90/ تيراندازي؛ مدال المپيک، واقعيّت يا توهّمي شيرين
شماره خبر : 125481
موفقيّت‌هاي اخير بانوان کشورمان در رشته تيراندازي با تفنگ بادي 10 متر در بازي‌هاي آسيايي بوسان 2015 و مسابقات جهاني اخير که دو سهميه المپيک را نيز در اين رشته برايمان به ارمغان آورد، بارقه‌هاي اميد و هيجان را براي کسب اوّلين مدال المپيک در اين رشته زنده کرده است.

بيژن برزو- کانادا

موفقيّت‌هاي اخير بانوان کشورمان در رشته تيراندازي با تفنگ بادي 10 متر در بازي‌هاي آسيايي بوسان 2015 و مسابقات جهاني اخير که دو سهميه المپيک را نيز در اين رشته برايمان به ارمغان آورد، بارقه‌هاي اميد و هيجان را براي کسب اوّلين مدال المپيک در اين رشته زنده کرده است. مدالي که اگر به دست آيد، اوّلين مدال بانوان ايران در تمامي ادوار المپيک خواهد بود و تيراندازي را نيز به جمع سه رشته سنّتي مدال آور ما اضافه خواهد کرد.

اين که چقدر اين اميد منطبق بر واقعيّت و اين هيجان واقع بينانه است، جز با مقايسه عملکرد اخير ورزشکاران کشورمان با طراز اوّل ترين رقباي جهاني خود که مدال آوران المپيک و رقابت‌هاي جهاني گذشته بوده و از شانس‌هاي اصلي کسب مدال در ريو نيز هستند، قابل برآورد نيست. بياييد با هم نگاهي به بهترين تيراندازان حال حاضر دنيا که بخت‌هاي مسلّم کسب مدال المپيک ريو نيز به حساب مي‌آيند بيندازيم.

 

آخرين رنکينگ جهاني

در رده بندي اخير فدراسيون جهاني تيراندازي در ماده تفنگ بادي 10 متر، الهه احمدي از ايران در صدر جدول بهترين‌هاي دنيا قرار گرفته است. لي سي لينگ از چين، آندره ا آرسويچ از صربستان، ژانگ بين بين از چين، اسنيانا پيچيچ از کرواسي، آپوروي چاندلا از هند، پترا زوبلاسينگ از ايتاليا، والنتينا گاستين از کرواسي، ايوانا ماکسيمويچ از صربستان و نجمه خدمتي از ايران در رده‌هاي دوّم تا دهم قرار گرفته اند. اين 10 نفر در مسابقات سال‌هاي اخير، از المپيک لندن گرفته تا بازي‌هاي آسيايي بوسان و مسابقات جهاني به تناوب مدال‌هاي مختلف اين رشته را بين خود تقسيم نموده اند.

 

المپيک 2012 لندن

به طور مثال در المپيک لندن، لي سي لينگ چيني که از جدي ترين شانس‌هاي مدال المپيک آينده نيز مي‌باشد، در حالي به مدال نقره رسيد که الهه احمدي که تنها اندکي با سکو فاصله داشت، به مکان ششم بسنده کرد.

 

بازي‌هاي آسيايي 2014 بوسان

امّا در بازي‌هاي آسيايي 2014 بوسان، نجمه خدمتي و نرجس امام قلي نژاد موفّق شدند با پشت سر گذاشتن اين رقيب چيني و هم وطنش ژانگ بين بين که در رنکينگ جهاني اخير دوّم و چهارم هستند، به مدال طلا و نقره برسند. پس از نجمه خدمتي و نرجس امام قلي نژاد، ژانگ بين بين و لي سي لينگ، به ترتيب به مقام‌هاي سوّم و پنجم رسيدند. اين جنبه از اهميّت مدال آسيايي خدمتي و امام قلي نژاد در پشت شادي افزايش تعداد مدال‌هاي کاروان ايران مغفول ماند و کمتر به آن پرداخته شد.

 

مسابقات جهاني 2015- چانگ دون کره جنوبي

دختران ايران امّا تورنمنت‌هاي 2015 را به اندازه بازي‌هاي آسيايي درخشان آغاز نکردند. در مسابقات جهاني چانگ دون کره جنوبي، نجمه خدمتي در حالي عنوان پنجم را از آن خود کرد که اسنيانا پيچيچ از کرواسي، ايوانا ماکسيمويچ از صربستان و آپوروي چاندلا از هند که در رنکينگ کنوني به ترتيب پنجم، نهم و ششم هستند، مدال‌هاي طلا، نقره و برنز را از به خود اختصاص دادند. در اين دوره از مسابقات الهه احمدي و نرجس امام قلي نژاد از رسيدن به فينال باز ماندند.

 

مسابقات جهاني 2015-  فورت بنينگ آمريکا

يک ماه بعد و در دوره بعد مسابقات جهاني در فورت بنينگ آمريکا و در حاليکه ورزشکاران ما غايب بودند، آندره ا آرسويچ نفر سوّم رنکينگ کنوني مدال طلا را از اسنيانا پيچيچ ربود تا اين بار او به مدال نقره بسنده کند.

 

مسابقات جهاني 2015-  مونيخ آلمان

در دوره بعدي مسابقات جهاني که خرداد ماه در مونيخ آلمان برگزار شد، لي سي لينگ چيني شمّه هايي از مهارت هايي که در المپيک لندن او را به مدال نقره رسانده بود را به منصه ظهور رساند تا به مدال طلا برسد. در اين دوره الهه احمدي تنها نماينده ما در فينال بود که به مقام هشتم قناعت کرد.

 

مسابقات جهاني 2015-  قبالا جمهوري آذربايجان

امّا خيز بلند دختران ايران براي سکوي المپيک، از مرداد ماه آغاز شد. جايي که در قبالاي جمهوري آذربايجان، الهه احمدي با 8/207 امتياز و با پشت سر گذاشتن ژانگ بين بين چيني به مدال طلا رسيد. نجمه خدمتي نيز با 5/185 امتياز، صاحب گردن آويز برنز شد. در اين دوره ما مه لقا جام بزرگ را نيز در فينال داشتيم که حايز رتبه هشتم مسابقات شد.

 

مسابقات جهاني 2015-  مونيخ آلمان

درخشش احمدي در دوره بعد مسابقات در مونيخ آلمان نيز ادامه يافت. در اين دوره از مسابقات الهه احمدي بار ديگر با تکرار نمره 8/207 در حالي به مدال طلا رسيد که آپوروي چاندلاي هندي و آندره ا آرسويچ صرب که در رنکينگ کنوني به ترتيب در رتبه‌هاي ششم وسوّم قرارگرفته اند به کسب مدال‌هاي نقره و برنز رضايت دادند.

 

جمع بندي نتايج يک سال اخير

اگر آن چه به عنوان عملکرد يک سال اخير برترين‌هاي اين رشته مرور شد را خلاصه کنيم، خواهيم ديد که 10 ورزشکار نام برده به تناوب در مسابقات مختلف امسال روي سکو رفته اند که اين نشان از نزديکي سطح فنّي اين ورزشکاران به يکديگر دارد. گاهي الهه احمدي و نجمه خدمتي از رقباي چيني، صرب و کروات خود بالاتر قرارگرفته و گاهي رقبا عملکرد بهتري از آنان داشته اند. البته آن چه ما را بيشتر اميدوار مي‌کند، تداوم قهرماني الهه احمدي در دو دوره اخير مسابقات جهاني است.

 

چه بايد کرد؟

قدر مسلّم 3 مدال طلا، نقره و برنز انفرادي و تيمي المپيک ريو با احتمالي بسيار بالا بين اين 10 تيرانداز تقسيم خواهد شد. در چنين شرايطي که سطح فنّي تيراندازان تا اين حد به هم نزديک است، عاملي که يکي را به پيروزي بر ديگري سوق مي‌دهد، تدارکات خوب در 10 ماه باقي مانده، کسب تمرکز بالا و اعتماد به نفس براي کسب پيروزي است.  همچنان کارهاي زيادي باقي است که بايد انجام دهيم. ابتدا در مسابقات مهم پيش رو، نرجس امام قلي نژاد و مه لقا جام بزرگ بايد سهميه المپيک را کسب کنند. الهه احمدي هم بايد تلاش کند تا ثبات خود در بالاي جدول جهاني را حفظ کند و نجمه خدمتي نيز خيز خود را به سمت سکوي المپيک بلندتر کند.

گفته‌ها و ناگفته‌ها از امکانات اين دختران بارها توسّط خودشان بيان شده. جدا از اين که همچنان اميدواريم که مسئولان محترم امر فقط همين ده ماه را هم که شده تا رسيدن به سرمنزل مقصود به تيراندازان پرتوانمان ياري دهند، اميدواريم که خود آن‌ها نيز با تمرين فراوان، تمرکز و اعتماد به نفس بالا و فراموشي همه کم و کاست ها، اين بزرگترين قدم را در راستاي اعتلاي ورزش بانوان کشور بردارند. اگر اين تلاش‌ها محقّق شود و اگر لغزش‌ها کمتر و کمتر شود، شک نکنيم در ريو 2016، تيراندازي به جمع کشتي، وزنه برداري و تکواندو خواهد پيوست و يقين داشته باشيم که دختران ايران براي اوّلين بار بر بلنداي سکوي المپيک سرود فتح خواهند خواند.

 

beautiful women cheat read all wife cheat
why husbands cheat go why do married men cheat
rx pharmacy discount card blog.smartofficecloud.com walgreens photo coupon 100 prints
pharmacy direct coupon open pharmacy coupons for new prescriptions
tadalafil 80mg link revia
ارسال در: سه شنبه 28 مهر ساعت 16:42 (1394/7/28)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن