خليلي: براي قليان 50 هزار تومان پول مي‌دهند و مي‌گويند سوارکاري با 15 هزار تومان لوکس است
شماره خبر : 133201
رئيس فدراسيون سوارکاري گفت: متأسفانه يک جوان زير 18 سال 50 هزار تومان پول قليان مي‌دهد اما مردم مي‌گويند سوارکاري 15 هزارتوماني براي قشر لوکس جامعه است.

مسعود خليلي صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبري اين فدراسيون با اشاره به همکاري فدراسيون سوارکاري با شرکت اپسان اظهار داشت: هر فدراسيون اهدافي را براي خود متصور است. امروز شاهد آن هستيم که سوارکاري خيلي گسترده شده و پيشرفت کرده است. با توجه به اين موضوع و حجم سرمايه‌گذاري مردم نياز به همکاري با چنين شرکت‌هايي داشتيم.

وي ادامه داد: بيش از 400 باشگاه خصوصي و 15 هزار رأس اسب ورزشي هم اکنون در کشور وجود دارد. يک باشگاه ورزشي نيازمند سرمايه‌گذاري زيادي است و در واقع يک حساب سرانگشتي نشان مي‌دهد چند هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري شده است. به همين دليل با اين شرکت به تفاهم مشخصي دست پيدا کرديم. يکي از اهداف ما از اين همکاري اين است که از حمايت‌هاي مالي و معنوي اين شرکت استفاده کنيم.

رئيس فدراسيون سوارکاري گفت: امورات ما روي زمين مانده است که دليلش اين است که ما سازمان گسترده‌اي نيستيم اما سوارکاري کشور بسيار گسترده شده است و يکي ديگر از دلايل همکاري ما با آنها نزديک شدن با دنياي سوارکاري بود.

خليلي خاطرنشان کرد: از سال گذشته موضوعات پرش را آغاز کرده‌ايم و تا به حال دو رقابت بين المللي CSI برگزار کرديم و اميدواريم تا آخر شهريور ماه نيز سومين مسابقه را برگزار کنيم و تا سال آينده به مسابقات سه ستاره ارتقا پيدا کنيم، البته بنا داريم جوايز را افزايش بدهيم تا بهترين‌هاي دنيا به ايران بيايند.

وي افزود: در رشته درساژ کارهاي خوبي رخ داده است، با يک برنامه ريزي اصولي اقدامات در حال پيشرفت هستند. در حال مذاکره با يک مربي به‌نام دنيا در رشته درساژ و يک مربي مطرح سوارکاري جهان در رشته پرش هستيم.همان‌طور که مي‌دانيد تا به حال تيم‌هاي ملي سوارکاري ايران سرمربي نداشته‌اند. براي انتخاب اين دو مربي با فدراسيون جهاني مشورت‌هاي لازم را انجام داده‌ايم. هدف اصلي ما بازي‌هاي آسيايي 2016 اندونزي است و ما در حال رايزني با اين دو مربي هستيم و اميدواريم آنها را بتوانيم به ايران بياوريم.

رئيس فدراسيون سوارکاري تأکيد کرد: مسابقات اسب‌دواني همچنان طبق سنوات گذشته ادامه خواهد داشت بنا داريم اين مسابقات را در تهران به صورتي جدي پيگيري و برگزار کنيم و مي‌خواهيم با همکاري شهرداري تهران مجموعه سوارکاري نوروزآباد پايتخت را براي برگزاري مسابقات آماده کنيم.

خليلي با بيان اينکه بر روي 4 نژاد اسب ايراني حساسيت زيادي دارم، تأکيد کرد: اعتقاد دارم که بايد 4 نژاد کاسپين، ترکمن، کرد و دره‌شوري ثبت جهاني شوند چرا که اين 4 اسب شناسنامه سوارکاري ايران هستند. از حدود يک سال و نيم قبل يک کارگروه کشوري شروع به ثبت اين 4 نژاد کرد. نمونه گيري از آنها آغاز شد و به آزمايشگاهي در ايالات متحده ارسال شد. پس از آن در خصوص اسب کاسپين پاسخ آزمايش‌ها به ايران آمد و از کتاب اسب خزر يا همان کاسپين رونمايي و اين نژاد ثبت جهاني شد. در مورد اسب ترکمن نيز اميدواريم تا شهريورماه چنين اتفاقي رخ بدهد.

وي يادآور شد: هدف ما از اين کار معرفي اسب‌هاي‌مان است. در خصوص اسب کرد هم مقدمات نگارش کتاب تبارنامه آن آماده است و نتايج آزمايش ژنتيک نيز به ايران رسيده و به زودي کارهاي ثبت اين اسب انجام مي‌شود. در خصوص نژاد دره‌شوري نيز هنوز نتايج آزمايش ژنتيک به ايران نيامده است. پس از اين اقدام اخبار موثقي داريم که اين اسب‌ها قيمت‌هاي‌شان چندين برابر شده است. در نظر بگيريد يک روستايي با روشي سنتي حيواني بسيار ارزشمند را توليد مي‌کند و چند صد ميليون تومان به فروش مي‌رود. اين اتفاق بسيار خوبي براي سوارکاري کشورمان است. البته مخالفاني در اين راستا وجود دارند و آنها افرادي هستند که اسب‌هاي‌شان در تبارنامه به ثبت نرسيده است. قطعاً ارزش اسب با اين شرايط افزايش پيدا نمي‌کند و به خاطر همين آنها مخالف هستند. اما ما نگاهي ملي به موضوع اسب داريم.

رئيس فدراسيون سوارکاري در پاسخ به سوالي مبني براينکه اين سرمربيان خارجي در چه رده‌هايي فعاليت مي‌کنند، گفت:  آنها در رده‌هاي جوانان الف و ب و بزرگسالان الف و ب فعاليت خواهند داشت. مدت زيادي است به فکر جذب مربيان هستيم و اميدواريم طي ماه‌هاي آينده اين امر محقق شود.

خليلي همچنين در خصوص تيم ملي بانوان نيز گفت: سوارکاري در رشته‌هاي پرش و درساژ به گونه‌اي است که آقايان و بانوان مي‌توانند با يکديگر رقابت کنند. بانوان ما نيز تمايلي به اين کار ندارند که تيم ملي جداگانه‌اي تشکيل شود اين سوارکاري تنها ورزشي است که زن و مرد مي‌توانند با هم رقابت کنند. قطعاً بانوان ما کار دشواري خواهند داشت اما تمايلي به اين جداسازي ندارند. اگر ورزشکاران ما بتوانند در آسيا مقام بياورند و در دنيا نيز صاحب مقام خواهند شد چرا که کشورهاي حاشيه خليج فارس سرمايه گذاري هنگفتي در زمينه اسب کرده‌اند.

وي در خصوص موضوع واردات اسب به کشور نيز تصريح کرد: با همکاري وزارت کشاورزي کارگروهي 7 نفره را راه اندازي کرديم سه نماينده از وزارتخانه، سه نماينده از فدراسيون و يک فرد به عنوان نماينده مالکين اسب‌ها در اين کارگروه حضور دارند. آيين نامه واردات اسب را تا به حال دو بار اصلاح کرديم حاصل آن اين بوده است که واردات اسب امروز در شرايط بسيار دشواري قرار دارد و در حالت خاصي اسب مي‌تواند وارد کشور شود. همين موضوع هدف اصلي ما است و نمي‌خواهيم اسب‌هايي با نژادهاي مختلف که حاصلي براي سوارکاري کشور ندارند وارد ايران شوند.

رئيس فدراسيون سوارکاري  در ادامه صحبت‌هاي خود از برگزاري يک  رقابت جالب در کشور خبر داد و تأکيد کرد: در پايان رقابت هاي قهرماني کشور که مهرماه خواهد بود، مسابقات پرش تک مانع را برگزار خواهيم کرد و اميدوارم ورزشکاري از کشورمان بتواند از مانع دو متري پرش کند. اين رقابت بسيار هيجان انگيز است و در اين رشته رکورد دنيا دو متر و 40 سانتي‌متر است اين رقابت براي ورزشکاران داخلي است که هيجان زيادي هم خواهد داشت.

خليلي در خصوص شرايط پيست سوارکاري نوروزآباد خاطرنشان کرد: امروز با وزير ورزش و جوانان جلسه‌اي در راستاي امضاي يک قرارداد به صورت بي يو تي داريم اسب حيوا نبسيار گراني است و قطعا مالکان اسب آنها را به زمين‌هاي غيراستاندارد نمي‌آورند البته مجموعه نوروز آباد بايد اصلاحاتي اساسي در آن انجام بگيرد و شايد براي دوستان ما در شرکت توسعه که ديدي حرفه‌اي و فني به موضوع سوارکاري ندارند اين موضوع اهميت نداشته باشد. مانش‌ها بايد اصلاح شوند و اين موضوع بسيار هزينه بردار است. اما اميدواريم بتوانيم اين مجموعه را در اختيار بگيريم و اصلاحاتي در آن انجام بدهيم در حال حاضر نيز دو نفر به صورت شخصي در حال اين کار هستند.

وي در مورد پيست سوارکاري گنبد عنوان کرد: در گنبد ما مستأجر هستيم و به شرکت توسعه و نگهداري اماکن ورزشي اجاره مي‌دهيم. سال قبل رقمي در حدود 700 ميليون تومان براي آنجا هزينه پرداخت شده است. کمترين حق و کمترين توقع ما بايد اين باشد که اين هزينه‌هاي پرداختي و اين اجاره بها در همان مجموعه هزينه شود. اين کمترين خواسته ما از شرکت توسعه است. اما اگر به آنجا برويد چنين چيزي را مشاهده نمي‌کنيد. تا به امروز مبالغي که پرداخت شده است صرف هزينه هاي عمراني در اين مجموعه نشده و اين موضوع ما را عذاب مي‌دهد بايد به مجموعه گنبد رسيدگي شود. اميدوارم با شرکت توسعه به توافقي برسيم و اين کار را انجام بدهيم.

رئيس فدراسيون سوارکاري يادآور شد: متن قانون مي‌گويد نرم افزار در اختيار فدراسيون است و سخت افزار در اختيار شرکت توسعه قطعا هدف قانون اين نبوده است که شرکت از فدراسيون ها اجاره بگيرد و در روح قانون چنين چيزي نيست که از ما فقط اجاره بگيرند و بروند. مديرعامل شرکت توسعه گفته است سالانه 8 ميليارد خرج ورزشگاه آزادي است. قطعا مجموع‌هاي سوارکاري نيز به هزينه سالانه نياز دارند و بايد آنها را ترميم کرد. ما نمي‌گوييم 8 ميليارد چون اين مجموعه‌ها هزينه دارند.

خليلي در خصوص همگاني کردن سوارکاري گفت: هيچ موقع نمي‌گوييم سوارکاري را همگاني نمي‌کنيم. اين را هم نمي‌گوييم که سوارکاري يک رشته لوکس است اين را هم نمي‌گوييم فقط يک قشر خاص مي‌توانند سوارکاري کنند. چندي پيش رئيس فدراسيون جهاني سوارکاري در ديدار با گودرزي وزير ورزش و جوانان گفته بود اينکه مي‌گويند سوارکاري براي يک قشر خاص و لوکس جامعه است براي ما مشکل آفرين شده و باعث ايجاد صدماتي به اين ورزش شده است اين حرف بدان معناست که در تمام دنيا چنين موضوعي وجود دارد. ما مي‌گوييم مردم سطح متوسط اجتماع هم مي‌توانند سوارکاري کنند.

وي يادآور شد: امروز بچه‌هاي مردم به فرحزاد مي‌روند و بدون اينکه از آنها سوال کنند چند سال‌شان است به يک بچه زير 18 سال قليان با قيمت 50 هزار تومان مي‌دهند اما در ايران شما مي‌توانيد با 15 هزار تومان سوارکاري کنيد. خيلي جالب است بعد مي‌گويند سوارکاري رشته گراني است 15 هزار تومان سوارکاري گران است اما 50 هزار تومان قليان ارزان! ورزش حرفه‌اي گران است و ما منکر اين موضوع نيستيم. در تهران باشگاه‌هاي ما "له له" مي‌زنند که مردم براي‌آموزش پيش‌شان بروند. بالاترين قيمت براي يک جلسه سوارکاري در تهران 40 هزار تومان است اما قيمت قليان 50 هزار تومان است. ما وظيفه ترويج ورزش سوارکاري را داريم.

رئيس فدراسيون سوارکاري در خصوص موضوع قرنطينه اسب گفت: طي چند مورد اسب‌هاي ما به خارج از کشور رفته‌ان دو اين موضوع از بن بست خارج شده است. اسب‌هاي ما به قطر مي‌روند و پس از 17،18 روز مي‌توانند به کشورهاي مختلف دنيا سفر کنند. اما اينکه خارجي‌ها مي‌توانند اسب‌هاي‌شان را به ايران بياورند يا خير بايد انگيزه خاصي وجود داشته باشد يک فرد سوارکار اسب چند صد ميليون دلاري خودش را براي مسابقاتي که جوايزش کم باشد نمي‌آورد. اين جوايزي که ما مي‌دهيم هزينه حمل و نقل آنها نيز نيست و اصلا براي‌شان مقرون به صرفه نيست که چنين اسب‌هايي را به ايران بياورند. بايد جوايز ما افزايش پيدا کنند تا آنها نيز به ايران بيايند. يک مثال بزنم. ما براي هر اسبي که به قطر برديم رقمي در حدود 50 ميليون تومان هزينه کرديم که اين گواه از هزينه بالاي حمل و نقل اسب را دارد.

در ادامه اين نشست خبري، جامه‌بزرگ مديرعامل شرکت اپسان در خصوص همکاري اين شرکت با فدراسيون سوارکاري گفت: ما يکي از زيرمجموعه‌هاي هلدينگ فناب هستيم و از سال 91 تمرکز ويژه‌اي در خدمات ارزش افزوده ورزشي داشتيم. کار ما با فوتبال شروع شد و اين همکاري ادامه خواهد داشت. همچنين همکاري‌هايي با فدراسيون هاي تکواندو و کشتي نيز در زمينه خدمات ورزشي داريم.

وي ادامه داد: ما در اين همکاري به دنبال مشارکت طولاني مدت با يک ساختار بلند مدت هستيم. هدفمان اين است به جاي اينکه تزريق‌هاي مالي کوتاه مدتي داشته باشيم يک ساختار بلندمدت را پايه ريزي کنيم. فعاليت‌هاي ما در سه محور خواهد بود که اين سه محور شامل توليد محتوا براي عام مردم، ترويج ظرفيت‌هاي بالاي سوارکاري و توانمندي اقتصادي فدراسيون و باشگاه‌هاي سوارکاري است. قرارداد ما سه ساله است و اميدواريم اين همکاري ادامه داشته باشد.

جامه بزرگ در بخش پاياني صحبت‌هاي خود اشاره به موضوع سوارکاري محيط بانان و اظهارات معصومه ابتکار رئيس سازمان محيط زيست در اين باره گفت: کمپين سوارکاري محيط‌بانان به زودي راه اندازي مي‌شود در اين کمپين هزينه‌هاي تأمين اسب و آموزش محيط بانان براي سوارکاري تأمين خواهد شد.

ارسال در: دوشنبه 28 تير ساعت 14:23 (1395/4/28)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن