مشت آهني ايران، سال سال ژاپن، کره و استراليا نيست؟
شماره خبر : 150501
دور اول مرحله گروهي جام ملت‌ها شب گذشته به اتمام رسيد و تيم ملي ايران با کسب برد پرگل برابر يمن و ارائه يک نمايش سراسر تهاجمي خط و نشان خطرناکي براي ديگر رقباي خود به خصوص در شرق آسيا کشيد. خط و نشاني از جنس اراده‌اي آهنين براي شکستن طلسم 45ساله.

 

 پس از کسب برتري 2_0قطر برابر لبنان در بازي شب گذشته پرونده دور اول مرحله گروهي جام ملت‌هاي آسيا بسته شد. مسابقاتي که به خوبي پيشرفت فوتبال آسيا را به رخ جهانيان کشيد. در هر صورت حضور نزديک به 20مربي درجه يک خارجي در فوتبال آسيا نتيجه‌اي جز ميانگين 3گل در هر بازي ندارد و حالا مي‌توان اميدوار به نزديک شدن فوتبال قاره کهن به سطح اول فوتبال جهان بود. در اين ميان برخي از تيم‌هاي مدعي در حد انتظار ظاهر نشدند و برد دردسرسازي برابر حريفان شگفتي‌ساز‌ کسب کردند. 

 

*شرق آسيا، ژاپن و کره نه، چين با ليپي جان گرفت


نکته جالب توجه اين است که قرقيزستان، ترکمنستان و فيليپين که براي اولين بار است در جام ملت‌ها شرکت مي‌کنند همگي به تور مثلث قدرتمند شرق آسيا افتادند. چين همراه با آقاي تئوريسين فوتبال، اولين برد تيم‌هاي شرق آسيا را در جام به دست آورد. اژدهاي سرخ در اولين گام مقابل قرقيزستان قرار گرفت و در عين ناباوري با يک گل تاکتيکي از حريف جام اولي خود عقب افتاد. اما با تعويض‌هاي مارچلو ليپي در نيمه دوم بازي به سود چيني‌ها برگشت و سه امتياز به حساب آن‌ها واريز شد. با اين حال شانس زيادي براي قهرماني چين نبايد در نظر گرفت اما حضور مربي مثل ليپي آن‌ها را جز پنج تيم جذاب مسابقات کرده. مربي‌اي که سال 2006را قهرماني جهان را به نام چکمه‌نشين‌ها زد و حالا در فکر درخشش دوباره است.

 

 

 

کره جنوبي هم در اين گروه برابر فيليپين با هدايت اريکسون قرار گرفت. قبل از شروع جام ملت‌ها سايت رسمي کنفدراسيون فوتبال آسيا از بازي فيليپين و کره جنوبي جز 5بازي سخت و جذاب مرحله اول نام بردند. انتخابي که مورد تمسخر طرفداران کره قرار گرفت و آن‌ها فيليپين را در حد خود نداستند. اما در هر صورت فوتبال است و هر اتفاقي پيش مي‌آيد. فيليپيني‌ها با هدايت سرمربي سرشناس خود کره را در تله دفاعي و استفاده از ضد حملات انداختند و شکست با يک اختلاف گل را مديون عدم داشتن تجربه هستند. چيزي که مهم به نظر مي‌آيد اين است که کره جنوبي بدون داشتن سون هيونگ مين يک تيم معمولي است و با حضور اين ستاره به تيمي مدعي و جذاب تبديل مي‌شود. هر چند که با اين وضعيت هم آن‌ها تحت هدايت بنتو سرشناس به احتمال فراوان راهي چهار تيم نهايي مي‌شوند.

 

 

 

ژاپن ديگر تيم مدعي و قدرتمند شرق آسياست که روز گذشته در آستانه القا يک شگفتي بزرگ قرار داشت. سامورايي‌ها که با تغيير نسل نسبت به جام جهاني و آوردن يک مربي بومي ديگر پا به امارات گذاشتند روز گذشته با سوپر گل کاپيتان ترکمنستان تيري بر قلب خود ديدند تا با شوک به رختکن بروند. اما از همان ابتدا مي‌توانستيم تفاوت سطح بازيکنان دو تيم از نحوه ضربه زدن به توپ را متوجه شويم! سرانجام هم همين شد و ژاپني‌ها با اتکا به ستاره‌هاي جوان و بوندس‌ليگايي خود سه گل زدند و نگذاشتند عمر دومين شگفتي جام بيش از 45دقيقه شود. هر چه هست با آبي پوشان شرق آسيا در اين چند دوره اخير جام را متزلزل و با برد جزيي آغاز کرده‌اند و به مرور تيمي مدعي شدند و حالا هم بايد آن‌ها را جز چهار تيم نهايي دانست. هر چند که جوانگرايي مقداري عنصر تجربه تيمي آن‌ها را دستکاري کرده است.

 

 

*مرکز آسيا، ابوظبي غرق در شگفتي و رقص هندي‌ها!


نمايشي فراتر از تيم درجه‌ سه آسيا، کسب دومين برد پر گل مرحله، قرار گرفتن بالاتر از ميزبان مسابقات همه و همه براي تيمي نيست جز هندوستان. تيمي با بازيکنان قد کوتاه و سرعتي که خيلي زود سري در سرها درآورد. هند در بازي اول خود مقابل تايلند جدا از نتيجه درخشاني که داشت، نمايش عالي ارائه کرد تا به جز رسانه‌هاي آسيايي، اروپايي‌ها هم روي آن تمرکز کنند. شاگردان کنستانتين انگليسي با به نمايش گذاشتن فوتبالي در قالب تيکي تاکا، ارسال پاس‌هاي کوتاه بين يکديگر و خلق موقعيت‌هاي زياد اولين نتيجه پر گل جام را رقم زدند. گردش توپي که مانند رقص هوادارانشان بعد از اين برد جذاب بود و نگا‌ه‌ زيادي را به مصاف امروزشان با امارات معطوف کرد. بي شک حضور در بين تيم‌هاي بزرگ مرحله بعد آرزويي است که تا به اينجا فقط از دست مرتاض‌هاي هندي برمي‌آمد و حالا به وسيله فردي انگليسي انجام مي‌شود.

 

 

 

*غرب آسيا، خط و نشان سخت ايران و عربستان با طعم شگفتي اردني!


اولين شگفتي جام ملت‌هاي آسيا به نام مرداني از اصحاب کهف رقم خورد.

 

اردني‌ها با هدايت بورکمانس بلژيکي فراتر از حد تصور ظاهر شد و علاوه بر داشتن موقعيت‌هاي متعدد گلزني قهرمان سابق آسيا را شکست دادند. اردن با يک بازي جانانه و از خود گذشته بازيکنان، استراليا را در اولين گام ناک اون کردند تا شانس سوم شدنشان در گروه و مصاف احتماليشان با ايران از حالا کمرنگ شود. استراليا هم با توجه به اين نمايشي که داشت به نظر مي‌رسد به مانند سال 2007با هدايت آرنولد راهي به کسب جام نمي‌برد.

 

 

 

 

يوزپلنگان ايراني با قدرت وارد شدند. تيم ملي که اميد زيادي براي شکستن طلسم 45ساله دارد از همان ابتدا با توپ پر وارد ورزشگاه بن زايد ابوظبي شد و در نهايت با ارائه يک نمايش سراسر هجومي يمن را با 5گل در هم شکست تا ضمن کسب پر گل ترين برد دور اول، خط و نشان قدرتمندي براي کسب جام جديد مسابقات کشيده باشد. شاگردان کي‌روش در اين ديدار 5گل زدند و 5گل ديگر نزدند تا اين تغيير روند دفاعي به هجومي لرزه بر تن حريفان آسيايي بياندازد. بي شک اگر آتش برخي اختلافات خاموش شود و همان پرچم سفيد صلح توسط بزرگان فوتبال ايران برافراشته شود، ايران مي‌تواند با ادامه اين روند آرزوي چندين ساله مردم را برآورده کند.

 

 

 

دو برد بيش از سه اختلاف گل در انحصار تيم‌هاي غرب آسيا بود. اين بار بعد ايران، نوبت به عربستان رسيد تا در غياب چند ستاره اصلي‌اش و هم‌چنين بدون داشتن يک مهاجم تمام عيار دومين برد پر گل جام را رقم بزند. عقاب‌هاي کوير با تصميم پيتزي بدون مهاجم تخصصي وارد امارات شده‌اند. درست به مانند اسپانيا 2012که با استفاده از اين تاکتيک قهرماني اروپا را کسب کرد. عربستاني‌ها در گام اول با تاکتيک جديد خود موفق ظاهر شدند و با ارائه نمايشي دل‌پذير و روي زمين برد پر گلي برابر کره شمالي به دست آوردند. عربستان که جز مدعيان هميشگي از غرب آسياست با توجه به استخدام مربي کارکشته از آمريکاي جنوبي يکي از شانس‌هاي حضور در نيمه نهايي است.

 

 

ارسال در: پنجشنبه 20 دي ساعت 14:28 (1397/10/20)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن