90/ گفت وگو با يکي از موفق ترين بانوان ورزشکار ايراني
شماره خبر : 131051
نرگس رنجبر ساري نامي آشنا در ورزش بانوان ايران! وي از معدود ورزشکاراني است که توانست پيراهن تيم ملي را در دو رشته ورزشي کاملا متفاوت بر تن کند و عناوين ملي و بين المللي بيشماري را در هر دو رشته کسب کند.

گفت وگو با يکي از موفق ترين بانوان ورزشکار ايراني

رنجبر: هيچکس رکورد من را ندارد

نرگس رنجبر ساري نامي آشنا در ورزش بانوان ايران! وي از معدود ورزشکاراني است که توانست پيراهن تيم ملي را در دو رشته ورزشي کاملا متفاوت بر تن کند و عناوين ملي و بين المللي بيشماري را در هر دو رشته کسب کند. همچنين در دست داشتن رکورد تيراندازي به اهداف پروازي جمهوري اسلامي ايران از ديگر افتخارات ماندگار و فراموش نشدني اين بانوي ورزشکار است تا کارنامه يکي از پرافتخارترين بانوان ملي پوش ايران را در يک نگاه ديده باشيد. به همين بهانه به سراغ اين ورزشکار پرافتخار رفتيم تا با وي درباره تجربه هايش در عرصه ملي و فراز و نشيب هايي که در اين راه پيش رو داشته و دارد گفت و گويي متفاوت انجام دهيم.

90: از چگونگي ورودت به دنياي ورزشکاران حرفه اي بگو.

من سال 2001 وارد رشته تکواندو شدم و با پشتکار فراواني که داشتم توانستم در سال 2003 جواز ورود به تيم ملي تکواندو را کسب کنم و اولين مقام بين المللي خود را با کسب مدال طلاي انفرادي مسابقات بازيهاي زنان پايتخت هاي کشورهاي اسلامي و آسيايي سال 2005 تهران کسب کردم و اين مقام مقدمه اي جهت ورود من به دنياي مدال آوران ورزش بانوان کشور شد. از بزرگترين افتخاراتم در تکواندو مقام سوم تيمي مسابقات  قهرماني پايتختهاي جهان سال 2007 مسکو است.

90: امابا وجود سير صعودي اي که داشتي ناگهان تغيير رشته دادي و از رشته تکواندو وارد رشته کاملا متفاوت تيراندازي به اهداف پروازي شدي. چه اتفاقي افتاد؟

بله, تغيير رشته من از نظر بسياري از مسئوليين و نزديکانم ناگهاني و غير منتظره بود. اما مي دانستم چه هدفي در سر دارم. البته با توجه به اينکه در يکي از مسابقات ليگ کشوري دچار مصدوميت شديد در ناحيه زانوي پاي راست شدم و از طرفي ديگر احساس مي کردم ديگر گرايشي به خشونت و طبيعت سختي که در يک ورزش رزمي براي يک خانم است ندارم پس با وجود انتخاب حساس و مهمي که پيش رو داشتم در نهايت تصميم بر تغيير رشته گرفتم و کاملا اتفاقي وارد رشته تيراندازي به اهداف پروازي شدم.

90: با اين شرايط فکر مي کردي بتواني موفق باشي؟

درسته که شايد بزرگترين ريسک زندگي خود را کردم زيرا در اوج موفقيتم در تکواندو و دقيقا بعد از کسب مقام سوم تيمي جهانم تصميم بر تغيير رشته گرفتم. اما با شناختي که از خود و توانايي هايم داشتم مي دانستم موفق خواهم شد. بلافاصله تمرينات تيراندازي خود را شروع کردم و تنها 2 هفته بعد از آغاز تمريناتم دراولين مسابقه رسمي خود در سطح کشور شرکت کردم و اولين مقام کشوري خود را حدود سه ماه بعد در حالي که در سومين مسابقه رسمي خود شرکت مي کردم بدست آوردم. در نهايت پس از درخشش فراوان در مسابقات متعدد در سال 2008 جواز ورود به تيم ملي تيراندازي به اهداف پروازي رو پيدا کردم.

90: از عناوين و افتخاراتت در تيراندازي بگو.

از سال 2008 تا کنون همواره در مسابقات کشوري و داخلي روي سکو بوده و در بيش از دهها مسابقه جهاني و آسيايي و اردوهاي تدارکاتي مختلف تيم ملي ايران را همراهي کردم. سال 2009 يکي از پرخاطره ترين سال هاي ورزشي ام بود چرا که در همان سال موفق به شکستن رکورد برون مرزي در مسابقات تيراندازي قهرماني جهان در آلمان شدم و در همان سال در مسابقات دوستانه يادواره روسي در ايتاليا مقام دوم را کسب کردم. حدود 10 روز بعد تهران ميزبان مسابقات بين المللي جايزه بزرگ بود و من تنها تيرانداز رشته اهداف پروازي در ميان بانوان و آقايان بودم که با کسب مقام سوم انفرادي موفق شدم به روي سکو روم. بزرگترين افتخار زندگي ام را در سال 2011 کسب کردم و در مسابقات قهرماني کشور رکورد ايران را که دو سال قبل هم در مسابقات قهرماني جهان شکسته بودم با امتياز 71 از 75 يکبار ديگر در دست گرفتم و اينگونه به جمع رکوردداران کشور پيوستم. در سال 2012 موفق به کسب مقام دوم تيمي آسيا در پاتيالاي هند شدم و افتخار حضور در فينال مسابقات قهرماني آسيا را پيدا کرده و با وجود عدم کسب مدال انفرادي در فينال اين مسابقات جايگاه ششم آسيا را از آن خود کردم. در همان سال در مسابقات قهرماني آسيا در قطر نيز موفق به کسب مقام سوم تيمي آسيا شدم و تا کنون از اعضاي پرافتخار و مدال آور تيم ملي تيراندازي به اهداف پروازي ايران هستم. اما افتخار اصلي من ملي پوش بودنم و 13 سال خدمت به ورزش کشورم است.

90:در پايان بد نيست اشاره اي به اهداف خود در آينده داشته باشي.

قطعا ورزش حرفه اي قسمتي از وجود من است و با وجود مشکلات بسياري که در سالهاي اخير براي رشته اهداف پروازي و عدم حمايت اين رشته به وجود آمده تا حدي که تيم ملي اين رشته همچون سالهاي قبل انسجام و همبستگي لازم جهت تشکيل اردوها و اعزام هاي برون مرزي  را ندارد تمام تلاش و تجربه ورزشي خود را بکار مي گيرم تا بتوانم به هدف بزرگ خود يعني درخشش در سطح جهان و المپيک برسم.

 

ارسال در: چهارشنبه 19 خرداد ساعت 15:25 (1395/3/19)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن