جذابترين مصاحبه هفته با مسعود شجاعي (اختصاصي)
شماره خبر : 149686
کاپيتان تيم ملي ايران ايمان دارد که اگر همدلي لازم ميان همه در فاصله يک ماه مانده به جام ملتها ايجاد شود، ايران پس از سالها با دست پر از اين رقابت ها بازخواهد گشت.

 به گزارش سايت رسمي روزنامه نود،مسعود شجاعي کاپيتان تيم ملي ايران و باشگاه تراکتورسازي در روزهايي که سرخپوشان تبريز با ديدار بعدي خود فاصله دارند، مشغول استراحت است تا با انرژي مضاعف به بازي هاي ليگ برگردد. او که مدتها از فضاي گفت و گو و مصاحبه دور بود، در حالي که از سفر برمي گشت، صحبت مفصلي با ورزش سه انجام داد.

شجاعي در اين مصاحبه پيرامون مسائل مختلفي صحبت کرده است؛ از شکسته شدن تابوي حضورش در ليگ ايران که کار سختي براي او بوده، تا حال و هواي تيم ملي و اينکه همه اهالي فوتبال بايد به عقيده او اختلاف ها و مشکلات شخصي را حداقل به مدت 2 ماه کنار بگذارند تا تيم ملي به موفقيت برسد. کاپيتان باتجربه تيم ملي بارها اظهار اطمينان کرد که اگر اين همدلي ايجاد شود، به نتيجه گيري تيم ملي در جام ملتها ايمان دارد.  همچنين اين کايپتان تراکتور که روزهاي جذاب و لذت بخشي را در تبريز سپري مي کند، هيجان ويژه اي دارد که کارهاي برنامه ريزي شده خود را در اين تجربه ويژه به انجام برساند و اصلا براي همين کارهاي جديد بود که ترجيح داد فوتبالش را در تراکتور دنبال کند. 

مشروح گفت و گو با شجاعي را اينجا مي خوانيد:

 


در تراکتور حتي بيش از بعضي تيم هاي اروپايي لذت مي برم

من هم اين نکته را کم و بيش شنيدم و اين باعث خوشحالي من است که مي گويند در موفقيت تيم اثر داشته ام اما مطمئن باشيد صرف حضور من در اين تيم نيست. همدلي که در تيم موجود است و تيم بودن ما در کنار چندين فاکتور ديگر باعث صعودي بودن روند تراکتورسازي است. از همه مهم‌تر بچه‌ها مي‌خواهند و دوست دارند اين تيم موفق باشد. اين نکته را شما در اين وقت اخير ديده‌ايد و مطمئن باشيد که بيشتر هم مي‌شود. به دليل اينکه چندين بازيکن جديد از جمله خود من به تيم اضافه شده‌ايم و تا با هم آشنا شده بوديم و خيلي مهم است که بازيکنان در يک تيم چه مدت با هم آشنا باشند و تيم‌هايي که ثبات دارند من فکر مي‌کنم فاکتور اصلي را براي موفقيت دارند. خدا را شکر ما طي اين مدت توانستيم اين ويژگي را به نحو احسن نشان دهيم و بيشتر هم خواهد شد. در تيم ما ديگر فرقي ندارد که چه کسي بر روي نيمکت است و چه کسي بازي مي‌کند. تيم ما يکدست و همدل است که اين باعث خوشحالي براي من خواهد بود. من چند روز گذشته با بازيکنان صحبت مي‌کردم و به آن‌ها گفتم من تيم‌هاي خوبي در سطوح مختلف اروپا بازي کردم. در بعضي تيم‌ها مثل تراکتور از فوتبال بازي کردن لذت نمي‌بردم و اين همدلي باعث مي‌شود ما در همه مسابقات با دل و جان بازي کنيم.

 

 


کادر ما اهل جنجال نيست ولي صادقانه کار مي کند

شما وقتي کاپيتان يک تيم هستيد فقط بازوبند بستن نيست. اين لطف بچه‌ها است که من را به عنوان کاپيتان قبول کرده‌اند. کسوت و سابقه بازي مهم نيست و بايد بچه‌ها شما را قبول کنند تا بتوانيد وظايف کاپيتاني را انجام دهيد. من فکر مي‌کنم بايد از همين جا از بچه‌هاي تراکتورسازي تشکر کنم. آن‌ها متواضع هستند و عاشقانه کار خود را دنبال مي‌کنند. هم من به آن‌ها کمک مي‌کنم و هم آن‌ها به من کمک  مي‌کنند. به نظرم مقبوليت بين بازيکنان از همه چيز مهم تر است. من هم سعي مي‌کنم با تمام توانم هم از لحاظ فني و هم از لحاظ رواني به تمامي بازيکنان کمک کنم تا نتايج خوب به دست آيد. حضور آقاي تقوي هم بسيار به ما کمک کرد. آن‌ها به جز مسائل فني و روحي رواني که به تيم بازگرداندند، صداقت را به تيم اضافه کردند و باعث به وجود آمدن اين فضا شدند. آقاي تقوي و کادرشان فوق العاده سالم و با صداقت هستند. اين ويژگي خيلي به تيم کمک کرده و آقاي تقوي و پيرواني بي سر و صدا کار خود را دنبال مي‌کنند و موفقيت تراکتورسازي براي آن‌ها مهم است. آن‌ها به هيچ عنوان جنجال ندارند و کم ديده مي‌شوند و همين باعث شده چراغ خاموش کار خود را ادامه دهند.


حمايت هواداران تيم را به ثبات رساند

يکي از فاکتورهاي ديگر که براي موفقيت مهم خواهد بود تماشاچيان هستند و آن‌ها اگر نباشند فوتبال هيچ هيجاني ندارد. به دليل اينکه هواداران شور به بازيکنان مي‌دهد. حالا شما فرض کنيد در هر بازي کلي طرفدار براي ما به استاديوم مي‌آيد. به شخص در يک يا دو بازي اصلا سرحال و روي فرم نبودم و اما حضور طرفداران و حمايت آن‌ها باعث شد انگيزه بگيرم و بازي کنم. اين يک چيز جديد در فوتبال ايران است و اميدورام ادامه پيدا کند. من هميشه اين را مي‌گويم بهترين تماشاگران دنيا در انگليس حضور دارند. هميشه از تيم خود حمايت مي‌کنند و برد و باخت برايشان اهميت ندارد. حمايت طرفداران ثبات را به تيم باز گرداند. من هميشه به آقاي زنوزي و تقوي گفتم که براي موفقيت در ليگ برتر ثبات از همه چيز مهم تر است. حالا اين به ثبات رسيدن شامل بسياري از فاکتورها است. ما اگر نوسان داشته باشيم اصلا به موفقيت نمي‎‌رسيم و حالا ما ثبات لازم را به دست آورديم.

 

 

اگر مدير بودم، همه تمرکزم را براي سخت افزار مي گذاشتم

من قبلا هم گفتم ما از لحاظ سخت افزاري کمبود فراواني داريم. ما وقتي به باشگاه‌هاي خود مي‌گوييم حرفه‌اي بايد همه چيزمان حرفه‌اي باشد. حالا وقتي به برخي زمين‌هاي تمرين مراجعه مي‌کنيم حتي استانداردهاي اوليه را ندارند. خدا را شکر با زحمت‌هاي آقاي زنوزي اين قضيه در تيم ما در حال حل شدن است. آن‌ها خيلي زحمت مي‌کشند تا يک باشگاه حرفه‌اي با استاندارد کافي داشته باشيم. اما وقت مي‌خواهد تا تمام امکانات فراهم شود. اگر من مديري در فوتبال ايران بودم تمام تمرکزم را بر فراهم کردن سخت افزار مي‌گذاشتم تا تمامي امکانات در اختيار بازيکنان قرار مي‌گيرد. من اگر باشم تمامي امکانات را فراهم مي‌کنم تا جاي توجيه باقي نماند. امکانات باشد مي‌توانيد به بازيکن ايراد بگيريد که چرا کم مي‌گذارد اما اگر اين امکانات لازم نباشد حقي نداريد که به بازيکن چيزي بگوييد. يک مثال عاميانه است که مي‌گويد هر چقدر پول بدهيد همانقدر آش مي‌خوريد. گاهي اوقات اين راهي در رو براي بازيکنان ايران مي‌شود بازيکنان به آن رجوع مي‌کنند تا کار خود را توجيه کنند. بازيکناني مثل بنده، آقاي کريمي، آقاي نکونام و آقاي دايي که سابقه بازي در اروپا را در کارنامه داريم مي‌توانيم با حضور در فوتبال ايران تجربه خود را منتقل کنيم و همين باعث پيشرفت خواهد شد.


خارجي هاي ما قابل احترام نبودند، چون احترام نگذاشتند

من چون آن‌ها ديگر رفته‌اند ديگر دوست ندارم در موردشان صحبت کنم. اما من با جلسه خصوصي که با يکي از آن‌ها داشتم در حضور آقاي دژاگه به آن‌ها گفتم شما قابل احترام نيستيد چون احترام نگذاشتيد. يکي از بازيکناني که از ما جدا شد هميشه در تيمش مشکل دارد و اگر چيز ديگري بود مي‌گفتند که از ماست. ولي ما خواستيم که آن را کمک کنيم ولي نمي‌دانم مشکلش چه چيزي بود. ثبات اخلاقي نداشت و يک روز خوب و دو روز بد بود. يک سري از کارهايش اصلا جاي بحث ندارد. فقط لي اروين براي من جاي سوال است. همه چيز براي او به خوبي پيش مي‌رفت و خوشحال بود. اميدوارم گذر زمان همه چيز را مشخص کند و دليل اتفاق معلوم شود. من شنيدم او از تيم‌هاي ديگر از جمله چين پيشنهاد دريافت کرده است و مي‌خواست برود. من سعي داشتم به عنوان يک ايراني به بازيکنان خارجي تراکتورسازي کمک کنم اما اگر ادامه پيدا مي‌کرد به ما توهين مي‌شد. ما قدم جلو مي‌گذاشتيم اما آن‌ها عقب مي‌رفتند و اين اصلا براي همدلي تيم خوب نبود و ثبات ما را بر هم مي‌زد. فکر مي‌کنم رفتن اين دو عزيز اتفاق مثبتي براي تراکتور بود. هرچند که از لحاظ فني آمار خوبي همراه با تيم ما بر جا گذاشته بودند و عملکردشان اين را نشان مي‌داد.

 


به زنوزي گفتم صرف اينکه يک نفر ستاره باشد، کافي نيست

از روز اول هم که با آقاي زنوزي حرف مي زدم و خب ايشان لطف داشتند و از من مشورت مي خواستند در مورد بعضي از مسائل، به ايشان گفتم که مهم ستاره نيست و مهم اين است که چه کسي مي تواند به تيم کمک کند. ممکن است ستاره باشد يا گمنام باشد؛ بايد ببينيم که چه کسي مي تواند در تيم ما جا بگيرد و پازل ما را کامل کند.

 


گوچي همان ويژگي را دارد که ما نياز داريم

رضا قوچان نژاد بازيکني فوق العاده با کيفيت است و مي تواند به تيم ما کمک کند ولي مي دانم که رضا يک فصل ديگر با تيمش قرارداد دارد ولي اگر بيايد مطمئنا به تيم ما کمک مي کند. چون رضا يک مهاجم فرصت طلب است و اين همان چيزي است که ما به آن نياز داريم. رضا مي تواند از فرصت هاي مرده گل بسازد و اگر رضا بيايد مطمئنا به تيم ما کمک مي کند.

 

 

زنوزي از برخي مسئولان دلخور است

من با آقاي زنوزي صحبت کردم و ايشان به طور واضح گفتند، که دلخور هستند. عدم واکنش به اين اتفاقات از طرف مسئولين براي ايشان ناراحت کننده بود. اگر تمام بازي هاي ليگ را هم ديده باشيد، به هر حال اشتباهات داوري وجود دارد، مثل ما بازيکنان که اشتباه مي کنيم ولي يک سري اشتباهات طي هفته هاي اخير وجود داشته که همه هم ديده اند.

 

 


اشتباهات داوري به کنار؛ به ما تهمت هم زدند!

بحث من داوري نيست، چون به هر حال اشتباه وجود دارد. اين ها ولي از سوي کارشناسان ثابت شده و آنها بر اين نکته صحه گذاشته اند که در برخي بازي ها ما ضرر کرده ايم. ما از بعضي تصميمات داوري ضرر کرديم که البته مي تواند طبيعي باشد و جزء قشنگي فوتبال است ولي با اين حال تهمت هايي به تيم ما زده شد که چون آقاي زنوزي به تيم ملي پرواز داده، فدراسيون کمک مي کند تا تراکتورسازي نتيجه بگيرد.


زنوزي هيچ وقت دنبال مطرح کردن خودش نبوده

 در صورتي که اصلا اين حرف ها درست نيست، چون آقاي زنوزي قبلا هم که مالک گسترش فولاد بودند، به تيم ملي هواپيما مي دادند و پرواز در اختيار آنها قرار مي دادند. من شخصا آقاي زنوزي را مي شناسم و ايشان فوق العاده آدم وطن پرستي هستند و ايران را واقعا دوست دارند. تيم ملي را خيلي دوست دارند و هميشه مي گويد که دوست دارد، تيم ملي نتيجه بگيرد. هميشه هم هدفش همين بوده؛ من هيچ جايي عکسي نديدم که ايشان بخواهد با خدماتي که به تيم ملي داده، خودش را مطرح کند.

 


اگر کسي سند حمايت فدراسيون از تراکتور را دارد، رو کند

 اگر کسي واقعا مدرک و سند دارد، بيايد و ارائه کند تا شک و شبهه اي هم نباشد. اگر واقعا اعتقاد دارند  که به تيم تراکتورسازي کمک شده، بيايند و ثابت کنند و اگر نمي توانند هم که بايد حتما مسئولين ورود کنند که تهمت به اين بزرگي زده نشود. اين در حالي است که خيلي از بازي ها ما از داوري ضرر کرديم و اين اوج بي انصافي است.

 


از زنوزي خواهش کردم به تيم ملي پرواز چارتر بدهد

با اين حال من از آقاي زنوزي خواهش کردم؛ اگر ما براي آمادگي به قطر برويم و چون قطر پرواز مستقيم به امارات ندارد، اين هزينه سنگيني براي فدراسيون خواهد بود تا پرواز چارتر براي امارات بگيرد. با توجه به مشکلات مالي که داريم، اين هزينه براي فدراسيون خيلي زياد است و براي همين من از آقاي زنوزي خواهش کردم که براي حل اين مشکلات و اينکه دوباره به ايران نياييم و مشکلات بيشتري نداشته باشيم، دوباره اين لطف را به تيم ملي بکنند و پرواز را در اختيار تيم ملي قرار دهند تا با آرامش بيشتري بازي ها و آمادگي قبل از جام ملت ها را انجام دهيم. البته مي دانم که آقاي زنوزي عاشق ايران هستند و هميشه به تيم ملي عشق مي ورزند.

 


پرواز اختصاصي براي ما پرستيژ دارد

اگر اشتباه نکنم 6 يا 7 تيم ديگر همزمان با ما در قطر هستند؛ آمار دقيق ندارم ولي فکر نمي کنم هيچ کدام از تيم ها با پرواز غيرمستقيم به امارات بروند. اصلا شکل قشنگي ندارد. براي ما هم خيلي بهتر است که به عنوان يکي از شانس هاي قهرماني با پرواز اختصاصي برويم؛ چون چشم خبرنگاران و عکاسان به ما است و اگر به ايران بياييم و برگرديم قشنگ نيست و اگر با پرواز چارتر برويم چقدر بهتر است.

 

 

 


اين تيم نه مال من است، نه کي روش، نه تاج. تيم ملي است

قبلا هم گفته ام و باز تاکيد مي کنم. اين تيم ملي ايران است. نه تيم من است، نه تيم آقاي کي روش، نه تيم آقاي تاج. حتي با همه اختلافاتي که داريم، نمي شود نگاهمان شخصي باشد. بايد نگاه ملي داشته باشيم. بازي هاي سختي پيش رو داريم. با احترام به همه تيم هاي دوره هاي قبلي جام ملتها که من هم جزئي از آنها بوده ام، به نظرم اين تيم به خاطر ثباتي که به دست آورده و کنار هم بودن چندين ساله مربي و بازيکنان، يکي از بهترين تيم هاي ايران است. بعد از نمايشي که در جام جهاني مقابل قدرت هاي دنيا، که حتي مراکش هم جزئي از آنها بود و بدشانسي آورد، من فکر مي کنم نشان داديم که مي توانيم و بردن ژاپن و استراليا کار غير ممکني نيست. درست است که سخت است ولي مثل سابق نيست که با دعا و اما و اگر اين تيم ها را ببريم. تيم فعلي ما خيلي يکدست است. من از همه خواهش مي کنم که نگاه ملي داشته باشند. من نمي توانم بگويم با مسعود شجاعي مشکل دارم پس اميدوارم تيم ملي نتيجه نگيرد يا از اين بابت خوشحال مي شوم. چنين چيزي عجيب و نامعقول است. اميدوارم همه اين سوء تفاهماتي که پيش آمده، حداقل براي يکي دو ماهي که باقي مانده فراموش کنيم. همه دست به دست هم بدهيم و متحد باشيم. از مردم، پيشکسوتان، طرفداران و بازيکنان که البته ما خودمان هستيم. هميشه با وجود سوء تفاهم ها يا کم لطفي ها اين مسئله در تيم ما وجود داشته است. ما مي خواهيم اين انرژي مثبت را از طرف مردم، مربيان و بازيکنان سابق تيم ملي هم دريافت کنيم. اگر اين همدلي ايجاد شود، مطمئن هستم که تيم نتيجه مي گيرد. اين اميدواري کاذب نيست، من واقعا ايمان دارم.

 


 

قبل از بازي مراکش گفتم توپ خودش وارد دروازه مي شود

من روز اول در جام جهاني گفتم ايمان دارم که مراکش را مي بريم. مي توانيد از همه بچه هاي تيم ملي بپرسيد. در جلسه قبل از بازي به بچه ها گفتم اگر يکدل باشيم و با تمام وجود به زمين برويم، برنده مي شويم. البته يک جمله معروف از فرگوسن هست که تيم حريف هم خدا دارد و دعا مي کند. اين را مي دانم، ولي من به بچه ها گفتم خانواده همه شما با چشم گريان دارند دعا مي کنند که برنده شويم. حتي اين جمله را گفتم که اگر همدل باشيم، توپ خودش به داخل دروازه مي رود. همين اتفاق هم افتاد و گل ما به آن شکل به ثمر رسيد. ولي خب تلاش بچه ها بود. اين که همه تيم همدل هستند و انرژي مثبت از طرف مردم و همه وجود دارد، اين توپ واقعا خودش به گل مي رود. الان هم مطمئن ام که اگر انرژي مثبت و همدلي را از طرف همه دريافت کنيم، تيم مي تواند در جام ملتها موفق باشد و يک جام تاريخي را رقم بزند.

 


ناکامي ها گذشت، وقتش رسيده که در جام ملتها موفق بشويم

ما در جام جهاني مقابل قدرت هاي دنيا خوب کار کرديم. اما در جام ملتها مثلا 3 دوره اش را خودم تجربه کردم که يک اتفاق کوچک باعث مي شد نتيجه نگيريم. اين تيم و کيفيت فوتبال و بازيکنان را وقتي مقايسه مي کنيد، مي بينيد حيف است که موفق نشود. الان وقتش است که با صلابت خودمان، همه موانع را پشت سر بگذاريم. نبايد بسپاريم به اتفاقات، داوري يا هر چيز ديگر. انقدر کيفيت تيم بالا است و همدل هستيم که اگر داورها ما را 9 نفره هم بکنند، مي توانيم پيروز شويم. هميشه اتفاقات جزئي مانع نتيجه گيري شده اما ديگر کافي است و وقتش رسيده که اين عذاب هاي ما و مردم تمام شود. از اصحاب رسانه هم خواهش مي کنم که نگاه شخصي نداشته باشند. هر کسي مي تواند از يک مربي يا بازيکن خوشش نيايد. مثلا روزنامه مارکا در اسپانيا طرفدار رئال مادريد است. من هم نه بارسايي هستم، نه رئالي. ولي مثلا بارسا انقدر خوب کار مي کند که مجبور هستند موفقيت اش را پوشش مي دهند. وقتي هم که تيم ملي شان بازي دارد، ديگر نگاه نمي کنند چه کسي اهل کاتالونيا يا مادريد است. من هم خواهش مي کنم از شما و همکارانتان که اين دو ماهه همه چيز را فراموش کنيد تا موفق شويم.

 

استقلال به من لطف داشت، ولي به تراکتور آمدم تا کار جديدي بکنيم

استقلال و پرسپوليس تيم هاي بزرگي هستند. استقلال هميشه بازيکنان بزرگي داشته و يک تيم مردمي با هواداران خوب است، مثل تراکتور. با صحبت هايي که با مدير برنامه هايم انجام دادم و حرف هايي که با آقاي زنوزي زدم، برنامه هايي داشتند که برايم توضيح دادند. براي من هم مهم بود که چقدر اين برنامه ها جدي است و مي خواهند آن را پياده کنند. من فکر کردم فضا خيلي فراهم تر است و بهتر است براي چيزي که در ذهنم داشتم. براي من تا حدودي برگشتن به فوتبال ايران به خاطر برخي مشکلات هميشگي يک تابو بود. ولي فکر کردم شايد تراکتور با وجود آقاي زنوزي که شرايط را براي فراهم کردن آرامش در تيم مهيا مي کنند، گزينه بهتري بود. اين را هم با احترام به دو تيم استقلال و پرسپوليس مي گويم. نمي شود کتمان کرد که حاشيه و جنجال اطراف اين دو تيم خيلي زياد است. اين هم به خاطر دولتي بودن انها و عدم ثبات مديريت است. حتي مدير نمي تواند چقدر در تيم حضور دارد تا برنامه هاي بلند مدت بريزد. به خاطر همين فکر کردم شرايط در تراکتور فراهم است چون تيم مال آقاي زنوزي است و خودش تصميم مي گيرد. ايشان برنامه هاي خوبي براي آينده دارد. از من هم کمک خواستند که بتوانيم اين برنامه ها را عملي کنيم. من هم تمام تلاشم را کردم و تصميم گرفتم بيايم تا اينجا يک کار جديد انجام دهيم. اين اتفاق هم زمان بر است و نمي توانيم سه ماهه يا شش ماهه انجام بدهيم. مقداري زمان مي برد اما فکر مي کنم که انشاالله اين پروژه سرانجام خوب و موفقيت آميزي داشته باشد. مشخصا وجود هواداران تراکتور هم تاثير زيادي در تصميم من داشت. اين تيم به همراه پرسپوليس و استقلال جزو سه تيم پر هوادار ايران است. فکر مي کنم در بازي هاي خانگي هيچ تيمي تا اينجا به اندازه تراکتور طرفدار نداشته است. ما تقريبا هر بازي حدود 50 هزار هوادار داريم که اين به کيفيت ليگ و بازدهي بازيکنان کمک زيادي مي کند. بماند که پاي تلويزيون ها هم عده زيادي هستند.

 

 


تنوع قوميتي بايد براي ما اتحاد آفرين باشد، نه اينکه تفرقه ايجاد کند

درباره اتفاقات ورزشگاه ها و کمپيني که ما قبل از بازي با پرسپوليس راه انداختيم، بايد بگويم که نبودن بانوان در اين توهين ها تاثير دارد. البته ورزش مرد و زن ندارد و فکر مي کنم اين بدترين اتفاق است که بايد درباره اش حرف بزنيم. در وهله دوم، اين يک کار فرهنگي مي طلبد. اين ايده در ذهنم بود اما سيد جلال در ابتدا مطرح کرد و من هم واقعا استقبال کردم. البته فکر مي کنم اين کار بايد ابتدا از طرف مسئولان انجام شود، نه بازيکنان. آنها بايد بگويند و ما هم حمايت کنيم، نه اينکه ما شروع کننده باشيم. فرق خاصي ندارد، ولي بهتر است که آنها استارت بزنند. ما اين کار را شروع کرديم ولي کسي هنوز حمايتي نکرده است. يک نکته را هم هواداران بايد درک کنند که ما بازيکن ها در بازي روي هم خطا مي کنيم ولي کاملا با هم دوستيم و هيچ مشکلي نداريم. بيرون از زمين ما سرمان را هم براي هم مي دهيم و با هم رفيق هستيم. پس دليل ندارد که هواداران تيم هاي ما بخواهند با هم مشکل داشته باشند. بدتر از همه اينکه شعارهاي قوميتي شنيده مي شود. ما همه ايراني هستيم. خدا را شکر از لحاظ جغرافيايي يکي از عالي ترين کشورهاي دنيا هستيم که کمتر کشوري چنين حالتي با تنوع قوميتي دارد. اين مسئله بايد براي ما باعث اتحاد شود، نه تفرقه. ما همه کنار هم داريم زندگي مي کنيم. اختلاف نظر هميشه هست و کلا باعث پيشرفت مي شود. اما اينکه بخواهيم به کسي به خاطر قوميت توهين کنيم، زشت ترين اتفاق است و بايد ريشه کن شود. شعار فوتبال در همه جاي دنيا صلح و دوستي است. اما در کشور ما که يک مقياس کوچکتر است، اين رعايت نمي شود.

ارسال در: چهارشنبه 14 آذر ساعت 19:50 (1397/9/14)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن