از توپ طلائي تا خط دفاعي زرين/ تورج عاطف
شماره خبر : 149669
مدافعين و دروازه بان ها کمتر مورد توجه اهدا کنندگان جوايز بزرگ در فوتبال قرار مي گيرند .

در ليست برندگان توپ طلائي که از سال 1956 تا به 2018 در ميان سيل بي شمار مهاجمين و هافبکها به چند مورد اندک چون کاناوارو ( 2006) وفرانس بکن بائر (1976 و 1972) و لو ياشين (1963) و... مي تواند اشاره کرد که در نقش هاي تدافعي انجام وظيفه مي کردند و صاحب اين جايزه شده اند.

امسال هم قصه چندان فرقي با سالهاي ديگر نداشت در بين  20 مرد برتر تنها يک دروازه بان ( کورتوآ) و دو مدافع ( راموس و واران ) را مشاهده مي کرديم که تنها واران در بين 10 مرد برتر بوده  و مابقي کانديدا ها  عملا هافبک و مهاجم  بودند که در بين هافبکها تنها مي تواند پوگبا و کانته  را با قابليت هاي تدافعي  ديد.

علي رغم اين نگاهي که در  تماشاچيان فوتبال واهدا کنندگان جوايز وجود دارد بايد اذعان کنيم که با توجه به نوع فوتبال  امروز که فضاها اندک و گل زدن سخت و جنگهاي فيزيکي در اولويت هستند  نقش مدافعين و دروازه بان ها براي حفظ دستاوردهاي يک تيم بسيار حياتي است و اين دقيقا همان طرز تفکري است که بسياري از مربيان به آن اعتقاد داشته  و بي گمان برانکو ايوانکوويچ سر مربي موفق پرسپوليس در زمره آنها است.

تيم برانکو در 13 مسابقه  ميانگين 2/07  امتياز در هر بازي را با 27 امتياز بدست آمده و معدل تنها 4 گل خورده در 13 بازي يعني به طور متوسط در هر بازي 0.3 گل يا به بياني در هر سه بازي يک گل خورده   توانسته است  معدل کم يک گل زده در هر بازي که با رقيب سنتي اش  يعني استقلال در آن شريک  است   با خط دفاع بي نظير  خصوصا  قلب تپنده اش  که سيد جلال حسيني و شجاع خليل زاده هستند  را به خوبي جبران کنند.

البته در کسب اين مدل بايد به جنگندني خط ميانه که آنجا هم در مرکزش شرايط با  نور الهي و کاميابي نيا مطلوب است  هم نگاه ويژه اي داشت که کمک فراواني به خط تدافعي تيم مي کنند.

پرسپوليس سخت گل مي زند زيرا مدافعين کناري متخصص اش مصدوم شده  و با وينگرها هماهنگ نيستند و  عملا در کناره ها مشکلات بي شماري براي انتقال توپ از بخش تدافعي به فاز تهاجمي دارند و در اين چند بازي که نعمتي و مصلح و انصاري مصدوم شده اند اين مشکلات بيشتر شده است اما خط دفاعي زرين اين تيم هم گل نمي خورد و در بازي هاي اخير با گل زني هاي شجاع خليل زاده نشان داده است که چه نعمتي هستند علي رغم آن که جهان فوتبال همچنان چشم به ستاره هائي دارد که  خصوصيت و پستهاي  تهاجمي دارند اما بدون نيروي تدافعي  خوب عملا تهاجم بي فايده است  و اين گونه است که پرسپوليس همچنان به موفقيت هايش ادامه مي دهد.


ارسال در: چهارشنبه 14 آذر ساعت 13:42 (1397/9/14)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن