شنبه سرنوشت ساز در انتظار فوتبال ايران
شماره خبر : 149214
ظهر فردا هيئت رييسه فدراسيون فوتبال جلسه‌اي فوق‌العاده تشکيل مي‌دهند و در خصوص قانون بازنشستگي تصميمات مهمي را اتخاذ مي‌کنند.

 روزي که هيئت رييسه فدراسيون فوتبال جلسه‌اي فوق‌العاده تشکيل مي‌دهند و در خصوص اجراي قانون منع به کارگيري بازنشستگان تصميم گيري خواهند کرد. مهدي تاج، علي کفاشيان، ليلا صوفي‌زاده، کاظم طالقاني، محمود شيعي، محمود اسلاميان، فريدون اصفهانيان، محمدرضا ساکت، هدايت ممبيني و حيدر بهاروند  10 عضو هيئت رييسه فدراسيون فوتبال هستند که از ميان به جز ممبيني و صوفي‌زاده باقي افراد بازنشسته هستند و بايد مسند قدرت را ترک کنند.

 

روز گذشته با اعلام صالحي اميري، مهدي تاج با اتکا به ماده 60 قانون مديريت کشور مي‌تواند به کار خود در فدراسيون فوتبال ادامه دهد اما همه معاونين او از کار برکنار شده و به گونه‌اي ساختار فدراسيون فوتبال با ريزش عجيبي مواجه شده و به قول معروف تاج ارکان اصلي خود را از دست مي‌دهد. به همين دليل است که رييس فدراسيون از پذيرش اين ماده سر باز کرده و به دنبال تصميم هيئت رييسه‌اش است. با اين حال جلسه فردا تنها دو خروجي دارد که هر کدام سرنوشت فوتبال ايران را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

 

 

*خروجي اول: تاج تنهاي تنها بر مسند قدرت
همانطور که گفته شد در صورت توافق هيئت رييسه مبني بر پذيرش ماده 60توسط مهدي تاج، باقي افراد بالاجبار از سمت خود استعفا داده و اداره فدراسيون را مشکل مي‌کنند. با رفتن علي کفاشيان رييس فدراسيون نايب رييس اول خود را از دست داده و اين سمت پس از برگزاري مجمع اصلي به فرد ديگري واگذار مي‌شود. اسلاميان هم که جز بازنشستگان دولتي است از سمت مشاوري تاج استعفا داده و ديگر نمي‌تواند کمکي در تامين منابع مالي و رفع مشکلات متعدد فدراسيون کند. فريدون اصفهانيان ديگر فردي خواهد بود که علاوه بر جدايي از هيئت رييسه از رياست کميته داوران کنار مي‌رود و به احتمال فراوان ثبات به وجود آمده در اين کميته به خطر مي‌افتد. ديگر نهاد زير مجموعه فدراسيون که با تغيير مديريت رو به رو مي‌شود سازمان ليگ است. حيدر بهاروند طبق ليست موجود جز بازنشستگان است و بايد جاي خود را به فرد ديگري بدهد.

در اين ميان رييس فدراسيون از رفتن يک فرد ضرر زيادي مي‌بيند و به نوعي دست راست خود را از دست خواهد داد. محمدرضا ساکت دبيرکل فدراسيون فوتبال و رييس کميته تيم‌هاي ملي با توجه به اين قانون از کار برکنار شده و بازوي اصلي اجرايي فدراسيون فعلي از بدنه جدا خواهد شد. اتفاقي که به طور کامل فدراسيون فوتبال را خالي کرده و راه را براي ديگر مديران جوان باز و از طرفي دست مهدي تاج را خالي‌تر از هر زماني مي‌کند.

 

 

*خروجي دوم: همه با هم مي‌روند
اما احتمال دوم از همه جهات خطرناک‌تر و پر از ريسک خواهد بود. مهدي تاج که از حساسيت فيفا و‌ اي اف سي در اين موضوع خبر دارد به احتمال فراوان همراه با ديگر ياران خود از رياست فدراسيون فوتبال استعفا داده و حساسيت اين دو نهاد ارشد فوتبال را بيش از پيش مي‌کند. در آن صورت اداره فدراسيون طبق قانون بايد به يکي‌ افراد نايب رييس (ليلا صوفي‌زاده) واگذار و تا برگزاري مجمع فوق‌العاده براي انتخاب رييس، فدراسيون با سرپرست اداره شود. اتفاقي که در صورت استعفاي کليه اعضاي هيئت رييسه غير قابل اجرا است و وضعيت فوتبال ايران را در برزخي کامل قرار مي‌دهد. در اين صورت اداره فدراسيون به وزارت ورزش واگذار شده و با تعيين سرپرست اداره امور جاري پيش مي‌رود.

اما نکته مهم در اين ميان توجه به حساسيت فيفا است. در صورتي که احتمال گفته شده به واقعيت بپيوندند مسئولان فيفا با دقت بر اتفاقات افتاده زوم مي‌کنند و به دنبال جوابي بر اين سوال هستند که چرا همه افراد با يکديگر حاضر به استعفا شده‌اند. مسيري که فوتبال ايران را به تعليق نزديک مي‌کند و آينده تيم‌هاي مختلف ملي را تحت‌الشعاع خود قرار مي‌دهد.

 

مي‌توان گفت که فوتبال ايران در انتظار حساس‌ترين و سرنوشت‌ساز ترين شنبه تاريخ خود است. مهدي تاج و تيم مديريتي‌اش به دنبال استفاده از اهرم فشاري مثل فيفا و اي اف سي هستند تا با قدرت کار خود را دنبال کنند. از طرفي ديگر مجلس شوراي اسلامي و وزارت ورزش به دنبال اجراي قانون مصوب هستند و ملايمتي از خود بروز نمي‌دهند و به همين دليل دو راهي سختي پيش روي فوتبال ايران قرار گرفته است.

تنها موضوعي که در اين ميان براي اهالي فوتبال مهم خواهد بود، عدم تعليق فدراسيون است.

ارسال در: جمعه 25 آبان ساعت 23:40 (1397/8/25)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن