90/ اسکي ايران، از مارپيچ کوچک تا مارپله بزرگ!
شماره خبر : 127926
حالا ديگر کمتر کسي است که اهل ورزش، رسانه‌هاي ورزشي،پيگير اخبار ورزشي و يا حتي علاقه‌مند به ورزش باشد ولي از حال و روز اسکي کشورمان خبر نداشته باشد.

حجت اله جيرودي

حالا ديگر کمتر کسي است که اهل ورزش، رسانه‌هاي ورزشي،پيگير اخبار ورزشي و يا حتي علاقه‌مند به ورزش باشد ولي از حال و روز اسکي کشورمان خبر نداشته باشد.

مسابقات بين‌المللي همچون اسکي صحرانوردي، اسنوبورد و آلپاين که طي سال‌هاي گذشته به ميزباني ايران برگزار مي‌شده به صورت زنجيره‌اي و به دلايل مختلف لغو شده. تيم ملي نداريم و....

خلاصه گردش مختصري در اخبار و مصاحبه هاي اهالي فدراسيون و ديگر فعالان اسکي که در رسانه‌هاي مختلف منتشر شده نشان مي‌دهد،اسکي ايران به عنوان يک رشته حاضر در المپيک زمستاني اين روزها طوري  در آتش اختلافات داخلي مي‌سوزد که طبيعتا چنانچه مشهود هم هست، نتيجه‌اي جز شکست و از دست رفتن داشته‌هاي فني تجربي چه به لحاظ نيروي انساني متخصص و چه از نظر افتخارات ملي و اعتبارات جهاني نداشته و نخواهد داشت.

اسکي ايران از همان سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي تا همين اواخر؛ چيزي نزديک به سه دهه (28 سال) با مديريت عيسي ساوه شمشکي سرو شکلي به خود گرفت و چارچوب و ساختاري پيدا کرد. محملي شد براي گردآمدن جوانان علاقه‌مند به اين ورزش و ورزيده شدن و حرفه‌اي  شدنشان اين ورزش رفته‌رفته در ايران جدي شده و از يک تفريح اشرافي به يک ورزش مفرح و در عين حال از جنبه حرفه‌اي‌اش به يک ورزش قهرماني و مدال آور بدل گشت. نتيجه هم اينکه طي اين سال‌ها با در نظر داشتن تمامي کاستي‌ها و نقايص باز هم از حضور در رقابت‌هاي مختلف و ميزباني مسابقات بين‌المللي به سهميه‌هاي جهاني و المپيک مدال‌ها و کلا افتخاراتي دست يافته که براي هيچ حاضر و ناظر منصفي قابل کتمان نيست.

اين رشته اما طي کمتر از يک سال اخير دچار چالش‌هايي شده که از هر طرف وارد قصه شوي غصه‌هايش نامکرر است، چرا که غلبه حاشيه را بر متن مي‌بيني. مديريت جديد فدراسيون چنانچه از عملکردش عيان است با تحول خواهي و عزم جزم براي ايجاد تغييرات بنيادين در راس و بدنه فدراسيون امورات اداري و مديريتي اسکي و تيم‌هاي ملي چنان روي دور تند پيش رفت که با انتقادات کارشناسان و دلسوزان مواجه شد.

ديري نپاييد که عده‌اي از فعالان تيم‌هاي ملي و کميته‌هاي فدراسيون از ادامه همکاري با مديريت جديد استعفا دادند که از سوي فدراسيون نيز به کميته انضباطي فراخوانده ، جريمه و محروم شدند و...

مصاحبه پشت مصاحبه‌ از دو سو که هر دو طرف دعوا خود را برحق دانسته و ديگري را نه. يک سوي دعوا ملي‌پوشان مربيان و پيشکستوتان ساليان اسکي و سوي ديگر هم فدارسيون‌نشين‌ها بودند.

يکي از اين درگيري ها زماني رخ داد که رقابت‌هاي اسکي بين‌المللي آلپاين ديزين لغو ‌شد. معترضين مي‌گويند: اينها آنقدر با اسکي غريبه‌اند که پيست مارپيچ کوچک را اشتباهي به جاي پيست مارپيچ بزرگ به نماينده فدراسيون جهاني نشان داده‌اند و او هم به دليل کم بودن ارتفاع اين پيست از حد نصاب قانوني مسابقات را لغو کرد. پيست ديگري را به آقاي ناظر نشان داده‌اند که آن هم امکانات تامين سلامت ورزشکاران را نداشته است. فدراسيون اما مي‌گويد آن پيست مارپيچ کوچک بود و ارتفاعش هم کم بوده اين يکي  هم امکانات تاميني کافي نداشت ولي هيچکدام اينها دليل لغو مسابقات نبود. مسابقات لغو شد چون برف کافي در پيست‌ها وجود نداشت!

آنچه ذکر شد تنها گوشه‌اي از مشاجرات رسانه‌اي دو طرف دعواي اسکي است که اگر علاقه داشتيد مي‌توانيد با يک جستجوي ساده در آرشيو خبرگزاري‌ها به مطالب متنوع تر دست پيدا  کنيد تا به عمق فاجعه بيشتر پي ببريد.

جالب اينکه مسئولين و مديران ورزش کشور تاکنون ظاهرا از کنار گود نظاره‌گر سرشاخ‌شدن دو طرف ماجرا بوده و گويا تا اسکي در اين بهمن زدگي مفرط جان  نسپارد خيال ورود و رسيدگي به امور اين ورزش المپيکي را ندارند . به هر حال پاي اسم ايران در مجامع بين‌المللي و سهميه المپيک زمستاني در ميان است  و حساب سرنوشت فعالان اسکي از ورزشکار و مربي و مدير مطرح است. چطور مي‌شود اين همه را ديد و سکوت کرد؟

به هر تقدير معقول اين است که بالاخره يک جايي اين بازي حذفي به پايان برسد و نيش زدن و پايين راندن طرف مقابل متوقف گردد تا اسکي ايران بيش از اين دچار خسران نشود. اما راستي چه کسي براي اين کار پيشقدم خواهد شد؟

 

ارسال در: جمعه 25 دي ساعت 13:53 (1394/10/25)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن