نسخه نرمال وان / تورج عاطف
شماره خبر : 150027

آورام گرانت در 8 ژوئيه 2007 به عنوان برنامه‌ريز فوتبال باشگاه چلسي در کادر فني آبي‌هاي لندن قرار گرفت. بانتايج نامناسب چلسي در ابتداي فصل و شدت گرفتن اختلافات ميان ژوزه مورينيو مربي سرشناس پرتغالي تيم و رومن آبراموويچ مالک باشگاه، مرد پرتغالي در سپتامبر 2007 تيم را ترک کرد و در  اکتبر آورام گرانت سرمربيگري چلسي را بر عهده گرفت

بسياري از طرفداران چلسي به جدايي مورينيو که اين تيم را پس از 50 سال قهرمان فوتبال جزيره کرده بود (آن هم دو بار پياپي) و انتخاب يک مربي کم تجربه و ناشناخته اعتراض داشتند. آن‌ها پلاکاردهايي را در مسابقات چلسي با خود به ورزشگاه مي‌آوردند که رويش نوشته بودند؛ «مورينيو_اِسپشيال وان» . آورام گرانت در اولين کنفرانس مطبوعاتي خود در اشاره به اين لقب مورينيو خود را «نرمال وان» (شخص معمولي) خوانده بود.

 سالها از اين اتفاق گذشته است .در حالي که دنيا در انتظار نامي بزرگ چون زيدان و کونته براي جانشيني خوزه مورنيو بود به ناگهان اعلام شد که اوله گونَر سولْشيِر  بازيکن اسبق تيم منچستر يونايد  سر مربي تيم منچستر يونايتد تا پايان فصل شده است.

اين اتفاق دقيقا  نسخه اصلي   جانشيني مرداني چون آورام گرانت در سال 2007  بجاي مورينيو و يا دي ماتيو بود که بجاي بواس در سال 2011 و يا زين الدين زيدان بود که بجاي رافا بنيتس در 2016 به سمت سر مربيگري تيمهاي چلسي و رئال مادريد انتخاب شدند و اولي براي اولين بار چلسي  را به فينال اروپائي رساند و دي ماتو چلسي را براي اولين بار  چلسي را قهرمان اروپا کرد و زيدان دو بار پياپي با رئال مادريد قهرمان اروپا شد .

جهان فوتبال مدرن نگاه جدي به فوتبال دارد . آنها مي دانند که يک تيم فوتبال پس از بر کناري مربي اش در ميانه فصل نمي تواند براحتي نام بزرگ ديگري را بپذيرد و ترجيح مي دهد که از نامهاي کم آشنا در عرصه مربيگري بهره بگيرد   تا فرصت براي گرفتن نتيجه را مهيا سازد زيرا توقع ها در پست نامهاي کمتر نامي کمتر و در نتيجه آرامش به تيم بر مي گردد و در صورت ناکامي تيم فرصتي وجود دارد که يک سر مربي با نام بزرگتر تيمش را با استفاده از بازيکناني که خودش انتخاب مي کند و تيمي که خودش ساخته است به سر منزل مقصود برساند و اين اتفاق براي منچستر يونايتد هم با انتخاب  سولشاير  و يا با سولاري در رئال مادريد افتاده و رخ خواهد داد.

اين اتفاق را ما در ايران هم تجربه کرده ايم و شاهد بوديم که چگونه مرداني که در طي سالها در سايه مربيان بزرگ بوده اند در صورت در اختيار گرفتن فرصت مي توانند که بزرگي کنند .

براي نمونه مي توانيم به حشمت مهاجراني  اشاره يا داشته باشيم که روزگاري کمک فرانک اوفارل بود و بعد ها پس از او سرمربي تيم ملي شد و افتخارات بسياري براي تيم ملي کسب کرد.

 نمونه ديگر مي تواند محمد تقوي باشد . محمد تقوي که به عنوان دستيار جان توشاک به تيم تراکتور سازي آمد توانسته است بسيار موفق تر از او در اين تيم محبوب تبريزي کار کند.

چه خوب است به نرمال وان ها فرصت دهيم و به واقعيت هاي جهان فوتبال اهميت دهيم که بسياري از نرمال وان ها مفيد تر از اسپيشال وان ها بوده اند

ارسال در: چهارشنبه 28 آذر ساعت 23:36 (1397/9/28)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن