حرکت معکوس بوکس در کسب سهميه/ روزبهاني روي خط جاودانگي
شماره خبر : 133232
احسان روزبهاني تنها اميد بوکس ايران در المپيک ريو است که کار سختي تا رسيدن به سکو دارد اما ثابت کرده که از پس کارهاي سخت بر مي‌آيد و مي‌تواند نام خود را در بوکس کشورمان جاودانه کند.

در شرايطي که آمار کسب سهميه ورزش کشورمان براي حضور در المپيک ريو نسبت به دوره‌هاي قبل پيشرفت داشته است، در بوکس اين موضوع برعکس بوده است. در شرايطي که در المپيک 2012 لندن 4 دستکش‌پوش ايران به نام‌هاي امين‌قاسمي‌پور، احسان روزبهاني، مهدي طلوتي و مرتضي سپهوند به روي رينگ رفتند در اين دوره تنها يک سهميه براي بوکس کشورمان کسب شد تا تنها شانس کاروان اعزامي در بوکس احسان روزبهاني باشد.

کسب يک سهميه از مسيري با چند دوربرگردان

احسان روزبهاني‌ توانست در بوکس نيمه‌حرفه‌اي يا همان APB سهميه حضور در ريو را کسب کند، البته کمتر کسي فکر مي‌کرد که بوکس از 4 سهميه خود تنها يک سهميه به دست بياورد زيرا جاده رسيدن به ريو کاملا مشخص بود و البته با وجود دور برگردان‌هاي فراوان فرصت اشتباهات وجود داشت. بعد از کسب سهميه در وزن 81 کيلوگرم در مسابقات نيمه‌حرفه‌اي بوکسي‌ها در اولين گام مي‌توانستند در رقابت‌هاي جهاني قطر حاضر شوند و سهميه مستقيم را از آن خود کنند که متاسفانه تيم دو نفره ايران اصلا در اين مسابقات حاضر نشد. سجاد محرابي و رضا مرادخاني مي‌توانستند در صورت اعزام شانس خود را در اين پيکارها براي کسب مستقيم سهميه آزمايش کنند که اين فرصت به نوعي براي آنها فراهم نشد تا به حضور در رقابت‌هاي بعدي اميدوار باشند.

دست‌هاي خالي، پشت ديوار چين

بعد از رقابت‌هاي جهاني مسابقات قاره‌اي جاده‌اي بود که تيم کشورمان مي‌توانست مسافرانش را براي رسيدن به ريو از اين جاده رد کند اما متاسفانه بوکسورهاي اعزامي در پشت ديوار بلند چين هم ناکام شدند تا به اين ترتيب باز هم اميدها براي حفظ تعداد سهميه‌هاي لندن براي حضور در ريو کمتر شود. تيم ايران در اين مسابقات با 8 بوکسور اعزام شد اما نتوانست از 30 سهميه تقسيم شده در چين يک سهميه را نيز از آن خود کند. بعد از اين مسابقات بود که باز هم ناطق نوري رئيس کهنه‌کار فدراسيون اين رشته کادر فني خود را تغيير داد تا سومين شانس کسب سهميه مستقيم به دستان انصاري بيفتد. انصاري که در چند سال اخير کمتر شاهد حضور وي به عنوان مربي در ترکيب کادر فني تيم ملي بوديم.

آفتاب بوکس ايران پشت ابرهاي باکو ماند

انصاري به عنوان سرمربي تيمي تقريبا آماده را در اختيار داشت تا در مسابقات جهاني باکو به کسب سهميه بپردازد اما در ميدان جهاني آذربايجان نيز بوکسورهاي ايران يکي بعد از ديگري حذف شدند تا آسمان ابري اين رشته همچنان گرفته باقي بماند. 8 بوکسور به باکو اعزام شدند اما در عين ناباوري هيچ کدام نتوانستند بليت خود را براي پرواز به ريو اوکي کنند.

تقريبا بعد از اين ناکامي بزرگ بود که اميد بوکس ايران براي بالا بردن سهميه خود تقريبا نااميد شد. بعد از باکو تنها رقابت‌هاي ونزوئلا باقي مانده بود اما در عين ناباوري سجاد محرابي به اين مسابقات هم اعزام نشد. فدراسيون در شرايطي مشکلات رواديد و شايد مالي را در اين مورد مطرح کرد که اگر او به همراه سجاد محمدپور به اين مسابقات اعزام مي‌شد براي کسب سهميه حتي شانس بيشتري از مسابقات قبلي داشتند. به طور مثال در وزن محمدپور تنها 6 بوکسور به ونزوئلا رفتند و شانس او براي موفقيت در بين اين تعداد بوکسور بسيار بالا بود، اين اعزام انجام نشد و آب هم در دل فدراسيون نشين‌ها تکان نخورد.

راه سخت تک نماينده ايران تا سکوي المپيک

به اين ترتيب پرونده کسب سهميه براي بوکس ايران بسته شد تا حالا علاقه‌مندان به اين رشته تنها اميدشان براي کسب مدال در ريو احسان روزبهاني باشد. روزبهاني‌ که در ريو در يکي از مرگ‌بارترين اوزان روي رينگ مي‌رود و به نوعي راه دشواري براي رسيدن به سکو پيش روي خود مي‌بيند. در مجموع 27 بوکسور در وزن 81 کيلوگرم در ريو به مشت‌زني مي‌پردازند که تقريبا اکثريت اين بوکسورها عنوان‌داران قاره خودشان هستند، البته بايد اشاره کرد در اين ميان روزبهاني هم در اين مدت تمرينات خوبي را پشت سر گذاشته و در مسابقات و اردوهاي خوبي شرکت کرده است. او در کنار تمرينات به جمهوري چک سفر کرده و در ايتاليا و چين هم خودش را به نوعي محک زده است.

حالا روزبهاني تنها اميد بوکس است و مي‌تواند ناجي اين رشته براي ايران در ريو باشد. او با گرفتن سهميه المپيک در APB ثابت کرده که از پس کارهاي سخت برمي‌آيد و دوستداران اين رشته مي‌تواند به او اميدوار باشند. روزبهاني مي‌تواند نام خود را در تاريخ بوکس ايران جاودانه کند و با وجود تمام کمبودها ثابت کند اراده يک قهرمان مي‌تواند بر هر مشکلي فائق بيايد.

ارسال در: سه شنبه 29 تير ساعت 11:32 (1395/4/29)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن