روزهاي افسردگي سرمربي سابق تراکتور
شماره خبر : 149565
جان توشاک در مصاحبه‌ي اختصاصي با ديلي‌ميل از برنامه‌هايش براي سرمربي‌گري در ليورپول مي‌گويد و از اين صحبت مي‌کند که موفق نشدن در رسيدن به اين آرزو برايش بسيار تلخ بوده است.

 جان توشاک مهاجم سابق قرمزهاي آنفيلد در دهه‌ي هفتاد ميلادي به همراه کوين کيگان زوج خط حمله‌ي مرگبار ليورپول را تشکيل مي‌داند. اين اسطوره‌ي ليورپول بعد از خداحافظي با فوتبال به عنوان سرمربي به سوانسي مي‌پيوندد ولي به گفته‌ي او هميشه نيم‌نگاهي به بازگشت به ليورپول به عنوان مربي داشته است. اما درحاليکه انتظار مي‌رفته باب پيزلي سرمربي وقت ليورپول، آنفيلد را ترک کند اين اتفاق نمي‌افتد تا توشاک از فرصتي که انتظارش را داشته محروم بماند. توشاک به ديلي ميل مي‌گويد:" فکر مي‌کردم سرمربي‌گري ليورپول مال من است و وقتي موفق نشدم به اين آرزويم برسم برايم خيلي تلخ بود".

 

توشاک به ديلي ميل مي‌گويد:" من سرمربي رئال مادريد شدم، خيلي هم عالي. ده سال هم در باسک سرمربي‌گري کردم. خيلي هم عالي. ولي ليورپول؟ سالهاي حضور در ليورپول بهترين سالهاي زندگي من بودند".

 

توشاک در 41 سالي که از ترک آنفيلد توسط او مي‌گذرد در سيزده کشور به مربي‌گري پرداخته و هدايت 11 باشگاه و 2 تيم ملي را در کارنامه دارد. 11 باشگاهي که تراکتورسازي تبريز يکي از آنها بوده است.

 

 

بيل شنکلي بزرگ، استاد و الگوي توشاک که او را به عنوان بازيکن از کارديف به ليورپول آورده بود در پايان دوران فوتبالي توشاک به او مي‌گويد که اگر به عنوان مربي در سوانسي موفق شود، ليورپول او را به عنوان سرمربي جديدش جذب خواهد کرد. توشاک مي‌گويد در زمستان 1981 از باشگاه ليورپول با او تماس مي‌گيرند و دعوتش مي‌کنند تا براي مذاکره درباره‌ي مربي‌گري قرمزها به شهر ليورپول برود چه آنکه در آن روزها به نظر مي‌رسيده باب پيزلي سرمربي ليورپول در آستانه‌ي جدايي از آنفيلد قرار دارد و قرمزها به دنبال يک مربي جديد مي‌گردند.

 

 

به گفته‌ي توشاک دو طرف به توافق مي‌رسند ولي پيزلي از ليورپول نمي‌رود و در نهايت اعلام مي‌شود که پيزلي قصد دارد يک سال ديگر سکان هدايت قرمزهاي آنفيلد را در دست داشته باشد. توشاک وقتي از نشستن روي صندلي سرمربي‌گري ليورپول نااميد مي‌شود به هم مي‌ريزد. او مي‌گويد ناکامي در آن سال چنان طعم تلخي برايم داشت که روي کارم در سوانسي هم تاثير گذاشت. سوانسي البته همزمان با اين ناکامي توشاک با مشکل مالي مواجه مي‌شود و در نهايت کار به جايي مي‌رسد که توشاک و سوانسي به همکاري دوجانبه پايان مي‌دهند. توشاک از آن زمان تا کنون ديگر هرگز مربي‌گري يک باشگاه انگليسي را به عهده نداشته است.

 

 

توشاک در سالهاي بعد دو بار سکان هدايت رئال مادريد را به دست مي‌گيرد و از اين گذشته با رئال سوسيداد در ليگ اسپانيا مي‌درخشد و وضعيت دو قطبي فوتبال اين کشور را به هم مي‌ريزد. خيلي شبيه به کاري که ديه‌گو سيمئونه اين روزها با اتلتيکو مادريد مي‌کند. اما توشاک در مصاحبه با ديلي‌ميل مي‌گويد هر چه از فوتبال و از مربي‌گري آموخته را مديون مکتب ليورپول است. توشاک مي‌گويد:" من همه چيزم را مديون بيل شنکلي هستم. نسخه‌ي او براي فوتبال بازي کردن، سادگي و پييچيده نکردن بازي بود. اصل و اساس همه‌ي دانش من از فوتبال و مربي‌گري به دوران بازي کردنم در ليورپول در فاصله‌ي سالهاي 1970 تا 1978 برمي‌گرد".

 

کشف و ميدان دادن به بازيکنان جوان يکي ديگر از خصوصياتي است که توشاک از بيل شنکلي بزرگ آموخته. توشاک کسي است که در رئال مادريد براي اولين بار به ژابي آلونسو فرصت مي‌دهد تا خودش را نشان دهد. توشاک، ژابي آلونسو را که به عنوان بازيکن قرضي به آيبار واگذار شده به مادريد برمي‌گرداند و به او فرصت مي‌دهد تا به ستاره‌ي بزرگ سالهاي بعد تبديل شود.

 

 

ليورپول در دهه‌ي 90 ميلادي دوباره به سراغ توشاک مي‌آيد. برنامه‌ي مد نظر روساي ليورپول در آن زمان اين است که جان توشاک به همراه روي ايوانز به صورت مشترک سرمر‌بي‌گري قرمزهاي آنفيلد را به عهده بگيرند. توشاک مي‌گويد:" من در فرودگاه هيتروي لندن با پيتر رابينسون و روي ايوانز ملاقات کردم. کاملاً مشخص بود که پيتر به خاطر اتفاقي که سالها پيش برايم افتاده بود ناراحت بود و من اين را در رفتارش مي‌ديدم. ولي هر چه فکر کردم نتوانستم با مفهوم دو مربي در يک تيم کنار بيايم و در نهايت گفتم يک تيم فقط بايد يک مربي داشته باشد و با دو مربي در يک تيم نمي‌شود کار کرد".

 

 

توشاک در اين مصاحبه مي‌گويد پنج سال اخير که در دو کشور آذربايجان و ايران گذرانده يکي از سخت‌ترين سالهاي دوران مربي‌گري‌اش بوده. توشاک در سال 2013 به جمهوري آذربايجان رفته و هدايت تيم خزر لنکران را به عهده مي‌گيرد و در نهايت راهي تراکتورسازي ايران مي‌شود. دوران سرمربي‌گري توشاک در ايران هم چندان نمي‌پايد و او سرانجام با جدايي از اين باشگاه ايراني راهي انگلستان مي‌شود.

ارسال در: جمعه 9 آذر ساعت 11:00 (1397/9/9)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن