آقاي قلعه نويي ، چرا نپرسم ؟ ! / سعيد واعظ-
شماره خبر : 149586
در بزم رفيقان و همکاران شنيدم که چه کردي ...

امير قلعه نويي ، سرمربي پر افتخار فوتبال ايران ، بعد از پشت سر گذاشتن تيم پديده ، در ايستگاه چهاردهم مسابقات ليگ برتر ، در کنفرانس مطبوعاتي پايان مسابقه  از طرح سوال  نگارنده ،که ، چرا ، تيم متبوعتان  ، با تيکي تاکا ، و پاسهاي تکضرب به دروازه رقبا نزديک نمي شود وشمار گلهاي خود را افزايش نمي دهد .ناراحت شد ، برافروخت و قيافه حق جانبدارنه گرفت و گفت ؛ چرا اينطور سوال مي کنيد ؟


در عالم خبر، و براي هرنويسنده و خبرنگاري ، يک عنصر و ارزش خبري وجود دارد که بوسيله آن مي تواند ، خبر ، پر ارزشترين کالاي امروزي را تهيه کند . محض اطلاع خوانندگان اين مقال بايد عرض کنيم عناصر خبر شامل کي ، کجا ، چه کسي ، کي و... است و ارزش خبر هم شخصيت هاي سياسي ، ورزشي ، فرهيختگان و ... مي باشند . شاکله وجودي حرفه خطير و پر مسئوليت روزنامه نگاري چيزي جزء ايجاد شوک و تهييج  مخاطبان  نيست .
جبران خليل ، پيرامون نويسندگي مي گويد ، اگر عشق به کار نداري بهتر است بر دروازه معبد نشيني  و صداقت کساني را که با عشق کار مي کنند را بپذيري . اين کار ( نوشتن و قلم زدن ) قبل از اينکه حرفه ما باشد عشق ماست . به قول دکتر شريعتي ، اين قلم توتم ماست . وبعد از خدا نزد ما مقدس است . قلممان عامل گروکشي و باج خواهي نيست جناب ژنرال !


سپاهان ، در ساليان گذشته پر افتخار ترين تيم ليگ برتر محسوب شد ، اما ، به ناگاه حال و روز خوشي را بخاطر تصميمات عجولانه مديران بالادستي باشگاه طي نکرد . آقاي قلعه نويي ، شما تشريف آورديد و رنگين کمان فرسوده فوتبال ايران را با رنگ زرد آغشته کرديد . کسي منکر توانايي ها و هوش و ذکاوت تان در فوتبال ايران نيست . به تيم سپاهان ، هم مي باليم . اما ، چرا شما با يک بازي خوب و خوردن يک مويز گرمي تان مي شود و مي گوييد سپاهان ايده آل ام همين است . لکن در يک مسابقه ديگر که تحت فشار قرار مي گيريد عالم و آدمها را به مسلخ مي بريد ؟ شما ، در کنفرانس مطبوعاتي پايان بازي ادعا کرديد که در نيمه اول برابر تيم پديده مالکيت توپ را به تيم پديده داديد و به نوعي دفاع کرديد . اين استراتژي شما درست . اما ، اگر تيم گل محمدي که با ضرس قاطع، سوار بر بازي و ميدان بود دو گل به تيم شما مي زد . انوقت اين تاکتيک را با زهم  اجرا مي کرديد ؟ تيم پديده ، با پاسهاي کوتاه کوتاه ، يا به قول اهالي فوتبال با تيکي تاکا و دوندگي زياد بخوبي به دروازه سپاهان نزديک مي شد . اما ، فوتبال بازي اشتباهات و فرصتهاست. تيم پديده ، در يک غافلگيري دروازه خودشان را باز شده ديد . جنابعالي ، هم  ،يحيي گل محمدي و نوع بازي شاگردانش را ستايش کرديد که نشان از شجاعت شما داشت . اما ، چرا وقتي سوال کرديم . دوست داريم سپاهان ، هم مانند پديده، مالکيت توپ و ميدان را با پاسهاي بيشتر در اختيار بگيرد  و با گلهاي بيشتر برنده شود ،برافروختيد و ناراحت شديد ! به قولي ، در فوتبال ايران بازي مستقيم و پرتاب هاي اوت بلند دستي را دردستور کار قرار بده ، اما ، برنده شو . چه اشکالي دارد ؟ شما مي گوييد ، سپاهان ، در سال گذشته چه رتبه اي داشت ؟ يک ساختمان را از زير بنا چه مدتي طول مي کشد تا بسازي ؟ سپاهان ، هم زمان نياز دارد تا بسازيم و نگرش بازيکنان را عوض کنيم .


در جواب شما ، استاد ، بايد بگوييم ، اگر پول و اسکناس باشد يک ساختمان را طي سه ماه مي شود بنا کرد  . همينطور که تيم متبوعتان را در 14 هفته به صدر آورديد . مگر يحيي گل محمدي ، با تيم پديده چقدر وقت است کار مي کند ؟ چرا انها در نقش مدعي تمام عيار با بضاعت اندک و مشکلات مالي شان  قرار گرفتند ؟ نگرش بازيکنان تيمتان را چه کسي بايد عوض کند؟  ارزش پيرآهن " وزين " سپاهان را کي بايد به انها  گوشزد کند ؟ ايده و افکار فوتبال مالکانه را چه کسي يا کساني به بازيکنان ديکته مي کنند ؟


در بزم رفيقان و همکاران شنيدم که چه کردي ، ما سکه نبوديم که ارزان بفروشي . استاد عزيز ، حرمت نگه دتر شايد چيزي جا گذاشتي و خواستي برگردي ، به قول خودتان ، قطارتان در حال عبور است و بايد کمک کنيد تا اين قطار در ادامه راه سنگ نخورد . کمک مي کنيم تا به قطارمان سنگ پراني نشود . اما ، يک کلمه حرف مي تواند آغاز گر اتفاقات زيادي شود . 

ارسال در: شنبه 10 آذر ساعت 12:48 (1397/9/10)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن