذکرات لازم را درباره اتفاقات احتمالي پيش‌رو را داده است.


 نمونه تاريخي اين اتفاق در سال 2018 در کويت رخ داده که تغييرات در‌ فدراسيون اين کشور از سوي شيخ احمد الصباح که عضو فيفا هم بود باعث تعليق فوري اين فدراسيون و حذف اين تيم از مسابقات انتخابي آسيا شد.در حال حاضر نيز فوتبال ايران نه به خاطر شخص تاج که به خاطر الزامي که از سوي فيفا از اعضا 214 گانه درخواست شده است انتظار دارد موضوع بازنشستگي و الزام کردن فدراسيون فوتبال به آن از دستور کار‌ وزارت ورزش خارج شود. چنانچه در جلسه تاج و مسوولان فدراسيون با علي لاريجاني، رييس مجلس نيز اين موضوع به وي اعلام شده است.

 


با اين وصف ديکته تغييرات در فدراسيون فوتبال يک ماجراجويي بزرگ است که اگر کسي علاقه به آن را داشته باشد بايد تبعات آن را نيز بپذيرد.

ارسال در: دوشنبه 21 آبان ساعت 18:26 (1397/8/21)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن