استاد بزرگ شطرنج ايران از وضعيت بد حاکم بر اين رشته مي گويد
شماره خبر : 117315
احسان قائم‌مقامي را در ايران همه مي‌شناسند؛ مردي که خلاقيت در وجودش موج مي‌زند و قدرت تفکر و تصميم‌گيري‌اش موجب شده است که لقب نخستين استاد بزرگ بين‌المللي شطرنج ايران به او اختصاص يابد.

ايسنا، نخستين استاد بزرگ شطرنج ايران در بيستمين روز از مردادماه سال 1361 به دنيا آمده و به گفته خودش از 7 يا 8 سالگي به طور جدي وارد شطرنج مي‌شود. او چند سال تمام فکر و ذکر خود را به 2 رشته ورزشي فوتبال و شطرنج معطوف مي‌کند و جالب اينکه در تهران زير نظر "جلال چراغپور" که اصالتاً همداني است پا به توپ مي‌شود.


در سن 11 سالگي قائم‌مقامي در يک دوراهي بزرگ قرار مي‌گيرد. او براي حضور در مسابقات آموزشگاه‌هاي کشوري با تيم تهران بايد از بين شطرنج و فوتبال يکي را انتخاب مي‌کرد و همان‌جا به اين نتيجه مي‌رسد که علاقه اصلي‌اش به بازي با مهره است!


وي در پاسخ به سؤال خبرنگار ايسنا مبني بر اينکه با اشراف بر پول‌هاي هنگفتي که در فوتبال جابجا مي‌شود اگر دوباره به آن روز برگرديم باز هم شطرنج را انتخاب مي‌کرديد يا خير؟ مي‌گويد: "شطرنج براي من چيزي فراتر از علاقه تعريف مي‌شود، همين!"


اين گفته قائم‌مقامي نشان مي‌دهد که در ورزش هميشه پول حرف اول را نمي‌زند و مي‌توان با تکيه بر علاقه و انگيزه دست به کارهاي بزرگي زد. کارهايي که وي در 14 سال اخير به آن دست زده و به گفته خودش به درصد بالايي از آرزوهاي ورزشي‌اش رسيده و اتفاقاً بهترين سن براي موفقيت يک شطرنج باز 40 سالگي است. او هنوز 32 سال دارد و تا چند سال مي‌تواند عناوين ويترين افتخاراتش را بيشتر کند.


قائم‌مقامي از توجه بيش از حد مديران ورزشي به فوتبال هم سخنان جالبي بر زبان آورد. او که براي حضور در کلاس‌هاي آموزشي هر از گاهي به همدان سفر مي‌کند، مي‌افزايد: چرا بايد به فوتبالي پول تزريق کنيم که به عراق بحران‌زده مي‌بازد؟ اماراتي را شکست مي‌دهد که در دقيقه 93 به سختي به آن گل مي‌زنيم و تازه پس از بازي همه مي‌گويند حق امارات برد بود! چرا يک چندم پول‌هاي تزريقي به فوتبال را به ساير رشته‌ها نمي‌دهند تا نام کشورمان در ميادين جهاني سرافراز شود؟


اما اين ورزشکار در ادامه گلايه‌اي جالب دارد. وي مي‌گويد: دنبال مربي خارجي براي تمرين هستم. ما بايد از دانش مربيان خارجي بهره ببريم اما متأسفانه مديران براي اين خواسته نه چندان بالاي من اهميتي قائل نيستند و پولي هم خرج نمي‌کنند!


قائم‌مقامي که در همدان به آموزش مي‌پردازد مي‌گويد: اندازه يک ورزشکار حرفه‌اي شطرنج بازي مي‌کنم اما زندگي من روال زندگي يک شطرنج‌باز حرفه‌اي را ندارد. متاسفانه ساز و کارهاي ورزش کشور و ساز و کار ورزشکاران کشور به نحوي هدايت مي‌شود که ورزشکاران مطرح هيچ وقت نمي‌توانند پوشش رسايي را در سنين موثر قهرماني خود ببينند و ناخودآگاه ميران بالايي از انرژي آنها صرف کارهاي نامرتبط مي‌شود!


وي ادامه مي دهد: نزديک به 10 سال است که نتوانسته‌ام همچون شطرنج‌باز حرفه‌اي بازي کنم چون مربي اختصاصي ندارم و هزينه‌هاي زندگي آنقدر بالاست که ناگريزم ميزان بالايي از زندگي خود را صرف کسب درآمد کنم که به تمرينات من لطمه وارد مي‌کند. روزانه بايد 8 ساعت تمرين کنم اما سطح تمرين من روزانه به 2 ساعت کاهش يافته و با انگيزه‌هاي نازلي که وجود دارد نگهداري جايگاه کنوني دشوار است.


استاد بزرگ شطرنج ايران مي‌گويد: شطرنج ايران فعاليت پيش برنده را در 15 سال اخير طي مي‌کند. در کشوري هستيم که قهرمان 18 ساله‌هاي جهان و نايب قهرمان 20 ساله هاي دختر جهان در آن بازي مي‌کنند و حفظ جايگاه کنوني براي من در اين شرايط سخت است.


قائم‌مقامي مي‌افزايد: شطرنج ايران آنقدر به قدرت‌هاي اول دنيا نزديک شده که اگر برنامه ريزي 5 تا 7 ساله شود مي‌توانيم خود را به دايره 10 تا 12 کشور قدرتمند در اين زمينه وارد کنيم. شطرنج همچون ساير رشته‌ها نيست و گاهي کشور 60 جهان کشور اول دنيا را شکست مي‌دهد.


وي در خصوص تبليغات در اين رشته هم خاطرنشان مي‌کند: اسپانسرها معمولا از رشته‌هاي غيرفوتبال در کشور استقبال نمي‌کنند. ورزشکاراني در کشور در رشته هاي مختلف ورزشي به سب همين مشکل لطمه خورده اند که زحمات زيادي کشيدند.


استاد بزرگ شطرنج ايران در پايان اظهار مي‌کند: ميلياردها تومان خرج يک عدم موفقيت رشته فوتبال مي‌شود اما هيچکس پاسخگو نيست!


اما رئيس هيات شطرنج همدان حضور قائم‌مقامي در همدان را يک غنيمت مي‌داند و مي‌گويد: هيأت شطرنج استان به منظور تقويت شطرنج‌بازان و حضور موفق در مسابقات قهرمان کشوري از احسان قائم‌مقامي، استاد بزرگ شطرنج کشور براي آموزش ورزشکاران دعوت کرده است و شاهد چند دوره حضور وي در استان نيز بوده‌ايم.


احمد علي‌بابايي با اشاره به نفرات حاضر در اين اردو مي‌افزايد: به غير از 7 شطرنج‌باز رده سني «الف» که در مسابقات اروميه حضور دارند حداقل 15 شطرنج‎باز رده‌هاي سني در اردو حضور دارند.

how to cheat on wife why men have affairs women cheat because
discount pharmacy go pet rx coupons
my wife cheated on me now what My wife cheated on me unfaithful spouse
walgreens printing coupons blogs.visendo.com coupon codes for walgreens photo
rx prescription coupons canada pharmacy coupon code new prescription coupons
ارسال در: پنجشنبه 7 اسفند ساعت 11:29 (1393/12/7)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن